X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Modzelewski: budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 18:04
- Jeżeli państwo może się pochwalić, że uchwaliło realistyczny budżet bez deficytu, to jesteśmy w dobrym klubie - takim, gdzie są państwa o bardzo wysokim ratingu. To znaczy państwa o dobrze prowadzonych finansach publicznych, o niskim długu - powiedział w TVP.Info ekonomista, prof. Witold Modzelewski.
Siedziba resortu finansów
Siedziba resortu finansówFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Ten budżet wbrew pozorom, z punktu widzenia relacji rok do roku, czyli przyrostów, dochodów budżetowych, które planujemy, wcale nie jest budżetem bardzo napiętym. (…) Z punktu widzenia szans realizacji możemy powiedzieć, że jesteśmy realistami, ostrożnymi optymistami czy też, że budżet jest optymistyczny, ale całkowicie realistyczny - mówił prof. Witold Modzelewski.

sejm_jaro_mateo_1200.jpg
Budżet na 2020 rok bez deficytu. Zobacz, jakie będą dochody i wydatki

"To także sukces uczciwych podatników"

Jego zdaniem, istnieje duża szansa na to, że pod koniec roku "będziemy mogli spotkać się i powiedzieć, iż deficyt mieści się w granicach zera, czyli praktycznie o jego braku, a może nawet o minimalnej nadwyżce". - To dowód na to, że tych kilka lat, które poprzedziły dzisiejsze uchwalenie ustawy były tą drogą, którą trzeba iść - stwierdził ekonomista.

Prof. Modzelewski zwrócił uwagę, że "bez zwiększenia dochodów budżetowych, bez skuteczności państwa w tym zakresie i postawy podatników, którzy nie chcą unikać opodatkowania, nie uciekają od podatków, tylko po prostu płacą je zgodnie z prawem, ten sukces byłby niemożliwy". - To nie tylko sukces naszego państwa, ale też uczciwych podatników - podkreślił.

Prof. Witold Modzelewski o budżecie. TVP.Info

Zrównoważony budżet

Głównym założeniem przyjętego dziś przez Sejm budżetu jest równowaga wydatków i dochodów państwa. Jedne i drugie wyniosą ponad 435 miliardów złotych. Za ustawą budżetową opowiedziało się 231 posłów, 217 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Plan finansowy zakłada wzrost PKB o 3,7 procent oraz inflację na poziomie 2,5 procent.

Zachowane mają zostać wydatki na programy społeczne, takie jak Rodzina 500 Plus, Dobry Start i tak zwana trzynasta emerytura.

kowalczyk_1200.jpg
Kowalczyk: budżet jest historyczny, rewelacyjny

Zwiększone mają zostać również wydatki na wojsko, ochronę zdrowia i poprawę infrastruktury kolejowo-drogowej.

Posłowie przyjęli 15 z 111 zgłoszonych wcześniej poprawek. W tym poprawkę dotyczącą podwyżek wynagrodzeń pracowników IPN, Naczelnego Sądu Administracyjnego, MSWiA oraz parków narodowych, a także poprawkę dotyczącą przesunięcia 10 milionów złotych na realizację programu "Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030".

Ustawa przewiduje dodatkowe 40 milionów złotych dla Ochotniczych Straży Pożarnych na zakup samochodów. Budżet zakłada 6-procentowy wzrost płac dla nauczycieli.

Ustawą budżetową zajmie się teraz Senat.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwszy raz bez deficytu. Sejm przyjął budżet na 2020 rok

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:20
Budżet na 2020 rok zakłada zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł. Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński podkreślał, że budżet zapewni długofalową stabilność finansów publicznych.
rozwiń zwiń