X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Stanowi ideologiczną ingerencję". Abp Gądecki o karcie równości w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 12:57
"Europejska karta równości, poza godną pochwały wrażliwością na kwestię nierówności kobiet i mężczyzn w życiu publicznym, stwarza okazję do promowania ideologii gender" - napisał w opublikowanym w piątek oświadczeniu metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
Abp Stanisław Gądecki
Abp Stanisław GądeckiFoto: PAP/Paweł Supernak

Hierarcha wyraził zaniepokojenie przyjęciem karty przez Radę Miasta Poznania. Rada przyjęła Europejską kartę równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym we wtorek - mimo protestów ruchów społecznych i sprzeciwu radnych PiS.

PAP Poznań Rada Miasta protest 2 1200.jpg
"Ma totalny charakter". Jest apel do wojewody ws. karty równości w Poznaniu

Metropolita poznański wskazał w przekazanym mediom oświadczeniu, że dokument, który ma regulować wszystkie obszary aktywności miasta, został przyjęty "bez wystarczających konsultacji społecznych i bez uwzględnienia głosu sprzeciwu tysięcy mieszkańców Poznania".

Jak dodał, dokument ten - poza godną pochwały wrażliwością na kwestię nierówności kobiet i mężczyzn w życiu publicznym - praktycznie stwarza okazję do promowania ideologii gender, a papież Franciszek uznaję tę ideologię za jeden z głównych przejawów zła we współczesnym świecie.

"Może być zagrożeniem dla wolności gospodarczej"

Abp Stanisław Gądecki zauważył, że przyjęta karta "w świetle opinii wielu poznańskich rodzin, organizacji pozarządowych oraz ekspertów w poważny sposób ingeruje w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami".

"Takim słowom jak rodzina, równość i tolerancja, nadaje nowe, zideologizowane znaczenie, kwestionując w ten sposób fundamentalną rolę rodziny dla życia społecznego i ingerując w niewłaściwy sposób w sferę seksualności człowieka i jego rozwój. Stanowi ideologiczną ingerencję w rozwój ekonomiczny przedsiębiorstw i może być zagrożeniem dla wolności gospodarczej, ponieważ promocja zatrudniania pracowników z powodów innych niż kwalifikacje zawodowe stoi w sprzeczności z praktyką efektywnego zarządzania" - napisał w oświadczeniu abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański poprosił wiernych archidiecezji "o modlitwę w intencji naszego miasta oraz wszystkich sprawujących władzę, aby ich działania nie prowadziły do kwestionowania Prawa Bożego".

Organizacje pozarządowe skrytykowały

Europejską kartę równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym opracowano w ramach projektu prowadzonego przez Radę Gmin i Regionów Europy w 2006 r. Zobowiązuje ona europejskie samorządy lokalne i regionalne do użycia ich kompetencji i wpływów w celu osiągnięcia większej równości w swojej społeczności.

W uzasadnieniu przyjętej we wtorek uchwały podkreślono, że przyjęcie karty ma być "formalnym wyrazem zaangażowania Miasta Poznania w propagowanie zasady równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym, a także deklaracją wdrażania na terenie miasta wynikających z niej zobowiązań".

pap poznań karta równości 1200.jpg
Europejska Karta Równości w Poznaniu. Tekieli: mamy do czynienia z rewolucją

W ostatnich dniach przyjęcie karty skrytykowało m.in. Forum Współpracy Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych, które w swoim oświadczeniu wskazało, że przyjęty dokument ma "totalny charakter".

"Miasto uznaje sprawę równości płci jako sprawę dla samorządu najważniejszą, pierwszoplanową i fundamentalną, sprawą, której podporządkowane mają być wszystkie inne działania, w każdym obszarze aktywności. Sprawa równości płci ma mieć pierwszeństwo i być przedkładane ponad inne chronione wartości, w tym dobro rodziny" - napisali autorzy oświadczenia.

"Przyjęta bez szerokiej debaty"

Jak wskazano, szereg zapisów w dokumencie przyjętym przez radę miasta jest sprzecznych z obowiązującym prawem, zaś karta została przyjęta bez szerokiej debaty i konsultacji społecznych - mimo że "regulować ma wszystkie obszary aktywności miasta".

Forum Współpracy Wielkopolskich Organizacji Pozarządowych, które zrzesza szereg podmiotów tj. Kongres Kobiet Konserwatywnych, Akademicki Klub Obywatelski im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Fundacja "Głos dla Życia" czy Polskie Forum Rodziców, zapowiedziało, że będzie zabiegać o uchylenie uchwały rady miasta u wojewody wielkopolskiego.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jadwiga Wiśniewska: główne media są zdominowane przez środowiska sprzyjające lewicy

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 18:48
W Parlamencie Europejskim jest przygotowywana rezolucja dotycząca równości płci. Na jej temat w audycji "Sztuka słuchania ekstra" mówiła eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Debata dnia". Pozycja kobiet we współczesnym społeczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 19:48
- Równouprawnienie kobiet i mężczyzn niesie nasza wiara od samego początku - zauważył Piotr Grzybowski (Radio Warszawa). - Polskie społeczeństwo jest dużo bardziej liberalne niż dużą część polityków - mówił Michał Płociński (Rzeczpospolita). Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o prawach i roli kobiet w społeczeństwie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewczyny na znaki drogowe! Genewa feminizuje oznaczenia

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 12:02
Genewa planuję "sfeminizować" 250 znaków drogowych. Na połowie znaków oznaczających przejścia dla pieszych pojawią się kobiety: młode, starsze, z niepełnosprawnością czy w parze. 
rozwiń zwiń