X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Radosław Fogiel: trzynaste emerytury będą wypłacone zgodnie z planem

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 11:15
Uspokajam, wczoraj odrzuciliśmy blokadę senacką, trzynaste emerytury będę wypłacone zgodnie z planem - zapewnił Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Dodał, że przyjęte przez w czwartek Sejm rozwiązania w sprawie trzynastych emerytur i rent, to dokończenie obietnicy dotyczącej reformy emerytalnej.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PAP/Leszek Szymański

Sejm odrzucił w czwartek poprawki zaproponowane przez Senat do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Główne z nich zakładały wykreślenie zapisów wskazujących, że "trzynastki" będą wypłacane z Funduszu Solidarnościowego.

- Wystarczyło, że opozycja zdobyła przyczółek w Senacie i zajmuje się chociażby blokowaniem wypłaty trzynastych emerytur dla Polaków - mówił w TVP Info Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, odnosząc się do proponowanych przez Senat poprawek, które Sejm w czwartek odrzucił.

pis 1200 pap.jpg
"To odwrócenie uwagi od rzeczy haniebnych". Wicerzecznik PiS o reakcji na gest Lichockiej

- Od razu uspokajam, wczoraj odrzuciliśmy tę blokadę senacką, trzynaste emerytury będę wypłacone zgodnie z planem - zapewnił Fogiel. Wyjaśnił także, co oznacza przyjęte przez Sejm rozwiązanie. - To jest tak naprawdę dokończenie, spełnienie obietnicy, która pojawiła się na samym początku reformy emerytalnej, tzn. że Polacy będą mogli tymi środkami dysponować - powiedział.

Dwa najważniejsze aspekty ustawy

Fogiel wskazał także na dwa najważniejsze aspekty podjętej w czwartek przez Sejm decyzji. - Po pierwsze pozwala każdemu z nas zadecydować, czy chcemy, żeby te środki trafiły do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie na dotychczasowych zasadach w sposób stabilny wszystko będzie funkcjonowało, czy trafią na indywidualne konta emerytalne, gdzie będą inwestowane na zasadach rynkowych w bezpieczne papiery - mówił.

Zastrzegł jednak, że przy inwestycjach zawsze jest minimalny element ryzyka, ale - jak zaznaczył - jest to jednak duża szansa na wzrost.

Według niego najważniejsze jest to, że będą to prywatne pieniądze Polaków, które będzie można dziedziczyć i wypłacić momentalnie po przejściu na emeryturę. - Czyli w końcu te pieniądze, które wypracowujemy i które później płacimy w składkach - będziemy mieli maksymalną możliwość dysponowania nimi - powiedział.

Szczegóły projektu

Senat w ubiegłym tygodniu wniósł poprawki do ustawy w sprawie trzynastych emerytur i rent. Jedna z nich, zgłoszona przez senator Magdalenę Kochan (KO), zakładała wykreślenie przepisów wskazujących, że trzynaste świadczenie będzie wypłacane z Funduszu Solidarnościowego. Sejm odrzucił w czwartek poprawki zaproponowane przez Senat do tej ustawy.

Zgodnie z ustawą, "trzynastki" będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2020 r. będzie to 1200 zł brutto.

Dodatkowe świadczenia będą wypłacane z urzędu. Większość osób otrzyma je wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.

"Trzynastki" otrzymają osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

13. emerytura. Poseł PiS: uchwalmy tę ustawę ponad podziałami

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:46
- Uchwalmy ustawę o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów ponad podziałami politycznymi. Seniorzy zasługują na naszą zgodę - mówiła w Sejmie Teresa Wargocka (PiS).
rozwiń zwiń