Pogrzeb Romualda Lipki. Wybrano miejsce i datę

2020-02-09, 13:42

Pogrzeb Romualda Lipki. Wybrano miejsce i datę
Tablica pamięci Romualda Lipki przed urzędem miejskim w Lublinie. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Uroczystości pogrzebowe współtwórcy Budki Suflera Romualda Lipki odbędą się w środę 12 lutego w Lublinie – poinformowano na Facebooku zespołu. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godz. 13.00 w archikatedrze. Po nim nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz przy ul. Lipowej.

Romuald Lipko zmarł w nocy z czwartku na piątek. Miał 69 lat.

Powiązany Artykuł

PAP Romuald Lipko 1200.jpg
Nie żyje Romuald Lipko. Współzałożyciel Budki Suflera odszedł w wieku 69 lat

"Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że uroczystości pogrzebowe Romualda Lipki odbędą się w najbliższą środę, 12 lutego. Nabożeństwo żałobne rozpocznie się o godzinie 13.00. w archikatedrze lubelskiej, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie" – napisano na Facebooku Budki Suflera.

Grupa zdecydowała też o odwołaniu lub przełożeniu swoich koncertów zaplanowanych w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. "Nadchodzące tygodnie, to dla Nas okres żałoby. Zarówno Was, prawdziwych fanów, jak i organizatorów prosimy o zrozumienie i wybaczenie" - napisano.

Najsławniejsze kompozycje Romualda Lipki

Romuald Lipko, jeden z najwybitniejszych polskich artystów, kompozytor wielu przebojów muzyki rozrywkowej, urodził się w Lublinie w 1950 r. Był współtwórcą i głównym kompozytorem Budki Suflera, autorem i współautorem wszystkich hitów zespołu, m.in "Jolka, Jolka pamiętasz", Takie tango", "Bal wszystkich świętych", "Cień wielkiej góry", "Jest taki samotny dom", "Za ostatni grosz", "Memu miastu do widzenia", "Moja Alabama", "Ratujmy, co się da" i wielu innych. Lipko komponował także dla wielu polskich gwiazd, w tym dla Izabeli Trojanowskiej, Urszuli, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej, Maryli Rodowicz i Ireny Santor.

>>> [TYLKO U NAS] Romuald Lipko. Jak Budka Suflera rozbiła mur głową

Budka Suflera rozpoczęła karierę w 1974 r. Od początku przez wiele lat związana była z Radiem Lublin, gdzie artyści nagrywali swoje największe utwory. W 2014 r. zespół ogłosił, że kończy działalność. W tym samym roku członkowie Budki – Romuald Lipko, Krzysztof Cugowski i Tomasz Zeliszewski – zostali odznaczeni Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury.

Powiązany Artykuł

gliński 1200 pap.jpg
Piotr Gliński o Romualdzie Lipce: żal, że odszedł tak wybitny człowiek polskiej kultury

Romuald Lipko Band

W 2015 r. Lipko powołał Romuald Lipko Band, z którym wykonywał najbardziej znane kompozycje klasyki polskiej muzyki rozrywkowej. Na scenie towarzyszyli mu wokaliści, z którymi współpracował, tworząc nowe projekty muzyczne.

W połowie 2019 r. Budka Suflera wróciła na estradę w nowym składzie, z Robertem Żarczyńskim jako wokalistą i z singlem "Gdyby jutra nie było". Zespół zapowiedział nowy album i trasy koncertowe: 45 lat "Powrót do korzeni"! i "Za Ostatni Grosz 2020". Ostatnio Lipko skomponował hymn obchodów stulecia urodzin Jana Pawła II – "Nie zastąpi Ciebie nikt".

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Jolka, Jolka pamiętasz", "Za ostatni grosz", "Malinowy król" - muzyczne wspomnienie Romualda Lipko

Muzyk zmagał się z chorobą nowotworową. We wrześniu 2019 r. na oficjalnej stronie zespołu opublikował oświadczenie, w którym podziękował bliskim i fanom za wsparcie. W walce z chorobą – podkreślał – wspierały go ciepłe słowa i chęć powrotu na scenę.

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej