X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dekomunizacja w Lesznie. Rozebrano pomnik wdzięczności Armii Czerwonej

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 13:48
W piątek w Lesznie (Wielkopolskie) rozebrany został pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. W jego miejscu prezydent miasta chciałby ustawić głaz upamiętniający 100-lecie powrotu Leszna w granice Rzeczypospolitej.
Armia Czerwona (zdjęcie ilustracyjne)
Armia Czerwona (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/Reprodukcja

Monument znajdował się u zbiegu ulic Starozamkowej i Lipowej, powstał tuż po zakończeniu II wojny światowej. Znajdowały się na nim dwie tablice z napisem w języku polskim i rosyjskim: "Wieczna chwała Bohaterom poległym w walce o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Polski!".

Jak powiedziała Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta, obowiązek rozbiórki pomnika nałożył na Leszno wojewoda. Dodała, że jego części zostaną na razie zmagazynowane na terenie Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie.

Przyszłe eksponaty muzealne

W trakcie rozbiórki na miejscu był m.in. pracownik poznańskiego oddziału IPN. Jak powiedział dr Tomasz Ceglarz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu, niewykluczone, że elementy pomnika docelowo miałyby trafić do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, na ekspozycję, której elementem mają być m.in. pomniki upamiętniające żołnierzy Armii Czerwonej.

Czytaj więcej
Legnica 1200.jpg
"Pomnik" - reportaż Andrzeja Andrzejewskiego

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Kontrowersyjna zmiana nazw ulic. Ruszyła akcja "Ocalić Bohaterów"

W miejscu rozebranego pomnika prezydent miasta chciałby postawić głaz upamiętniający przypadającą w tym roku setną rocznicę powrotu Leszna w granice Rzeczypospolitej. Gbiorczyk podała, że prezydent przedstawił swoją propozycję miejskim radnym. To oni podejmą ostateczną decyzję w tej kwestii.

Pierwotnie przy monumencie byli pochowani rosyjscy żołnierze, którzy zginęli w walkach w okolicach miasta. Ich ciała ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Rawiczu. Obchody 100. rocznicy powrotu miasta do macierzy świętowano w Lesznie w ubiegłym miesiącu. Leszno włączono w granice kraju na mocy traktatu wersalskiego 17 stycznia 1920 roku.

jp

Czytaj także

Kontrowersyjna zmiana nazw ulic. Ruszyła akcja "Ocalić Bohaterów"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 13:40
W Żyrardowie w samo południe posłowie Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba oraz dyrektor Muzeum Wyklętych Jacek Pawłowicz rozpoczęli spotkania edukacyjne w ramach akcji "Ocalić Bohaterów". Konferencja odbyła się na skrzyżowaniu ul. gen. Fieldorfa Nila - decyzją radnych KO teraz ul. Jedności Robotniczej - z ul. rtm. Pileckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent do mieszkańców Leszna: dziękuję, że czcicie pamięć przodków

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 16:04
"Dziękuję za czczenie pamięci swoich przodków, którzy pozostając przez 127 lat pod władzą pruskich zaborców, dochowali wierności narodowemu dziedzictwu i tożsamości" - napisał do uczestników obchodów 100. rocznicy powrotu Leszna do macierzy prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń