Rzepliński: wybór członków KRS przez posłów daje silniejszą legitymację

2020-02-06, 17:04

Rzepliński: wybór członków KRS przez posłów daje silniejszą legitymację
Andrzej Rzepliński. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński przyznał, że był zwolennikiem zmiany zasad wyboru członków KRS. Jak wskazał, wyłonienie części składu rady "daje członkowi Krajowej Rady Sądownictwa silniejszą legitymację demokratyczną". - Ale Sejm może wybierać wyłącznie spośród dwóch kandydatów wybranych przez sędziów - doprecyzował na antenie Radia Zet.

Andrzej Rzepliński był gościem Radia Zet, gdzie odniósł się m.in. do słów byłego posła Jana Rokity, który powiedział w wywiadzie w TVN 24 w 2018 roku o rozmowie z Rzeplińskim nt. reformy sądownictwa.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Paweł Juszczyszyn zawieszony. Sąd rozpatrzył kolejne sprawy, które prowadził

- Mówił mi: proszę pana, jak nie wyrwiemy sędziom Krajowej Rady Sądownictwa, to nic się nie da zrobić z polskim wymiarem sprawiedliwości. To wszystko od lat wiedzieliśmy, tylko strach przed tym, że środowisko sędziowskie powie, że to jest zamach na niezawisłość sądów, to jest zamach na podstawowe wartości demokratyczne, paraliżował polityków - opowiadał Rokita.

Powiązany Artykuł

PAP KRS 1200.jpg
Listy poparcia do KRS. Senator Jackowski: opozycja chce prowadzić nagonkę

"Silniejsza legitymacja"

Andrzej Rzepliński przyznał, że tak mówił, wskazał też, że był zwolennikiem zmienieniem zasad wyłaniania członków Krajowej Rady Sądownictwa. -  Byłem za tym. Konstytucja jednoznacznie stanowi, żeby wybierani do KRS spośród sędziów byli autentyczni kandydaci środowiska, a nie wynik swoistego porozumienia, współdziałania między prezesami sądów okręgowych czy apelacyjnych - wskazał były prezes TK.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Pęk: zdemoralizowana kasta sędziów nigdy nie pozwoli Polsce na cywilizowany rozwój

Jak ocenił również, wybór sędziów przez niższą izbę parlamentu "daje członkowi Krajowej Rady Sądownictwa silniejszą legitymację demokratyczną, ale Sejm może wybierać wyłącznie spośród dwóch kandydatów wybranych przez sędziów".

msze, tvp.info, TVN24

Polecane

Wróć do strony głównej