X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

"Wielki dzień dla lotnictwa". Polska podpisała umowę na zakup samolotów F-35

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 15:15
Umowę zakupu przez Polskę od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35 podpisał w Dęblinie szef MON Mariusz Błaszczak. W uroczystości wzięli udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i ambasador USA Georgette Mosbacher.
Audio
  • Prezydent: wielokrotnie udowadnialiśmy, że zasadę bezpieczeństwa sojuszniczego traktujemy poważnie (IAR)
  • Premier: cień rosyjskiej dominacji nad tą częścią Europy będzie odsuwał się coraz bardziej (IAR)
  • Szef MON: dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają samoloty F-35 (IAR)
Podpisanie umowy na dostawę 32 myśliwców F-35A to finał programu Harpia
Podpisanie umowy na dostawę 32 myśliwców F-35A to finał programu HarpiaFoto: twitter.com/@PremierRP
  • W dęblińskiej szkole Orląt minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę z USA na zakup F-35
  • W imieniu Stanów Zjednoczonych umowę odebrała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher
  • Do Polski trafią 32 wielozadaniowe samoloty. Przeznaczeniem myśliwców będzie rozpoznanie
  • Są one zdolne do działań daleko na tyłach wroga i praktycznie niewykrywalne dla radarów
f-35 f35 free shut 1200.jpg
"To będzie skok generacyjny". Ekspert ds. lotnictwa o zakupie myśliwców F-35

- To ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, ale też dla bezpieczeństwa całej naszej części Europy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania umowa na zakup od USA 32 samolotów bojowych piątej generacji F-35.

Prezydent podkreślił, że to niezwykle ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, polskich pilotów samolotów myśliwskich, dla bezpieczeństwa RP, ale też dla bezpieczeństwa naszej części Europy.

Prezydent: jesteśmy członkiem NATO, który jest wiarygodny

- Bo to, że możemy kupić te samoloty, że staną się one częścią najnowocześniejszego wyposażenia polskiej armii, polskiego lotnictwa to przede wszystkim dzięki temu, że jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który jest wiarygodnym, dobrym sojusznikiem realizującym swoje zobowiązania. Krótko mówiąc - pewnym partnerem - mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że dzięki podpisanej umowie polskie lotnictwo zostanie wyposażone w najnowocześniejsze na świecie samoloty myśliwskie piątej generacji. 

Błaszczak1200.jpg
Mariusz Błaszczak: zakup F-35 przejdzie do historii Wojska Polskiego

Szef MON: polskie siły powietrzne wchodzą na nowy etap rozwoju

- Kiedy w sierpniu 2018 roku to w Dęblinie powiedziałem, że zrobię wszystko, aby epoka postsowiecka w siłach powietrznych, przeszła do historii, wtedy zastanawialiśmy się, czy będzie to możliwe. Jest to możliwe - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, "dziś słowa zamieniły się w rzeczywistość". - Dziś poprzez podpisanie tej umowy, polskie siły powietrzne wchodzą na nowy etap swojego rozwoju. Dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, a więc samoloty stanowiące swoiste centra dowodzenia, samoloty wyróżniające się interoperacyjnością, a więc współpracujące także na przykład z systemem Patriot, który zakupiliśmy w 2018 roku, współpracujące z samolotami F-16, które posiadamy już od kilku lat, a więc gwarantujące bezpieczeństwo w naszej ojczyźnie - powiedział minister obrony.

Premier: w dzisiejszym wyścigu technologicznym trzeba mieć sojuszników

- F-35 spowoduje, że cień rosyjskiej dominacji będzie coraz dalej odsuwał się od Rzeczypospolitej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - To jest rzeczywiście pamiętna chwila. Polska przez nie tylko dziesięciolecia, ale można powiedzieć przez z okładem dwieście lat, stara się pozbyć długiego rosyjskiego cienia, który dominował nad tą częścią Europy - powiedział premier po podpisaniu umowy.

