X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Takie słowa nie ułatwiają dialogu". Rzecznik prezydenta odpowiada Jourovej

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:55
- Jestem zaskoczony słowami Viery Jourovej - mówi portalowi wPolityce.pl rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, komentując wypowiedź wiceszefowej KE nt. reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Izba Dyscyplinarna SN jest i będzie elementem polskiego porządku prawnego - podkreślił Spychalski.
Viera Jourova
Viera JourovaFoto: PAP/Paweł Supernak

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova oceniła w wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel", że "tak zwana reforma w Polsce dotarła do bardzo niebezpiecznego momentu, ponieważ może być nieodwracalna". - Dotyczy ona wszystkich poziomów systemu - alarmowała. Unijna komisarz ds. wartości wyraża obawę, że system, który buduje polski rząd, a którego częścią jest nowa ustawa, otwiera niezwykle szerokie możliwości prowadzenia działań dyscyplinarnych, co - jak ocenia - ma zagrażać niezależności sędziów.

kaczyński 1200.jpg
Szef PiS: nie zejdziemy ze swej drogi, dalej będziemy reformować wymiar sprawiedliwości

- Nie jest to już ukierunkowana interwencja przeciwko pojedynczym czarnym owcom, jak jest też w innych krajach członkowskich UE, ale bombardowanie na dużą skalę. To nie jest reforma, lecz niszczenie. Dlatego zastrzegamy sobie wszystkie opcje prawne i obecnie szczegółowo analizujemy nowe prawo - powiedziała Viera Jourova.

"Jestem zaskoczony"

Błażej Spychalski rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy odniósł się do słów Jourovej w rozmowie z portalem wPolityce.pl. - Jestem zaskoczony słowami pani przewodniczącej Jourovej. Pani komisarz nie tak dawno temu była naszym kraju i rozmawiała z władzami. Nasze władze podkreślały i podkreślają, że chcą prowadzić dialog z Komisją Europejską i z panią komisarz. Ale takie słowa pani komisarz nie ułatwiają dialogu - podkreślił.

Rzecznik prezydenta zaznaczył, że Polskie władze cały czas podkreślają, że są gotowe do prowadzenia dialogu i konstruktywnych rozmów na temat konkretnych rozwiązań. - Pan minister Zbigniew Ziobro powiedział pani Jourovej podczas pobytu w Polsce, że przecież w państwach UE są różne rozwiązania prawne. Dodał, że jeżeli będzie taka wola, możemy próbować je wdrożyć. Powołał się na przykład rozwiązań niemieckich. Należy w spokoju prowadzić konstruktywny dialog, który doprowadzi nas do wspólnych rozstrzygnięć - powiedział Błażej Spychalski.

"Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest częścią polskiego porządku prawnego i funkcjonuje na podstawie konkretnych przepisów ustawy. Izba Dyscyplinarna SN jest instytucją niezależną, niezawisłą i niezwykle potrzebną. Na jej powstanie oczekiwało wielu Polaków. Izba Dyscyplinarna SN jest i będzie elementem polskiego porządku prawnego" - podkreślił Błażej Spychalski.

"Niech publicznie wyjaśni o co mu chodziło"

Na uwagę, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski twierdzi, iż reformę wymiaru sprawiedliwości powstrzymają nasi sędziowie, Błażej Spychalski ocenił, że to zaskakujące stwierdzenie. - Nie wiem co pan prezydent miał na myśli. Powinien wyjaśnić to stwierdzenie. Bo co oznacza sformułowanie: nasi sędziowie? W Polsce sędzią jest ten, kto został powołany przez prezydenta RP do stanu sędziowskiego. Koniec. Kropka. I tylko takie osoby są powołane do bycia sędziami - zaznaczył Spychalski. - Jeżeli pan Trzaskowski ma swoich sędziów to niech publicznie wyjaśni o co mu chodziło, bo z chęcią bym posłuchał - dodał.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Pałka: interwencje UE w Polsce to nieuzasadniona i niezrozumiała agresja

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 10:08
- Bardzo trudno politykom europejskim przekonać Polaków, że ich interwencje są jakkolwiek uzasadnione. Ja rozumiem, że mają jakieś wątpliwości. Ale oni ingerują nawet wtedy, kiedy elementy reformy są w trakcie procesu legislacyjnego. To agresja nieuzasadniona i niezrozumiała - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Piotr Pałka. Gośćmi "Debaty poranka" byli także Wojciech Wybranowski z DoRzeczy.pl oraz Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anusz: w sporze o sądownictwo przełomem będzie koniec kadencji pierwszej prezes SN

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 13:01
- Dzisiejsze spotkanie (w Pałacu Prezydenckim - red.) wpisuję w dalszy scenariusz. Prezydent podpisze tę ustawę, następny ruch prawdopodobnie wykona Bruksela. Momentem przesilenia tego całego sporu będzie zakończenie kadencji przez panią prezes Gersdorf - mówił w Polskim Radiu 24 politolog i historyk dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. O sporze wokół reform mówił także prof. Robert Grzeszczak z Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Marek Domagalski (Rzeczpospolita).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik prezydenta: Andrzej Duda podpisał ustawę reformującą wymiar sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 18:10
- Przed chwilą pan prezydent złożył swój podpis na ustawie reformującej wymiar sprawiedliwości - ogłosił na antenie Polskiego Radia 24 Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń