X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Reforma sądownictwa. Przewodniczący KRS: sędzia Juszczyszyn chce zostać "męczennikiem"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 11:44
- Ostentacyjne działania sędziego Pawła Juszczyszyna wskazują, że chce on zostać "męczennikiem" w związku ze sporem ws. sądownictwa - powiedział sędzia Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Jego zdaniem Juszczyszyn swoim postępowaniem "nie dał wyboru" Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która go zawiesiła w czynnościach.
Paweł Juszczyszyn
Paweł JuszczyszynFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Sędzia Paweł Juszczyszyn z olsztyńskiego sądu rejonowego został zawieszony w czynnościach przez tę izbę we wtorek w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Ma to związek z rozstrzygnięciem, które Juszczyszyn podjął rozpatrując w listopadzie ubiegłego roku apelację w sprawie cywilnej.

juszczyszyn 1200 pap.jpg
Paweł Juszczyszyn zawieszony. Sąd rozpatrzył kolejne sprawy, które prowadził

Olsztyński sędzia uznał wtedy za konieczne zbadanie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS. Skutkowało to decyzją prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego - a także członka KRS - Macieja Nawackiego o odsunięciu Juszczyszyna od orzekania na miesiąc, bo na taki okres może "zawiesić" sędziego prezes sądu. Ostatnio Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uwzględniając wniosek sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego zawiesiła olsztyńskiego sędziego w orzekaniu.

"Wrócił do orzekania w sposób ostentacyjny"

Przewodniczący KRS Leszek Mazur oceniając postępowanie Juszczyszyna określił je jako ewidentne i "ostentacyjne" zachowanie, pozbawione pożądanej w przypadku sędziów powściągliwości. - Sędzia Juszczyszyn po decyzji Izby Dyscyplinarnej w pierwszej instancji wrócił do orzekania w sposób ostentacyjny. Obłożył grzywnami szefową Kancelarii Sejmu, wszedł na kurs kolizyjny z ministrem sprawiedliwości i został sędzią z pierwszych stron gazet - zaznaczył. Według Leszka Mazura, tym postępowaniem sędzia Paweł Juszczyszyn "nie pozostawił wyboru Izbie Dyscyplinarnej SN".

- Ostentacyjne działania sędziego Juszczyszyna wskazują na to, że chce on zostać "męczennikiem" w związku ze sporem w sprawie sądownictwa - powiedział Mazur. Zauważył przy tym, że tysiące orzekających w Polsce sędziów nie podejmuje podobnych działań.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Pęk: zdemoralizowana kasta sędziów nigdy nie pozwoli Polsce na cywilizowany rozwój

Jego zdaniem sędzia Juszczyszyn, po zawieszeniu go przez Izbę Dyscyplinarną, może przychodzić do sądu, ale nie może orzekać. - Jego działania od początkowo zwykłych czynności orzeczniczych nabierały cech ostentacji, a teraz widzimy kolejny krok tej ostentacji - dodał.

juszczyszyn 1200.jpg
Sędzia Juszczyszyn chce nadal przychodzić do sądu. Sam jednak nie wie, czy ma to sens

Zarządzenie prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie

W czwartek w wydziale cywilnym olsztyńskiego sądu rejonowego odbyły się trzy rozprawy w sprawach, które dotychczas prowadził sędzia Juszczyszyn. We wtorek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w drugiej instancji, zawieszając Juszczyszyna obniżyła jednocześnie o 40 proc. jego wynagrodzenie na czas tego zawieszenia.

Na tej podstawie prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki wydał zarządzenie, zgodnie z którym sprawy w tym sądzie zostały odebrane Juszczyszynowi i rozlosowane między pozostałych sędziów wydziału cywilnego. Sędziowie, którzy prowadzili czwartkowe rozprawy informowali strony o tej sytuacji, mówili o wątpliwościach prawnych związanych z zawieszeniem sędziego lub solidaryzowali się z Juszczyszynem.

Juszczyszyn po zawieszeniu przychodzi do sądu i jak zadeklarował dziennikarzom, jest gotowy do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Potwierdził, że zamierza przychodzić codziennie do sądu. Przypomniał jednak, że czas pracy sędziego jest limitowany zakresem jego zadań."

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KRS wybrała sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 12:26
Krajowa Rada Sądownictwa wybrała w piątek sześciu kandydatów na sędziów Izby Dyscyplinarnej SN, w tym swego wiceprzewodniczącego Dariusza Drajewicza oraz członka Rady Rafała Puchalskiego. Nominacji sędziów dokonuje prezydent, któremu będą przedstawione wybrane kandydatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawieszony sędzia Juszczyszyn przyszedł do sądu. Deklaruje gotowość do pracy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 09:35
Sędzia Paweł Juszczyszyn, którego Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zawiesiła w czynnościach, przyszedł w czwartek do olsztyńskiego sądu. Powtórzył, że jest gotowy do wykonywania swoich obowiązków służbowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Jaworski: obie strony sporu powinny się porozumieć ws. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 16:30
- Niestety spór dotyczący sądownictwa w Polsce się radykalizuje. Obie strony powinny się zreflektować i usiąść do rozmów. Przekonuje mnie pomysł Jarosława Gowina, żeby to zrobić w ramach okrągłego stołu związanego z PAN - powiedział w Polskim Radiu 24 Lech Jaworski z Porozumienia.
rozwiń zwiń