Mówiąc o wybijaniu się Polski na niepodległość przywołał 1993 r., "kiedy ostatni żołnierz radziecki opuścił Polską ziemię". Jak zaznaczył, Polska jednocześnie starała się dokonać skoku modernizacyjnego swojej armii.

f35 1200 free.jpg
Supernowoczesne myśliwce F-35. To one będą strzegły polskiego nieba

- W dzisiejszym wyścigu technologicznym trzeba mieć sojuszników i czerpać doświadczenia od najlepszych - podkreślił premier. Dodał, że pomimo wyjścia wojsk radzieckich z Polski, nadal służył w niej poradziecki sprzęt wojskowy. Wymienił samoloty MiG-29 i Su-22, które pozostają na uzbrojeniu.

32 maszyny wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym

F-35 jest określany jako samolot piątej generacji ze względu na wielozadaniowość, obniżoną wykrywalność przez radary - dzięki specjalnemu kształtowi kadłuba, mieszczącego zamknięte komory na uzbrojenie, skrzydeł i usterzenia oraz rozbudowane zdolności do odbierania i dostarczania informacji innym systemom uzbrojenia.

Wartość kontraktu - jak podało MON - to 4,6 mld dol. Polska kupuje 32 maszyny tego typu wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Według producenta - koncernu Lockheed Martin - pierwsze maszyny służyłyby do szkolenia w USA, w Polsce znalazłyby się w 2026 r.

Zapowiedź zakupu samolotu piątej generacji znalazła się w przedstawionej w maju 2017 r. koncepcji obronnej RP. Prace nad wprowadzeniem F-35 w ramach programu Harpia przyspieszono w 2018 r. po serii awarii, wypadków i katastrofie myśliwców MiG-29.

Zakup samolotów i dronów bojowych

Macierewicz1200.jpg
Antoni Macierewicz: F-35 zagwarantują możliwość odstraszenia każdego wroga

W najnowszym planie modernizacji technicznej, przygotowanym na lata 2021-2035, zapowiedziano nie tylko zakup samolotów piątej generacji, ale i współdziałających z nimi rozpoznawczych i bojowych dronów.

O przygotowanie oferty 32 samolotów F-35, Polska wystąpiła do USA w maju ubiegłego roku. We wrześniu Kongres wyraził zgodę na ich sprzedaż Polsce.

F-35 produkowany przez koncern Lockheed Martin i jego dostawców wśród których są Northrop Grumman i BAE Systems, został wybrany w 2001 r. jako zwycięska konstrukcja w programie wspólnego myśliwca uderzeniowego - Joint Strike Fighter, JSF - który miał zastąpić wiele typów maszyn myśliwskich, uderzeniowych i wielozadaniowych w siłach powietrznych, marynarce i piechocie morskiej. Polska zakupi samoloty w wersji A - konwencjonalnego startu i lądowania.

F-35 poza Stanami Zjednoczonymi wybrały m.in.: Australia, Belgia, Izrael, Japonia i Wielka Brytania. Dotychczas dostarczono ponad 490 maszyn.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kupujemy myśliwce F-35. Szef MON podpisze dokumenty w dęblińskiej "Szkole Orląt"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 00:01
Polski rząd podpisze z USA umowę na zakup F-35, myśliwców piątej generacji. Po południu (godz. 15.00) szef MON Mariusz Błaszczak w dęblińskiej "Szkole Orląt" podpisze dokumenty, na podstawie których kupimy 32 wielozadaniowe samoloty. W uroczystości weźmie też udział zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Wildstein ws. zakupu F-35: opozycja będzie krytykowała każde działania rządu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 11:53
Zakup myśliwców F-35 i krytyka tej decyzji ze strony niektórych wojskowych oraz polityków opozycji zdominowały audycję "Temat dnia" w Polskim Radiu 24. - Po prostu ręce opadają. Chodzi tu o to, żeby gonić króliczka, a nie go złapać - powiedział publicysta tygodnika "Sieci" Piotr Cywiński. - Takie jest właśnie aktualne działanie opozycji - stwierdził z kolei Dawid Wildstein z tvp.info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To będzie skok generacyjny". Ekspert ds. lotnictwa o zakupie myśliwców F-35

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 12:29
- Wchodzimy w nową filozofię prowadzenia działań wojskowych. Informacje zbierane przez czujniki F-35 są prezentowane w innej, nowocześniejszej formie. Piloci będą musieli też w większym stopniu współdziałać z systemami walki - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Palowski, wicenaczelny portalu defence24.
rozwiń zwiń