X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wspaniały wzór patrioty". Prezydent odznaczył płk. Kazimierza Klimczaka

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 15:47
- Pułkownik Kazimierz Klimczak jest wzorem patrioty, swoją postawą wywalczył wolną Polskę dla kolejnych pokoleń Polaków, które - mam nadzieję - będą cieszyły się tym, że żyją w wolnej ojczyźnie - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z płk. Klimczakiem ps. Szron.
Audio
  • Prezydent odznaczył pułkownika Kazimierza Klimczaka Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (IAR)
  • Marszałek Sejmu Elżbieta Witek o pułkowniku Kazimierzu Klimczaku (IAR)
  • Odczytany został apel pułkownika Kazimierza Klimczaka (IAR)
Od lewej: szef BBN Paweł Soloch, szef MON Mariusz Błaszczak, płk Kazimierz Klimczak ps. Szron, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz prezydent RP Andrzej Duda
Od lewej: szef BBN Paweł Soloch, szef MON Mariusz Błaszczak, płk Kazimierz Klimczak ps. Szron, marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz prezydent RP Andrzej DudaFoto: PAP/Rafał Guz
  • Andrzej Duda odznaczył najstarszego uczestnika Powstania Warszawskiego, pułkownika Kazimierza Klimczaka pseudonim "Szron", Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości
  • Pułkownik Klimczak, który kończy w tym miesiącu 106 lat, został udekorowany Medalem podczas spotkania w Muzeum Wojska Polskiego
  • Jak powiedział prezydent, życie pułkownika jest przykładem niezwykłego patriotyzmu i determinacji. Dodał, że uczestnik kampanii wrześniowej i powstaniec warszawski to wspaniały wzór żołnierza, człowieka i ojca rodziny
prezydent.pl duda powstanie 1200.jpg
Prezydent: niech towarzyszy nam pamięć o ofiarach sierpnia 1944 roku

W trakcie spotkania prezydent nadał płk. Kazimierzowi Klimczakowi Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Podkreślił w swoim wystąpieniu, że Kazimierz Klimczak, który 15 lutego obchodzi 106. urodziny, na własne oczy widział odzyskanie przez Polskę niepodległości, walczył zarówno w kampanii wrześniowej w 1939 r., jak i podczas Powstania Warszawskiego.

- Jest pan pułkownik wspaniałym wzorem patrioty, jest pan pułkownik wspaniałym wzorem żołnierza, wspaniałym wzorem człowieka, ojca rodziny, tego wszystkiego, co pozwala powiedzieć na jesieni życia, że człowiek miał życie piękne - powiedział prezydent.

pap andrzej duda 1200.jpg
Prezydent: nigdy nie zapomnimy o wartościach powstańców

"Wywalczył tę wolną Polskę dla nas"

- Jak sam pan powiedział - nie walczył dla siebie, walczył dla przyszłych pokoleń i kiedy popatrzymy na naszą historię i na to, że dla pana pułkownika dopiero, dla nas aż, od 30 lat Polska jest prawdziwie wolna, suwerenna, niepodległa, to rzeczywiście te słowa pana pułkownika mają w sobie głęboką prawdę - on rzeczywiście swoją postawą, swoją walką, swoim cierpieniem, swoją niezłomnością wywalczył tę wolną Polskę dla nas, dla was, dla kolejnych pokoleń Polaków, które, mam nadzieję, będą cieszył się tym, że dzięki bohaterstwu swoich dziadków, pradziadków, ojców, żyją dzisiaj w wolnej ojczyźnie - dodał.

Witek: płk Klimczak to żywa legenda

Elżbieta Witek, zwracając się do uczestniczącej także w spotkaniu młodzieży, wyraziła zadowolenie z faktu, że mogą się oni spotkać z "żywą legendą". - Człowiekiem, który przelewał krew za wolność naszej ojczyzny. Człowiekiem, który w ciągu całego swojego życia, walcząc o Polskę, widział takich młodych ludzi jak wy - bijących się, ale i umierających - mówiła.

- Z pewnością to nieodparty ślad, jaki pozostaje w każdym człowieku, w panu pułkowniku również. To jest patrzenie na rozpacz, na ból, ale to jest także wielkie pragnienie odzyskania wolnej, suwerennej Polski i temu pan pułkownik poświęcił całe życie - dodała marszałek Sejmu.

Katyń 1200.jpg
Prof. Iwanow: nie rozumiemy Rosji od wieków. Nie wyobrażaliśmy sobie, że poważy się na Katyń

Apel płk. Kazimierza Klimczaka

Apel został odczytany podczas spotkania płk. Klimczaka z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałek Sejmu Elżbietą Witek, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem i młodzieżą - uczniami i harcerzami.

"Przesyłam pułkownikowskie podziękowania dla tych dziesiątek tysięcy młodzieży z całej Polski, które przekazały żołnierskie pozdrowienia dla mojej osoby. Jestem wzruszony pamięcią - proszę was, abyście nie utracili tego zrywu waszych rówieśników, którzy walczyli w konspiracji i Powstaniu Warszawskim. Oni oddali dusze Bogu, serca - ojczyźnie, a wam, młodym pokoleniom - wolną Polskę, którą musimy umacniać pod hasłem »Bóg Honor Ojczyzna« pamiętając, że wolność trzeba pielęgnować, bo nie jest dana na zawsze - głosił apel "Szrona".

"Pamiętajcie o swoich przodkach"

"Proszę was, abyście pamiętali o waszych przodkach, którzy przez pokolenia wykuwali wolność ojczyzny, po trudnych czasach zaborów i okupacji. Pamiętając o nich w cichej modlitwie, aby Bóg łaskawy przyjął ich do swej chwały" - apelował płk. Klimczak.

Płk Kazimierz Klimczak ps. Szron był uczestnikiem kampanii wrześniowej, żołnierzem Armii Krajowej, jest również najstarszym żyjącym uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Zobacz nagranie Kazimierza Klimczaka, w którym wspominał swój udział w wojnie 1939 roku: 

pb

Czytaj także

Kłamstwa o Powstaniu Warszawskim. "Rosjanie mają przemyślaną strategię"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 15:00
- Archiwa rosyjskie są pełne tego orwellowskiego świata, o którym mówił nasz premier. Rosjanie mają przemyślaną strategię w polityce historycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Gośćmi audycji byli także bard Leszek Czajkowski i Andrzej Michałowski, działacz opozycji niepodległościowej w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: zaproponowałem uczczenie żołnierzy polskich i ukraińskich, którzy walczyli w 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 16:45
- To jest na pewno element naszej dobrej, wspólnej historii i zaproponowałem panu prezydentowi, żebyśmy tę pamięć uczcili - poinformował prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Ukrainy. Wołodymyr Zełenski zauważył, że Ukraina i Polska to nie tylko państwa sąsiedzkie. - My jesteśmy braćmi i siostrami - mówił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historia i współczesność potrzebują prawdy". Gliński odwiedził Muzeum Stutthof

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 15:34
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził Muzeum Stutthof w Sztutowie (Pomorskie), gdzie zapoznał się z ekspozycją dokumentującą historię b. KL Stutthof i złożył kwiaty w byłym krematorium, oddając hołd ofiarom obozu - poinformował resort kultury.
rozwiń zwiń