X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Napięty kalendarz przedwyborczy. Oto kluczowe daty dla kandydatów na prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 15:42
10 maja odbędą się wybory prezydenckie. Do tego czasu m.in. kandydaci na prezydenta oraz ich komitety wyborcze muszą dopełnić formalności i dotrzymać kilku kluczowych terminów. Przekroczenie ich wyklucza z wyborczego wyścigu. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Dziurek/ Shutterstock

Zgodnie z kalendarzem wyborczym - opublikowanym w środę po południu wraz z postanowieniem marszałek Sejmu o zarządzeniu wyborów - 26 marca będzie ostatnim dniem na zgłoszenie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów na prezydenta.

Jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w Kodeksie przypada na sobotę albo na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego roboczego dnia po tym dniu. Jeśli Kodeks nie stanowi inaczej, czynności wyborcze są dokonywane w godzinach urzędowania sądów, organów wyborczych, urzędów gmin oraz konsulatów.

Elżbieta Witek 1200.jpg
Znamy datę wyborów prezydenckich. Zielone światło dla kampanii wyborczej

Terminy, których nie można przekroczyć

Do 16 marca (poniedziałek) jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta.

23 marca (poniedziałek) minie termin powoływania okręgowych komisji wyborczych.

O północy 26 marca (czwartek) minie termin zgłaszania kandydatów na prezydenta.

Do 5 kwietnia (niedziela) utworzone muszą zostać obwody głosowania w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów.

10 kwietnia (piątek) minie termin na podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego przez wyborców niepełnosprawnych i możliwości głosowania przez pełnomocnika.

Tego dnia minie też termin na zgłaszanie przez kapitanów statków wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich oraz na zgłaszanie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych.

andrzej duda 1200 pap.jpg
Andrzej Duda ma szansę wygrać w I turze, kandydatka KO z niskim poparciem

Do 19 kwietnia (jest to niedziela, zatem w praktyce termin mija w poniedziałek 20 kwietnia) komisarze wyborczy powołają obwodowe komisje wyborcze; do tego czasu należy też podać do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, zaś gminy muszą sporządzić spisy wyborców.

Od 19 kwietnia (niedziela) do 26 kwietnia (niedziela) żołnierze pełniący zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniący służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratownicy odbywający zasadniczą służbę wojskową w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym mogą składać wnioski o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają służbę.

Zgłaszanie kandydatów

Do 20 kwietnia (poniedziałek) do publicznej wiadomości mają być podane dane o kandydatach na prezydenta.

Do 25 kwietnia (sobota, czyli w praktyce do poniedziałku 27 kwietnia) wyborcy niepełnosprawni mogą zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.

Od 25 kwietnia (sobota) do rozpoczęcia ciszy wyborczej o północy z piątku 8 maja na sobotę 9 maja publiczne telewizja i radio będą nieodpłatnie nadawać audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze.

sejm 1200 twitter.jpg
PiS na czele. Partia rządząca utrzymuje przewagę nad konkurencją

Do 1 maja (piątek) jest czas na składanie wniosków ws. głosowania przez pełnomocnika.

5 maja (wtorek) mija termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania.

Do 7 maja (czwartek) wyborcy przebywający za granicą mogą zgłaszać się ws. dopisania do spisu wyborców za granicą; tego dnia mija też termin na składanie wniosków o wpisanie do spisu wyborców na statkach morskich.

O północy 8 maja skończy się kampania wyborcza i rozpocznie się cisza wyborcza.

W niedzielę, 10 maja w godz. od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w wyborach prezydenckich.

pkur

Czytaj także

Andrzej Duda wygrywa w obu turach. Nowy sondaż prezydencki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 07:28
Według sondażu United Survey Company dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM w najbliższych wyborach w pierwszej turze największe poparcie będzie miał Andrzej Duda - 43 procent. Następna w kolejności jest Małgorzata Kidawa-Błońska z poparciem 23,3 procent. Z kolei w drugiej turze wyborów - gdyby doszło do pojedynku Andrzeja Dudy z Małgorzatą Kidawą-Błońską Duda mógłby liczyć na 47,8 proc. poparcia, zaś Kidawa-Błońska na 40,8 proc
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda ma szansę wygrać w I turze, kandydatka KO z niskim poparciem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 14:36
Andrzej Duda ma szansę na zwycięstwo w pierwsze turze wyborów prezydenckich, choć jest to mało prawdopodobny scenariusz, z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska, w najgorszym dla PO scenariuszu, może uzyskać zaledwie 14 proc. głosów - informuje portal wpolityce.
rozwiń zwiń