X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa "willi Kwaśniewskich". Sprawdź, o czym mówi raport CBA

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 21:13
- Faktycznymi właścicielami willi w Kazimierzu byli Jolanta i Aleksander Kwaśniewski, natomiast Marek Michałowski, od którego kupował ją agent Tomek, był podstawioną osobą - wynika z raportu SOR "Krystyna", udostępnionego na stronach CBA.
Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy, była para prezydencka
Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy, była para prezydenckaFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Ujawnienie raportu przez CBA, to odpowiedź na styczniowy materiał "Superwizjera" TVN24. W programie tym b. agent CBA Tomasz Kaczmarek ("Agent Tomek") oskarżył Mariusza Kamińskiego (w latach 2006-2009 szefa CBA) o wywieranie na niego przed laty nacisków podczas operacji dotyczącej willi mającej należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

kwaśniewski 1200 pap.jpg
"Kupili w Kazimierzu całe wzgórze. Jasio się wygadał". Fragmenty rozmów z materiałów CBA

Z materiałów, które Centralne Biuro Antykorupcyjne ujawniło we wtorek na swoich stronach internetowych wynika, że Biuro zainteresowało się majątkiem Kwaśniewskich w efekcie nagranej w 2006 r. rozmowy Aleksandra Gudzowatego z Józefem Oleksym. Podczas tej rozmowy były premier mówił o nieujawnionym majątku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

- Kupili całe wzgórze w Kazimierzu od Jasia Wołka - mówił Oleksy, mając na myśli Kwaśniewskich. - Nie wiem na kogo, ale nie na siebie - dodał.

Operacja "Krystyna"

Słowa te skłoniły CBA do wszczęcia Sprawy Operacyjnej Weryfikacji (zmienionej później w Sprawę Operacyjnego Rozpracowania) "Krystyna" w dniu 12 października 2007 r.

W ramach prowadzonego postępowania CBA ustaliło, że dom w Kazimierzu należał najpierw do Marii Jaworskiej, a następnie został odsprzedany (według aktu notarialnego 19 września 2007 r. za 1,5 mln zł) Markowi Michałowskiemu. Jednak operacyjne rozpracowanie Jaworskiej, Michałowskiego i Kwaśniewskich wykazało - jak wynika z raportu CBA - że faktycznymi właścicielami willi w Kazimierzu Dolnym są Kwaśniewscy.

Raport stawia tezę, że Jaworska była formalnym właścicielem willi, ale dostała za nią pieniądze od Kwaśniewskich. Jednak gdy o kupnie willi w Kazimierzu przez byłą parę prezydencką napisała w kwietniu 2006 roku lubelska prasa, a jednocześnie służby skarbowe zainteresowały się, skąd Jaworska przy niewielkich dochodach miała pieniądze na zakup dla siebie mieszkania w Puławach i drogiego samochodu, wówczas Jaworska wyjaśniła, że właścicielem willi jest Marek Michałowski, z którym w 2005 roku zawarła umowę przedwstępną, uzyskując od niego w zamian pieniądze. Właśnie ta umowa sprzedaży została sfinalizowana w 2007 roku.

Piotr Woyciechowski PR24 1200.JPG
Nagrania CBA ws. "willi Kwaśniewskich". Piotr Woyciechowski: zadano kłam narracji "agenta Tomka"

Kwaśniewscy faktycznymi właścicielami?

CBA w swoim raporcie stawia jednak tezę, że Jaworska przed 2006 rokiem nie miała kontaktów z Michałowskim, a umowa przedwstępna z 2005 roku w rzeczywistości mogła zostać spisana później, aby udokumentować źródło dochodów Jaworskiej. Jednocześnie raport CBA wskazuje, że Kwaśniewscy, zwłaszcza po kupnie mieszkania w Wilanowie, nie mogli dysponować w udokumentowany sposób kwotą 1,5 mln zł, za którą zakupiony został dom w Kazimierzu.

W celu wykazania, kto jest faktycznym właścicielem willi, z zamiarem jej kupna zgłosił się do Marka Michałowskiego - za pośrednictwem syna Jaworskiej Jana - agent CBA pod przykryciem, Tomasz Małecki (czyli Tomasz Kaczmarek). Równocześnie prowadzono podsłuch rozmów telefonicznych, którego transkrypcja znajduje się w raporcie CBA. Potwierdza ona z dużym prawdopodobieństwem, że faktycznymi właścicielami willi w Kazimierzu byli Kwaśniewscy.

Cytowana jest m.in. rozmowa Marka Michałowskiego z Krzysztofem S., w której Michałowski żali się na Oleksego, że ten mówił, iż Kwaśniewski kupił willę w Kazimierzu "przez podstawionego kolesia". Dodaje, że tym kolesiem był on.

W innej rozmowie Michałowski przyznaje, że dokumenty do Urzędu Skarbowego, który zainteresował się dochodami Jaworskiej, pisał "pod dyktando znajomej".

Bieżące opłaty

W raporcie są też zapisy rozmów Marii Jaworskiej z synem Janem, z których wynika, że to syn Jan był pośrednikiem w uzyskiwaniu od Jolanty Kwaśniewskiej pieniędzy na opłaty za bieżące użytkowanie willi w Kazimierzu Dolnym (już po formalnym kupnie przez Michałowskiego).

W jednej z rozmów z Kwaśniewską Jaworska zapowiada, że "wszystko przekaże Jasiowi" i "napisze mu w punktach". W pewnym momencie Jaworska stwierdza: "Jasiek, Jola musi dać dwa tysiące". Mówi też, że syn ma "kartkę z wyliczeniami". W innej rozmowie Jaworska wprost mówi synowi: "Musisz wziąć pieniądze od Kwaśniewskiej". Dodaje też np. "muszę zapłacić za gaz siedemset złotych".

Po spotkaniu Jan Jaworski mówi: "Dwa tysiące dała, żeby było jeszcze na coś tam". Generalnie z rozmów matki z synem wynika, że Jan Jaworski dostawał gotówkę od Kwaśniewskiej, wpłacał na konto matki, a Maria Jaworska dokonywała opłat za użytkowanie domu.

Maria Jaworska konsultowała też z Kwaśniewską kwestię telewizji, np. zainstalowania w willi Cyfry plus.

debata 12.02 1200 (1).jpg
CBA opublikowało raport dot. "willi Kwaśniewskich". Dyskusja polityków

Ponowna sprzedaż willi

W pewnym momencie Jan Jaworski rozmawia z matką o sprzedaży willi, w kontekście Kwaśniewskiej, po tym, gdy jako potencjalny kupiec pojawił się Tomasz Małecki (znany jako "agent Tomek).

Jan Jaworski przyznaje, że Kwaśniewska chciałaby "zejść do 3,5 złotego", a także przekonuje matkę, że transakcja sprzedaży willi będzie opłacalna. "- Lepszej okazji nie trafią po prostu - przekonuje. Ostateczną decyzję w sprawie sprzedaży domu też podejmuje "Jola" - wynika z rozmów.

W raporcie znajduje się też rozmowa Marii i Jana Jaworskiego z Małeckim, że oficjalnie płaci "milion sześćset tysięcy".

- Wpisujemy w akt, a resztę nigdy nikt się nie dowie, ile zapłaciłeś - mówi Jan Jaworski. I dodaje: "nigdy oficjalnie nie powiemy ci wprost, jaka jest sytuacja właściciela" i "resztę sobie dopowiedz".


Innym razem Jaworski mówi do Małeckiego: "Wyobraź sobie taką sytuację.. teoretycznie zupełnie...dwójka ludzi na wysokim stanowisku i tak dalej, którym cały czas patrzą na ręce....ma swojego bardzo zaufanego przyjaciela....ten człowiek jest bardzo zamożny i ma mnóstwo pieniędzy...może coś takiego kupić...nikt mu nie będzie zadawał pytań, skąd ma pieniądze?".

W innej rozmowie Jan Jaworski potwierdza, gdy Małecki pyta: "Kwaśniewscy nie mogą wiedzieć, że ja wiem...że oni są właścicielami?".

CBA rozszyfrowuje też kod rozmów Kwaśniewskiej i Jaworskich w okresie bezpośrednio poprzedzającym kupno willi przez Małeckiego. "Buty" oznaczają pieniądze, a "zielone buty" dolary, a "buty w europejskim rozmiarze", to euro.

W pewnym momencie Kwaśniewska mówi do Jaworskiej: "Buty będą kosztować trzysta dziesięć złotych".

kwaśniewscy_1200.jpg
Sprawa willi w Kazimierzu Dolnym. Kwaśniewscy wydali oświadczenie

Zakup kontrolowany

CBA podsumowuje w raporcie, że sprzedaż kontrolowana Tomaszowi Małeckiemu pozwoliła na zdobycie dodatkowych dowodów, że właścicielami willi są Kwaśniewscy.

Małecki kupił willę od Michałowskiego 29 lipca 2009 roku za 3,1 mln zł. Oficjalnie zapłacił tylko 1,6 mln zł, a reszta miała być wręczona w gotówce Janowi Jaworskiemu, który dostał dodatkowo prowizję.

Krótko przed transakcją Maria Jaworska rozmawia z Markiem Michałowskim i mówi mu: "Wiesz, sprzedaję twój dom, bo nie jesteś zainteresowany, słyszałeś o tym? ha, ha, ha". Po transakcji pieniądze trafiają do biura znajomego Kwaśniewskiej i w ten sposób CBA nie może wykazać, że trafiły bezpośrednio do prezydentowej.

Dokumentuje to nagrana rozmowa Jaworskiej z Kwaśniewską: "Joleńko, żebyś zadzwoniła może do pani Grażynki (gosposia, która ewentualnie miała przejąć pieniądze w mieszkaniu Kwaśniewskich - PAP) i żeby nie czekała, że my po prostu dosta.. umyłyśmy ręce, wysiusiałyśmy się u Marka, byłyśmy w tym jego biurze".

W domu w Kazimierzu śledczy odnajdują jednak szereg rzeczy należących do Kwaśniewskich. Skutkiem operacji jest zatrzymanie Michałowskiego, a także Marii i Jana Jaworskich oraz postawienie im zarzutów. Prokurator nie decyduje się jednak, jak wynika z raportu, zatrzymać Jolanty Kwaśniewskiej.

Opinia publiczna ma prawo wiedzieć

- Gdy są oskarżenia, że służby działały niezgodnie z prawem, opinia publiczna ma prawo poznać informacje, jak wyglądała kwestia śledztwa - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o udostępnione przez CBA materiały ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym.

Rzecznik rządu Piotr Müller został zapytany w środę w TVP Info, po co zostały opublikowane materiały CBA. - Przede wszystkim po to, aby pokazać jak wyglądała kwestia tego śledztwa - odpowiedział Müller. - Opinia publiczna ma prawo - w trudnych sytuacjach, takich, które pojawiły się teraz, gdy są oskarżenia, że służby działały niezgodnie z prawem - poznać informacje w tym zakresie" - podkreślił.

Ocenił jednocześnie, że "w tym zakresie" informacje opublikowane przez CBA "są dosyć klarowne". - Tam jest zgromadzony materiał, który umożliwia postawienie tezy, w której jest wielce prawdopodobne, że kwestia willi, o której mowa, nie jest tak jasna, jak by tego chciała "Gazeta Wyborcza", czy - niestety również - były agent CBA, który teraz przyłączył się, chyba we własnej obronie, do chóru przeciwników działań służby, którą jest CBA - powiedział rzecznik rządu.

pkur

Czytaj także

Sprawa "willi Kwaśniewskich". Publicysta: nie będzie z tego wielkiej afery

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 19:13
- CBA mogło jedynie ujawnić raport z postępowania. Myślę, że tak szybko jak ta sprawa powróciła, tak szybko zejdzie z agendy i nie będzie jej dalszego ciągu. Kwaśniewscy zostali jedynie przywołani do tablicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarności". Gościem audycji był także Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa willi w Kazimierzu Dolnym. Kwaśniewscy wydali oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 18:59
"Raport CBA jest manipulacją. Przedstawia argumenty jednej strony, która 13 lat temu postanowiła nas za wszelką cenę zdezawuować, a pomija fakty i zeznania, które nie pasują do linii ataku na nas" - czytamy w oświadczeniu byłej pary prezydenckiej Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich.
rozwiń zwiń