X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sprawa willi w Kazimierzu Dolnym. Kwaśniewscy wydali oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 18:59
"Raport CBA jest manipulacją. Przedstawia argumenty jednej strony, która 13 lat temu postanowiła nas za wszelką cenę zdezawuować, a pomija fakty i zeznania, które nie pasują do linii ataku na nas" - czytamy w oświadczeniu byłej pary prezydenckiej Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich.
Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski z żoną Jolantą
Były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski z żoną JolantąFoto: PAP/Tomasz Waszczuk
kwaśniewscy_1200.jpg
"Kupili w Kazimierzu całe wzgórze. Jasio się wygadał". Fragmenty rozmów z materiałów CBA

We wtorek na stronie internetowej CBA udostępniło materiały ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym. To m.in. raport, protokoły przesłuchań, stenogramy rozmów telefonicznych.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn stwierdził, że materiały upublicznione przez CBA wskazują, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli faktycznymi właścicielami nieruchomości i to oni podejmowali najważniejsze decyzje dotyczące domu w Kazimierzu Dolnym.

Wyścig z Orwellem

Odnosząc się do tej sprawy w oświadczeniu wysłanym mediom, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz jego małżonka stwierdzili, że minister koordynator służb specjalnych, a w przeszłości szef CBA Mariusz Kamiński oraz minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro "ścigają się z Orwellem, tyle, że w realnym życiu, a nie książkowym".

woyciechowski1200.jpg
Nagrania CBA ws. "willi Kwaśniewskich". Woyciechowski: zadano kłam narracji "agenta Tomka"

"Raport CBA jest manipulacją. Przedstawia argumenty jednej strony, która 13 lat temu postanowiła nas za wszelką cenę zdezawuować. Pomija fakty i zeznania, które nie pasują do linii ataku na nas" - napisali.

Pytania Kwaśniewskich

W swoim oświadczeniu była para prezydencka zamieściła też listę pytań. "Jeżeli CBA ma tak mocne dowody, prowadziła wielce kosztowną akcję przeciwko nam to dlaczego po 13 latach sprawa nie ma finału w niezawisłym sądzie? Dlaczego od wielu lat jesteśmy podsłuchiwani, a nie przesłuchani przez prokuratora? Dlaczego i jakim prawem CBA i Prokuratura ujawniają materiały śledztwa w mediach nie dając możliwości przedstawienia naszych racji?" - czytamy.

Kwaśniewscy oświadczyli ponadto, że żądają ujawnienia wszystkich materiałów śledztwa. "Dlaczego jesteśmy traktowani instrumentalnie w sporze między Mariuszem Kamińskim i byłym posłem PiS, agentem Tomkiem, który zawiódł miłość swoich szefów i powiedział prawdę o prowadzonej akcji przeciwko nam? Dlaczego CBA zataja fakt, że oskarżony przez was właściciel domu Marek Michałowski został uniewinniony prawomocnym wyrokiem sądu, a własność domu nie budzi wątpliwości i zostało to potwierdzone w dalszych postępowaniach?" - pytają.

"Operacja CBA była prowadzona zgodnie z przepisami"

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych podkreślał we wtorek, że "operacja CBA była prowadzona zgodnie z przepisami, Biuro otrzymywało wymagane prawem zgody Prokuratora Generalnego i Sądu na poszczególne etapy działań".

nisztor1200.jpg
Piotr Nisztor: Kwaśniewscy powinni być przesłuchani

Żaryn stwierdził też, że "materiały upublicznione przez CBA wskazują, że Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy byli faktycznymi właścicielami nieruchomości". - Oni podejmowali najważniejsze decyzje dotyczące domu w Kazimierzu Dolnym, oni również ponosili koszty jego utrzymania. Oni byli decydentami w sprawie sprzedaży nieruchomości - dodał.

pb

Czytaj także

"Nie może być mowy o naciskach". Poseł PiS o materiałach ws. "willi Kwaśniewskich"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 07:59
- Odtajnienie materiałów dotyczących willi w Kazimierzu Dolnym pokazuje, że nie może być mowy o żadnych naciskach w tej sprawie, a "rewelacje" Tomasza Kaczmarka są nieprawdziwe i miały na celu wywołać zamieszanie wokół CBA, służb i rządu – ocenił poseł PiS Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Rabenda ws. "willi Kwaśniewskich": jest mataczenie, a sprawa ma drugie dno

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 09:00
- Podejrzewa się głowę państwa o przyjmowanie łapówek, jeśli było ich stać na taką willę - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Karol Rabenda (Porozumienie). - Sprawa jest ważna i istotna - mamy podejrzenie korupcji najwyższego urzędnika w państwie. Gościem audycji był również poseł Andrzej Grzyb (PSL). Goście mówili o odtajnieniu materiałów dotyczących willi w Kazimierzu Dolnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Mieczysław Ryba o sprawie "willi Kwaśniewskich": opozycja szuka haków

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 12:15
- Sprawa toczy się w kontekście kampanii wyborczej. "Agent Tomek" próbuje się określić mianem męczennika III RP i spisku służb pisowskich – mówił w Polskim Radiu 24 w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (KUL). W audycji również komentarz Jacka Liziniewicza (Gazeta Polska Codziennie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dogadaj się z Kwaśniewskimi co do ceny". Kolejne wątki ws. willi w Kazimierzu Dolnym

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 15:10
Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało materiały ze śledztwa dotyczącego "willi w Kazimierzu Dolnym", która miała faktycznie należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, choć formalnie właścicielem był kto inny. Ze stenogramów nagrań wyłania się obraz powiązań osób zaangażowanych w transakcję.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anita Gargas o sprawie willi Kwaśniewskich: CBA musiało zareagować tak a nie inaczej

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 16:43
- CBA niezbicie dowiodło, że państwo Kwaśniewscy są faktycznymi właścicielami willi w Kazimierzu. W ślad za tym musiało pójść postępowanie skąd wzięli pieniądze na tę posiadłość - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka śledcza Anita Gargas. 
rozwiń zwiń