X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Myślę, że atmosfera ulegnie uspokojeniu". Szef KRS o ujawnieniu list poparcia kandydatów

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 18:40
- Został zrobiony ostatni krok, czyli pełna jawność list poparcia kandydatów do KRS. Myślę, że teraz, w średniej perspektywie czasowej, atmosfera ulegnie uspokojeniu - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Leszek Mazur.
Leszek Mazur
Leszek MazurFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Sejm opublikował listy poparcia dla kandydatów do KRS
  • - Został zrobiony ostatni krok, czyli pełne listy, pełna jawność dla opinii publicznej - ocenił Leszek Mazur.
  • Przewodniczący KRS wyraził nadzieję, że teraz atmosfera ulegnie uspokojeniu
krs-1200-flickr.jpg
Sejm opublikował listy poparcia dla kandydatów do KRS

W piątek po południu na stronie Sejmu opublikowano zgłoszenia sędziów-kandydatów do KRS i listy sędziów, którzy udzielili im poparcia. Jak zaznaczył CIS w związku z wyrokiem WSA "odpadła przeszkoda prawna" dla udostępnienia tych list. Nieco wcześniej WSA opublikował pisemne uzasadnienia dwóch wyroków uchylających postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które wstrzymywało upublicznienie tych list.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Rozjechała się narracja opozycji". Kaleta o listach poparcia sędziów do KRS

- Został zrobiony ostatni krok, czyli pełne listy, pełna jawność dla opinii publicznej. Ja nie znam, poza swoją, pozostałych list, ale wydaje mi się, że nie będzie tam sensacji - zaznaczył przewodniczący Mazur odnosząc się do faktu opublikowania tych list.

temida polski sąd free shutter 1200.jpg
Komentarz dnia o sytuacji w sądownictwie i wyborach prezydenckich

"Został zrobiony ostatni krok"

Jak dodał "biorąc jednak pod uwagę, jak skrupulatnie były analizowane poszczególne nazwiska sędziów z dotychczas ujawnionych oraz liczby i statystyki z tym związane, to teraz będziemy mieli wysyp różnego rodzaju analiz, którymi opinia publiczna przez pewien czas będzie żyła, ale będzie to raczej krótki czas".

- Tego rodzaju analizy mogą być czytelne raczej dla środowiska sędziowskiego, a nie dla szerszej opinii publicznej. Animowane dyskusje będą raczej próbą wywarcia presji na osoby, które podpisały się na tych listach - ocenił Mazur.

[ZOBACZ] >>> Zgłoszenia kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz wykazy sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom

- Myślę jednak, że w średniej perspektywie czasowej atmosfera ulegnie uspokojeniu, ale nawet gdyby napięcia miały trwać dłużej, to i tak nie będzie to miało istotnego przełożenia na prace KRS - dodał przewodniczący Rady.

KRS 2018 pap arch-1200.jpg
Tomasz Kozłowski: publikacja list poparcia do KRS na tym etapie kończy spór

Wykaz, który od początku wzbudzał kontrowersje

Kancelaria Sejmu poinformowała w piątek, że w związku z wyrokiem WSA i przepisami Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, "odpadła przeszkoda prawna dla udostępnienia informacji publicznej zawartej w wykazach sędziów, którzy udzielili poparcia kandydatom do KRS".

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Sędzia nie może powstrzymać się od orzekania". Jest stanowisko KRS

Sprawa udostępnienia wykazu sędziów, którzy udzielili poparcia sędziom-kandydatom do KRS wzbudzała od początku kontrowersje m.in. wśród części sędziów i wśród polityków. Do Kancelarii Sejmu były składane wnioski m.in. polityków i organizacji społecznych o udostępnienie informacji o imionach, nazwiskach i miejscach orzekania sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS. Szef Kancelarii Sejmu odmawiał udostępnienia tych danych.

PAP KRS 1200.jpg
Listy poparcia do KRS. Senator Jackowski: opozycja chce prowadzić nagonkę

Decyzja prezesa UODO

O udostępnienie załączników do zgłoszeń kandydatów na członków KRS wystąpiła m.in. posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Gdy Kancelaria Sejmu odmówiła, posłanka zaskarżyła tę decyzję do WSA.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA, który pod koniec czerwca ub. roku orzekł, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykazy osób popierających kandydatów do KRS.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Tadeusz Cymański: nie jesteśmy formacją, która unika problemów

Listy te jednak nie zostały ujawnione na skutek postanowienia prezesa UODO z 30 lipca, które zobowiązało Kancelarię Sejmu do powstrzymania się od upublicznienia tych wykazów. Wskazano, że postanowienie ma charakter tymczasowy i zakazuje udostępniania danych do czasu wydania przez prezesa UODO decyzji kończącej postępowanie w sprawie.

WSA 24 stycznia br. uchylił postanowienie UODO.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KRS wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 12:26
Krajowa Rada Sądownictwa wybrała w piątek sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN, w tym swego wiceprzewodniczącego Dariusza Drajewicza oraz członka Rady Rafała Puchalskiego. Nominacji sędziów dokonuje prezydent, któremu będą przedstawione wybrane kandydatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Jaworski: obie strony sporu powinny się porozumieć ws. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 16:30
- Niestety spór dotyczący sądownictwa w Polsce się radykalizuje. Obie strony powinny się zreflektować i usiąść do rozmów. Przekonuje mnie pomysł Jarosława Gowina, żeby to zrobić w ramach okrągłego stołu związanego z PAN - powiedział w Polskim Radiu 24 Lech Jaworski z Porozumienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Witek: ws. list poparcia do KRS czekamy na uzasadnienie sądu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 10:58
- Gdy będzie pisemne uzasadnienie wyroku sądu administracyjnego, Kancelaria Sejmu rozpocznie procedurę ujawniania list poparcia do KRS - poinformowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
rozwiń zwiń