Spotkanie Macrona z marszałek Sejmu. Rozmowy o współpracy i Trójkącie Weimarskim

2020-02-03, 21:10

Spotkanie Macrona z marszałek Sejmu. Rozmowy o współpracy i Trójkącie Weimarskim
Marszałek Sejmu Elzbieta Witek oraz prezydent Francji Emmanuel Macron. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Współpraca parlamentarna na linii Warszawa-Paryż oraz wzmocnienie kooperacji w ramach Trójkąta Weimarskiego, były głównymi tematami spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce; spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Wieczorem spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Powiązany Artykuł

macron-morawiecki-1200-pap.jpg
Premier: Polska i Francja potwierdziły partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę

"Dużo inicjatyw"

Kancelaria Sejmu w komunikacie przytoczyła fragmenty rozmowy francuskiego przywódcy z marszałek Witek. "Jest dużo inicjatyw, które możemy podejmować wspólnie. Dyplomacja parlamentarna może pomóc w wielu projektach. Jestem pewna, że zarówno parlamentarzyści z Polski jak i Francji, mogą z sukcesami współpracować na różnych polach" - powiedziała Witek, cytowana przez Kancelarię Sejmu.

Jak podano w komunikacie, prezydent Francji miał nawiązać do podpisanych w poniedziałek deklaracji o współpracy polsko-francuskiej dot. klimatu, bezpieczeństwa i obronności. "Dialog parlamentarny na pewno wzmocni realizację poczynionych ustaleń" - mówił Macron cytowany przez Kancelarię Sejmu.

Marszałek Sejmu - jak przekazano - odpowiedziała, że "polski Sejm bierze czynny udział w procesie stanowienia prawa we wszystkich wskazanych obszarach, które pozostają istotne dla Polski, ale także dla Unii Europejskiej. "2019 był rokiem polsko-francuskiej nauki. Łączy nas wiele wspólnych postaci. Dziękuję też za pamięć o naszych bohaterach z II wojny światowej" - dodała Witek.

W komunikacie poinformowano, że Macron zaproponował, aby spotkanie Trójkąta Weimarskiego, które jest planowane w lipcu, odbyło się także z udziałem przedstawicieli parlamentów.

"Wznowienie współpracy w formule Trójkąta Weimarskiego, również w jego wymiarze parlamentarnym, stanowi ważny instrument w rozwijaniu wzajemnych relacji" - odpowiedziała marszałek Sejmu.

Powiązany Artykuł

pap_duda_macron1200.jpg
"To przełom w relacjach polsko-francuskich". Prezydent o wizycie Emmanuela Macrona

Spotkanie z marszałkiem Senatu

Emmanuel Macron rozmawiał dziś także z Tomaszem Grodzkim. Marszałek Senatu podkreślił, że odbył z prezydentem Francji krótką, ale niezwykle owocną rozmowę. - Zgodziliśmy się, że Polska i Francja - które łączą wieloletnie więzy historyczne, jak również aktualne więzy ekonomiczne, polityczne i społeczne - są jednymi z fundamentów ładu europejskiego, każdy oczywiście na swoją miarę - zaznaczył.

- Pan prezydent Macron podkreślił, że rozmowy, które dzisiaj prowadził, ma nadzieję przyczynią się do nowego otwarcia relacji polsko-francuskich na polu przedsiębiorczości, na polu wymiany naukowej, na polu społecznym, jak również na polu przestrzegania praworządności, ponieważ w tej materii - jak podkreślił pan prezydent - Polska jako pełnoprawny członek UE musi stać na straży praworządności, tak jak wszystkie inne kraje, będące członkami tej wspólnoty - powiedział Grodzki.

- Zgodziliśmy się, że i Francja i Polska, jako ważne kraje europejskie, powinny stać na straży europejskiego ładu - mówił marszałek Senatu.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej