X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Zmiany w PKW. Wybrano nowego szefa i jego zastępców

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 14:50
- Sędzia NSA Sylwester Marciniak został wybrany na nowego przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Jego zastępcami będą sędzia Wojciech Sych oraz Zbigniew Cieślak - poinformowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak.
Prezydent Andrzej Duda oraz sędzia Sylwester Marciniak podczas uroczystości wręczenia aktów powołania w skład PKW
Prezydent Andrzej Duda oraz sędzia Sylwester Marciniak podczas uroczystości wręczenia aktów powołania w skład PKWFoto: PAP/Paweł Supernak
  • We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej w nowym składzie, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę
  • W styczniu prezydent powołał nowy skład PKW
  • Po raz pierwszy w PKW zasiądą osoby wskazane przez Sejm
Andrzej Duda 1200.jpg
"Gwarant demokracji". Prezydent powołał nowy skład Państwowej Komisji Wyborczej

W nowej Komisji takich członków będzie siedmiu. W PKW zasiądzie też dwóch sędziów pochodzących z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z rekomendacji PiS w PKW zasiadają: sędzia TK w stanie spoczynku, Zbigniew Cieślak, były radny m.st. Warszawy Dariusz Lasocki oraz adwokat Arkadiusz Pikulik.

Koalicja Obywatelska zgłosiła do Komisji konstytucjonalistę Ryszarda Balickiego oraz specjalistę w dziedzinie prawa wyborczego Konrada Składowskiego.

Lewica wskazała adwokata Liwiusza Laskę, zaś PSL-Kukiz15 - byłego członka Trybunału Stanu Macieja Miłosza.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Wybory prezydenckie. W PKW złożono dokumenty do rejestracji komitetu Andrzeja Dudy

Prezes NSA wskazał do Komisji sędziego Sylwestra Marciniaka, zaś prezes TK - sędziego Wojciecha Sycha. Obaj sędziowie zasiadali już w PKW - Marciniak od grudnia 2014 r., a Sych - od lipca 2019 r.

Przepisy mówią, że przewodniczący Komisji może zostać wyłoniony tylko spośród sędziów PKW wskazanych przez NSA i TK.

wybory urna free shut 1200.jpg
Napięty kalendarz przedwyborczy. Oto kluczowe daty dla kandydatów na prezydenta

Odejście od modelu sędziowskiego

Zmiana modelu Państwowej Komisji Wyborczej i odejście od modelu sędziowskiego - wprowadzone nowelizacją Kodeksu wyborczego, która weszła w życie w styczniu 2018 r. - były krytykowane przez wszystkie kluby opozycyjne. Politycy opozycji podnosili zarzut, że PKW stanie się ciałem upolitycznionym.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Znamy datę wyborów prezydenckich. Zielone światło dla kampanii wyborczej

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego mówiła wcześniej, że nie podziela takich obaw. - Zakładam, że każdy, kto zostaje powołany na jakiekolwiek stanowisko, zwłaszcza na tak ważne stanowisko - PKW to organ państwowy ani rządowy, ani samorządowy - zdaje sobie sprawę z tego, jaką ponosi za to odpowiedzialność - zaznaczyła.

karczewski 1200 pap.jpg
"W Senacie toczy się agresywna walka polityczna". Karczewski o nieobecności prezes TK

Żaden z członków PKW nie należy do żadnej partii

Pietrzak zwracała też uwagę, że żaden z członków PKW nie należy do żadnej partii. - Każdy ma jakieś przekonania polityczne. Najważniejsze jest, żeby potrafić obiektywnie oceniać pewne sytuacje. Nie ma dla mnie znaczenia, w jaki sposób ktoś został powołany do tego organu, ważne jest, jak będzie postępował - podkreślała.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Apeluję o nieatakowanie rodzin kandydatów". Andrzej Duda o kampanii prezydenckiej

Na uwagę, że największe obawy budzi kwestia przyjmowania przez nowy skład PKW sprawozdań finansowych partii politycznych i komitetów wyborczych, Pietrzak mówiła, iż zakłada, że nowi członkowie Komisji będą opierać się na pracy doświadczonych ekspertów Krajowego Biura Wyborczego.

W poniedziałek po raz ostatni Komisja obradowała w starym składzie, do tej pory przewodniczącym był sędzia Wiesław Kozielewicz.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogdan Pęk: układ sądowniczy nigdy nie pozwoli Polsce na cywilizowany rozwój

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 12:33
- Przez 30 lat, które minęły od przemian ustrojowych, niekontrolowana przez nikogo kasta sędziowska zdemoralizowała się - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk (były senator PiS). W audycji wziął również udział Ryszard Majdzik (były opozycjonista).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Przyłębska nie przyjdzie na posiedzenia komisji ani Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 21:49
Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, nie przyjdzie ani na wtorkowe posiedzenie połączonych komisji, ani na posiedzenie plenarne Sejmu - poinformowało prasowe TK. Połączone sejmowe komisje mają we wtorek zapoznać się z informacją dotyczącą działalności TK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze posiedzenie nowego składu PKW. W planie wybór przewodniczącego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 04:10
W południe odbędzie się pierwsze posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej w nowym składzie, zwołane przez prezydenta. Niespełna miesiąc temu Andrzej Duda powołał nowy skład Komisji. Znalazło się w nim siedem osób wskazanych przez Sejm oraz dwóch sędziów z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.
rozwiń zwiń