X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent podpisał nowelizację ustaw sądowych

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:59
- Prezydent przychylił się do głosu tych osób, które twierdzą, że uchwalone w ostatnim czasie przez parlament przepisy powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Audio
  • Błażej Spychalski: prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie sądów (Polskie Radio 24)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: prezydent.pl
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące polski wymiar sprawiedliwości
  • Jak zaznaczył rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, decyzja ta została przez Andrzeja Dudę podjęta po szerokich konsultacjach
  • Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości

- Potwierdzam, przed chwilą prezydent złożył swój podpis na ustawie reformującej wymiar sprawiedliwości - powiedział w audycji "Rozmowa PR24" Błażej Spychalski. - To oznacza, że prezydent przychylił się do głosu tych osób, które twierdzą, że uchwalone w ostatnim czasie przez parlament przepisy powinny być elementem polskiego wymiaru sprawiedliwości. Stąd też taka decyzja - zaznaczył.

spotkanie 1200 twitter.jpg
Reforma sądownictwa. Prezydent rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół poselskich

Jak podkreślił rzecznik prezydenta, decyzja ta została przez Andrzeja Dudę podjęta po szerokich konsultacjach z częścią opozycyjną polskiego parlamentu oraz ze swoimi doradcami.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Anna Sarzyńska: PiS będzie konsekwentnie wprowadzać reformę sądownictwa

- Prezydent mówił wielokrotnie, że według niego takie rozwiązania powinny pojawić się w polskim porządku prawnym. Niemniej jednak w Pałacu Prezydenckim trwała analiza przepisów i tego, czy ustawa została uchwalona zgodnie z przepisami polskiej Konstytucji - dodał Błażej Spychalski.

Założenia nowelizacji

Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Ponadto nowelizacja wprowadza zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy krytykuje opozycja oraz część środowiska sędziowskiego.

bb

Czytaj także

Paweł Sałek: Polacy potrzebują reformy wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 10:41
- Jest to typowa wojna prawnicza, która została wypowiedziana organom konstytucyjnym, czyli Trybunałowi Konstytucyjnemu, parlamentowi i prezydentowi - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta, poseł PiS. Gośćmi audycji byli także: Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Paweł Sałek (Kancelaria Prezydenta), Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) i wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kidawa-Błońska: podpisując "ustawę kagańcową", prezydent zrobi kolejny krok w stronę polexitu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 09:41
Kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa Błońska odniosła się do sprawy uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy, która ma dyscyplinować sędziów. Stwierdziła ona, że "jeśli Andrzej Duda podpisze »ustawę kagańcową«, to zrobi kolejny krok w stronę polexitu".
rozwiń zwiń