X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy wykaz leków refundowanych. Będzie obowiązywał od 1 marca

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 16:33
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia listy leków refundowanych, który ma zacząć obowiązywać od 1 marca 2020 roku. Uwagi do wykazu można zgłaszać do poniedziałku, do godz. 14.00.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski komentując nowy wykaz leków na Twitterze napisał, że dostępne jako kolejne opcje terapeutyczne w cukrzycy typu pierwszego będą "ultra szybkodziałające analogi insuliny Fiasp - innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku".

Od 1 marca wejdzie w życie również nowy program lekowy - "Leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy. Znajdzie się w nim wandetanib (Caprelsa)" - napisał wiceminister.

Natomiast Pegwisomant (Somavert) będzie kolejnym lekiem w ramach programu lekowego "Leczenie akromegalii” jako nowa opcja dla pacjentów po niepowodzeniu leczenia chirurgicznego i nieskuteczności analogów somatostatyny. Jak zaznaczył wiceminister ten lek stanowi dopełnienie wytycznych europejskich i polskich w akromegalii.

"Odpowiedź na oczekiwania środowisk pacjentów i ekspertów"

Pojawi się też kolejne wskazanie dla cetuximabu (Erbitux) w ramach programu lekowego "Leczenie płaskonabłonkowego raka głowy i szyi poza możliwościami leczenia miejscowego". "Jest to odpowiedź na oczekiwania środowisk pacjentów i ekspertów" - zaznacza wiceminister.

Na liście znajdą się też odpowiedniki dla ostatniego drogiego leku przeciwjaskrowego DuoTrav (Travoprostum + Timololum). "Cena dla pacjenta była 24,42 zł za butelkę, a teraz będzie odpowiednio 8,88zł za 1 (3 razy taniej), 17,43zł za 3 but. i 20,37 zł za 4 butelki (5 razy taniej za butelkę). Koniec monopolu" - napisał wiceminister.

Z kolei w refundacji aptecznej znajdzie się gonadotropina - folitropinum delta (Rekovelle) we wskazaniu - kontrolowana hiperstymulacja jajników u pacjentek poniżej 40 r.ż. "Pacjentki uzyskają lepszy dostęp do terapii - alternatywy dla obecnego leczenia, a dla części jest to jedyna opcja" - uważa Miłkowski.

Kolejne odpowiedniki dla leków przeciwdepresyjnych

Jak zauważa wiceminister na liście znajdzie się też odpowiednik posaconazolum - (Posaconazole Mylan) do leku oryginalnego Noxafil kosztującego 2 702,81 zł, gdzie nowy lek kosztuje 991,20 zł (cena detaliczna). Dla pacjenta cena nowego leku będzie nadal ryczałtowa - 3,20. Oszczędności dla NFZ to 10,5 mln zł.

Od marca mają również pojawić się kolejne odpowiedniki dla leków przeciwdepresyjnych duloxetinum - Dulsevia i Dutilox z obniżką cen detalicznych o 36 proc. "Nowością jest dawka 90 mg (Dulsevia) obok dotychczasowych 30 i 60 mg. I oczywiście - Koniec monopolu" - napisał Miłkowski na Twitterze.

Zaznaczył również, że w ramach insulin długodziałających dla insuliny glargine (Abasaglar) została obniżona cena detaliczna o 17 proc. Dla pacjenta będzie o 15,54 zł taniej. "W krótko działających zostały zmniejszone ceny Mixtard, Actrapid i Insulatard. Zmniejszyły się również odpowiednio podstawy limitu" - wyjaśnił.

Miłkowski podkreślił również, że na pewno będą jeszcze zmiany w obwieszczeniu ostatecznym. Tłumaczy, że nie zostały wydane wszystkie decyzje dla nowych leków. "Możliwe, że niektóre leki utrzymają kontynuacje. Ostateczne decyzje zapadną w poniedziałek. Uwagi do projektu można przesyłać do 17.02 (pon.)" - przypomniał wiceminister.

kad

Czytaj także

Nowa lista refundacyjna. Na niej m.in. innowacyjne leki na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:05
Od niedzieli obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych. Znalazły się w nim m.in. nowe leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa lista leków refundowanych. Zobacz, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:20
Flozyny dla chorych na cukrzycę, nowe leki stosowane w raku jelita grubego, osteoporozie i stwardnieniu rozsianym znalazły się na nowej liście leków refundowanych. Zmiany wejdą w życie 1 listopada.
rozwiń zwiń