W związku z silnym wiatrem odwołano część lotów z polskich lotnisk

2020-02-10, 00:15

W związku z silnym wiatrem odwołano część lotów z polskich lotnisk
Podróżnicy z Holandii uziemieni na skutek huraganu Ciara. Foto: PAP/EPA/GINOPRESS

- W związku z silnym wiatrem na lotniskach w Warszawie, Gdańsku i Krakowie odwołano część rejsów do miast zachodniej Europy - poinformował w niedzielę wieczorem wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz. 

- W województwie zachodniopomorskim nieprzejezdnych jest 5 szlaków kolejowych. Odwołano wyjście promu "Copernicus" z portu w Świnoujściu - uzupełnił Świszcz.

Powiązany Artykuł

sztorm 1200 shutterstock.jpg
W Polsce powieje nawet 200 km/h. Orkan "Sabina" spowoduje najwyższy stopień zagrożenia

Ze względu na utrzymujące się niekorzystne warunki pogodowe w Europie odwołano w niedzielę 12 rejsów z Lotniska Chopina. Chodzi o wyloty i przyloty do lub z Londynu, Amsterdamu, Duesseldorfu, Monachium, Brukseli i Paryża. Do Warszawy nie przyleciały też wieczorne samoloty Lufthansy z Frankfurtu oraz KLM z Amsterdamu. W poniedziałek rano nie odlecą samoloty Lufthansy do Monachium z godz. 6 oraz do Frankfurtu o godz. 9.10.

Na lotnisku w Krakowie-Balicach odwołane zostały w niedzielę po południu trzy rejsy samolotów: linii Ryanair z i do Londynu-Luton oraz Lufthansy do Frankfurtu. W Poznaniu odwołane zostały wieczorne przyloty samolotów Lufthansy z Frankfurtu i Monachium. 

W związku z sytuacją pogodową na Wyspach Brytyjskich odwołany został popołudniowy lot Ryanaira z Londynu Luton do Bydgoszczy i rejs powrotny, a Z powodu złych warunków pogodowych na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce odwołano poniedziałkowy rejs do Monachium o numerze LH1607 oraz przylot samolotu LH1619 z tego miasta. 

Bardzo silny wiatr

Nad Polskę nadciąga głęboki i rozległy niż nazwany przez Niemców "Sabina". Uderzy dziś w nocy - ostrzegł w niedzielę IMGW, który w związku z tym wydał dla całego kraju alerty 2. i 3. stopnia przed wiatrem.

Instytut podał, że najmocniej będzie wiało w nocy z niedzieli na poniedziałek w zachodniej połowie kraju i w poniedziałek już w całym kraju. Średnia prędkość wiatru nad morzem i w centrum osiągnie 55 km/godz., na wschodzie w porywach 90 km/godz., w centrum około 95 km/godz., na zachodzie i nad morzem do 100 km/godz. (na Bałtyku sztorm), a na Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim do 110 km/godz. W górnych partiach Tatr może to być nawet 180 km/godz, a Sudetów aż 200 km/godz.

Strażacy zalecają usunąć z parapetów i podwórek rzeczy, które może porwać wiatr, i unikać miejsc zadrzewionych. GOPR odradza wyprawy w góry.

Najwyższa ostrożność

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało też w niedzielę w woj. podkarpackim i dolnośląskim sms z ostrzeżeniem: "Uwaga! Dziś (9/02) po południu, w nocy i jutro w ciągu dnia bardzo silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Jeśli możesz, zostań w domu".

Powiązany Artykuł

wiatr 1200 pap.jpg
"Jeśli możesz, zostań w domu". Alert RCB: wichury na południu Polski

Ostrzeżenie drugiego stopnia może oznaczać wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w dużym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność i dostosowanie swoich planów do warunków pogodowych.

Natomiast w przypadku trzeciego stopnia alertu bezpieczeństwa przewidywane jest wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, czasami o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecane jest zachowanie najwyższej ostrożności oraz konieczne jest częste śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej i przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

pkr/fc

Polecane

Wróć do strony głównej