X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To element stabilizujący system". Rzecznik rządu o podpisaniu ustaw sądowych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 18:52
- Cieszę się, że pan prezydent zdecydował się na taki krok. To jest element stabilizujący system i wymiar sprawiedliwości i liczę na to, że ostatecznie już rozstrzygnie wszelkie wątpliwości dotyczące statusu sędziów - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller, komentując podpisanie przez prezydenta ustaw sądowych.
Audio
  • Piotr Müller o reformie wymiaru sprawiedliwości ("Puls Trójki")
Rzecznik rządu Piotr Mller
Rzecznik rządu Piotr MüllerFoto: PR

O tym, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym poinformował w Polskim Radiu 24 jego rzecznik Błażej Spychalski.

prezydent andrzej duda 1200 free
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy sądowe

Piotr Müller zapytany w radiowej Trójce o tę decyzję prezydenta odpowiedział, że to "bardzo dobra informacja".

- Liczę na to, że ostatecznie już rozstrzygnie wszelkie wątpliwości dotyczące statusu sędziów, bo ustawa wprost mówi, że takiej weryfikacji inni sędziowie nie mogą realizować, ponieważ jest to kompetencja, prerogatywa pana prezydenta po właściwym przeprowadzeniu procedury przez KRS - powiedział rzecznik rządu.

Wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną

Uchwalona 20 grudnia ub. roku nowelizacja ustaw sądowych, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Mucha: prezydent wskazał na konstytucyjne prerogatywy do powoływania sędziów

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru Pierwszego Prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego. Opozycja, w tym PO, PSL i Lewica, apelowała do prezydenta o zawetowanie noweli ustaw sądowych.

paw/

Czytaj także

Klub PiS: poprosiliśmy prezydenta, by podpisał nowelę ustaw sądowych

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 21:07
- Prawo i Konstytucja muszą być przestrzegane, a środowisko sędziów jest do tego najbardziej zobowiązane - powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Przedstawiciele klubu PiS przyznali, że poprosili prezydenta o podpisanie noweli ustaw sądowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sędziowie bronią swoich własnych interesów". Bortniczuk o reformie wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 16:41
Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk odniósł się w Polskim Radiu 24 do reformy wymiaru sprawiedliwości. - Sędziowie bronią swoich własnych partykularnych interesów i chcieliby dalej być niezależną od nikogo grupą, która sama się wybiera i sama tworzy reguły swojego działania. Na to jednak nie ma zgody rządu i Polaków - powiedział polityk.
rozwiń zwiń