Porozumienie ws. nielegalnego wywozu zabytków. Gliński: nie będzie taryfy ulgowej

2020-02-07, 13:41

Porozumienie ws. nielegalnego wywozu zabytków. Gliński: nie będzie taryfy ulgowej
Uroczystość podpisania porozumienia ws. współdziałania w zwalczaniu nielegalnego wywozu za granicę lub przywozu z zagranicy zabytków. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Porozumienie ws. zwalczania nielegalnego wywozu i przywozu z zagranicy zabytków podpisali w piątek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, szef KAS nadinsp. Piotr Walczak, pierwszy z-ca komendanta głównego policji nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Posłuchaj

Piotr Gliński o porozumieniu ws. nielegalnego obrotu zabytkami (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Porozumienie, które podpisano w Warszawie, dotyczy m.in. wprowadzenia systemu elektronicznej rejestracji pozwoleń na stały i czasowy wywóz zabytków za granicę - VINCI II. Dzięki niemu organy ścigania - Policja, Krajowa Administracja Skarbowa i Straż Graniczna oraz służby konserwatorskie - będą miały zapewniony stały dostęp do informacji na temat wywożonych dóbr kultury.

Powiązany Artykuł

gliński 1200 pap.jpg
Minister kultury zapowiedział powstanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wicepremier o nowej instytucji: powołana, aby wesprzeć archiwa społeczne i rodzinne

Wicepremier Piotr Gliński ocenił, że podpisanie takiego porozumienia to jest "rodzaj święta". - To jest kolejny krok w tym procesie odzyskiwania dzieł sztuki, tworzenia ram dla funkcjonowania obrotu także zabytkami i dziełami sztuki. To wszystko musi być zgodne z prawem dla dobra publicznego - mówił minister kultury.

"System jest coraz bardziej doskonały"

Szef MKiDN złożył także wszystkim obecnym na uroczystości "wyrazy najwyższego uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz ochrony zabytków".
Zaapelował także do tych wszystkich, którzy "próbują działać poza prawem". - Chcemy współpracować ze społecznikami, z ruchem poszukiwaczy, jesteśmy otwarci na tę współpracę, natomiast nie będzie żadnej taryfy ulgowej wobec łamania prawa - podkreślił Piotr Gliński.

Jak mówił, "to są zbyt poważne rzeczy, to jest polski dorobek, polskiej historii, to jest polska kultura". Zaznaczył, że "nie możemy sobie pozwalać na to, żeby te rzeczy były traktowane w sposób niezgodny z prawem".

Wicepremier wskazał, że skuteczność pracy policjantów, straży granicznej, celników, administracji skarbowej, historyków sztuki, muzealników, konserwatorów jest "coraz lepsza". - Mamy system, który funkcjonuje z tego możemy być dumni, ten system jest coraz bardziej doskonalony, ten system ma narzędzia informacyjne, dzisiaj mówimy o VINCI II, czyli o narzędziu informacyjnym, które informuje o tym, jak wygląda kwestia legalności wywozu, jakie są pozwolenia wydawane, to ułatwia pracę. (...) Ale także mamy bazę danych strat wojennych" - wymieniał wicepremier Gliński.

Elektroniczna rejestracja

Chcąc usprawnić system ochrony zabytków ruchomych w Polsce, a także zapewnić bezpieczeństwo obrotu dziełami sztuki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa opracowało narzędzie, dzięki któremu możliwe będzie prowadzenie elektronicznej rejestracji wydawanych decyzji dotyczących pozwoleń na stały i czasowy wywóz zabytków za granicę, czyli system VINCI II.

Powiązany Artykuł

east news piotr gliński 1200.jpg
Piotr Gliński: Rosja przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Piotr Gliński: udało się bardzo sprawnie przeprowadzić generalne odnowienie Muzeum Książąt Czartoryskich

Na mocy porozumienia dostęp do systemu będą miały organy ścigania tj. Krajowa Administracja Skarbowa, Policja oraz Straż Graniczna. Nowy system wymiany informacji przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa obrotu dziełami sztuki w Polsce oraz sprawi, że służby mundurowe będą mogły szybko i sprawnie zidentyfikować zabytek przy próbie jego nielegalnego wywozu za granicę.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej