X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Marlena Maląg: emeryci i renciści otrzymają trzynastą emeryturę jeszcze przed świętami

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 07:33
- Po to, by emeryci i renciści otrzymali trzynastą emeryturę, posłowie Zjednoczonej Prawicy odrzucą poprawkę przyjętą przez Senat. To świadczenie będzie wypłacane co roku w kwietniu. Pobierający emerytury lub renty otrzymają je jeszcze przed świętami - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.
Audio
  • Marlena Maląg o trzynastych emeryturach (Sygnały dnia/Jedynka)

Podczas środowego posiedzenia Sejmu posłowie będą głosować m.in. nad poprawkami Senatu do ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Zgodnie z tą propozycją tzw. trzynasta emerytura ma wynieść tyle, ile emerytura minimalna, czyli 1200 zł brutto. Jedna z przyjętych przez senatorów poprawek zakłada m.in. sprzeciw, aby "trzynastki" finansować z Funduszu Solidarnościowego.

maląg1200.jpg
Minister Rodziny: rząd dotrzyma słowa w sprawie wypłaty trzynastej emerytury

- To oznacza, że posłowie Zjednoczonej Prawicy odrzucą tę poprawkę. Po to, by emeryci i renciści otrzymali to dodatkowe świadczenie w postaci trzynastej emerytury. Ono będzie wypłacane co roku w kwietniu. W tym roku już niebawem, przed świętami wielkanocnymi, będzie uruchamiane - zapewniła Marlena Maląg. Zaznaczyła, że na wypłatę "trzynastek" zabezpieczonych jest blisko 12 mld zł.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Waloryzacja świadczeń i tzw. trzynasta emerytura. Senat jest za

Minister przypomniała, że nie trzeba składać żadnych wniosków, aby otrzymać tzw. trzynastą emeryturę. - Świadczenie wypłacone będzie razem z przysługującą emeryturą lub rentą. Nie podlega zajęciom komorniczym i nie wlicza się do dochodu - dodała.

Waloryzacja emerytur

Podczas posiedzenia Sejm przeprowadzi II czytanie projektu budżetu na 2020 r. Zakłada on waloryzację emerytur i rent od 1 marca tego roku. Dotyczącą tego uchwałę senatorowie rozpatrzyli w zeszłym tygodniu i zaproponowali jej przyjęcie bez poprawek. Oznacza to, że minimalne świadczenie wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma wynosić 1200 złotych brutto, a podwyżka będzie nie niższa niż 70 złotych brutto.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej podkreśliła, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 103,56 proc. - Zgodnie z tym ci, którzy otrzymują poniżej 1966 zł 29 gr emerytury, będą miały ją większą o co najmniej 70 zł. To dzięki temu, że przyjęliśmy metodę kwotowo-procentową waloryzacji. Gdyby nie ona, waloryzacja emerytur dla takich osób byłaby niższa - powiedziała Marlena Maląg. - Z kolei te osoby, których emerytura przekracza 1966 zł 29 gr, będą miały waloryzację procentową - dodała.

Minister rodziny zaznaczyła, że jeszcze w środę podpisze komunikat w tej sprawie. Budżet waloryzacji emerytur i rent wynosi 9 mld 200 mln zł.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Sygnały Dnia

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Marlena Maląg (minister rodziny, pracy i polityki społecznej)

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 07.14

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marlena Maląg: każdy emeryt, każdy rencista otrzyma dodatkowe świadczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 08:30
- Emerytura+ to jeden z programów, który naprawdę jest takim kompleksowym działaniem naszego rządu - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program Maluch+ w praktyce. 200 tysięcy nowych żłobków do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 09:46
Dzięki programowi Maluch+ w Polsce powstaje coraz więcej miejsc opieki dla dzieci do lat trzech - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Jak wyjaśniała, na koniec ubiegłego roku było ich blisko 177 tysięcy a w tym roku będzie ich 200 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozszerzenie programu "Opieka 75 plus". Marlena Maląg: będzie więcej usług

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 07:49
- Między innymi o zlecanie realizacji usług opiekuńczych organizacjom pozarządowym rozszerzamy program "Opieka 75 plus" - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń