X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Wiceszef MSZ: zachęcam KE do analizy, jak prawo stosowane jest w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 18:06
- Zachęcałem Komisję Europejską do tego, żeby dokonując oceny polskiego prawa, już po prawie dwóch latach od jego wprowadzenia w życie, oparła się też na tym, jak to prawo jest w praktyce stosowane - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po spotkaniu z wiceszefową KE Vierą Jourovą.
Audio
  • Paweł Jabłoński po spotkaniu z Vierą Jourovą (IAR)
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova w drodze na spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova w drodze na spotkanie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w WarszawieFoto: PAP/Mateusz Marek

Jourova, która przebywa z wizytą w Warszawie w związku z przeprowadzaną reformą sądownictwa, rozmawiała z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Spotkała się też z I prezes SN Małgorzatą Gersdorf, szefem MS Zbigniewem Ziobrą oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

Marcin Warchoł PR24 663.jpg
Marcin Warchoł: Komisja Europejska stosuje podwójne standardy

Wiceszef MSZ na wtorkowym briefingu relacjonował, że w trakcie spotkania z Jourovą przedstawił zdanie rządu, że obowiązujące polskie prawo, jak i to uchwalone dopiero przez parlament jest zgodne z przepisami UE.

- Pani komisarz wysłuchała tego stanowiska, przedstawiła informacje o tym, jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej. Powiedziała, że prawo, które zostało uchwalone będzie przedmiotem jej oceny. Oczywiście, jesteśmy w dalszymi ciągu gotowi do dialogu na ten temat - zadeklarował Jabłoński.

- Podkreślałem też bardzo mocno to, że bardzo zależy nam na tym, aby rzeczywiście tak jak pani komisarz mówi, ten dialog był prawdziwy i rzeczywisty, a nie był pozorowany. Z tego względu żałujemy, że nie udało się pani komisarz spotkać z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Te dwie instytucje w szczególności zdają się być najważniejszymi "obiektami zainteresowania" Komisji Europejskiej. W naszej ocenie, aby ten dialog był rzeczywisty, warto dać możliwość przedstawicielom tych instytucji, aby się wypowiedziały. Liczymy na to, że będzie taka możliwość na dalszych etapach, jeśli KE rzeczywiście wolę tego dialogu potwierdzi - dodał wiceszef MSZ.

Kwestia praworządności w krajach UE

Jabłoński został zapytany, czy podczas spotkania była poruszona kwestia nowego ciała, które miałoby oceniać praworządność w krajach UE. Wiceszef MSZ potwierdził, że było to tematem rozmowy.

- To akurat jest element, za który odpowiada drugi z komisarzy zajmujący się sprawami praworządności, Didier Reynders. To nie tyle ma być nowe ciało w ramach UE, tylko KE ma wprowadzić pewien mechanizm przeglądu rządów prawa w każdym państwie członkowskim. Według deklaracji KE mają być stosowane te same kryteria oceny dla każdego z tych państw. Jeśli rzeczywiście tak będzie, to patrzymy na to ze sporym optymizmem, ponieważ od dłuższego czasu uważamy, że są stosowane niestety rozbieżne kryteria oceny - powiedział.

ziobro jourova 1200 pap.jpg
"Zaproponowałem kompromis ws. wyłaniania sędziów". Ziobro po spotkaniu z Jourovą

Jabłoński zaznaczył, że spotkanie z Jourovą było "rozmową o konkretach". Jak zapewnił, polski rząd jest gotowy, aby ponawiać tego typu spotkania.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Michał Wójcik: uchwała trzech izb Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych

Minister podkreślał, że aby doszło do dialogu, musi być taka wola z obu stron. - Obie strony muszą być gotowe do tego, żeby przedstawić swoje stanowisko i wysłuchać przede wszystkim drugiej strony. Jeśli taka wola będzie ze strony Komisji Europejskiej, to my ze swojej strony tę wolę, oczywiście, podtrzymujemy - oznajmił.

Wiceszef MSZ ocenił, że spotkanie było dobre i dobrze, że się odbyło. - Choć, tak jak mówiłem, wolałbym, żeby oprócz z przedstawicielami rządu, pani komisarz mogła też porozmawiać z przedstawicielami najbardziej zainteresowanych instytucji - powiedział, nawiązując do tego, że Jourova nie spotkała się z przedstawicielami KRS i Izby Dyscyplinarnej SN.

Obawy, które się nie potwierdziły

Jak zaznaczył, sama ocena przepisów prawnych jest pewnym krokiem. - Natomiast, aby ta ocena była rzeczywista, aby ta ocena była oparta na faktach, to trzeba też sprawdzić, jak przepisy są przestrzegane - stwierdził Jabłoński.

Przywoływał przykład przepisów dotyczących skargi nadzwyczajnej. Mówił, że gdy je wprowadzano, budziły one obawy w KE, że będą stosowane w sprawach politycznych, ale obawy te się nie potwierdziły.

- Zachęcałem Komisję Europejską do tego, żeby dokonując oceny polskiego prawa, już po prawie dwóch latach od jego wprowadzenia w życie, oparła się też na tym, jak to prawo jest w praktyce stosowane - tłumaczył. - Liczymy na to, że to również będzie przedmiotem analizy KE, ponieważ wynik tej analizy będzie, myślę, dość dużym i pozytywnym - z punktu widzenia Komisji - zaskoczeniem - dodał.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Żadnych konkluzji". Rzecznik SN o spotkaniu Małgorzaty Gersdorf z Vierą Jourovą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 15:12
- Viera Jourova mówiła o przewidywanej procedurze sprawdzania stanu praworządności we wszystkich państwach UE, ale nie był to główny temat rozmowy - powiedział rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski po spotkaniu I prezes SN Małgorzaty Gersdorf z wiceszefową KE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska jest suwerennym państwem i nie łamie prawa UE". Witek po spotkaniu z Jourovą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 15:46
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że z wiceszefową KE Vierą Jourovą rozmawiała m.in. o rzeczach, które dzieją się we Francji i Hiszpanii, a "które w Polsce są nie do pomyślenia". - Podałam przykład prawników francuskich i tego, w jaki sposób policja francuska się z nimi obeszła i powiedziałam, że u nas sędziowie maszerują, chociaż powinni być apolityczni, a policja chroni te marsze - powiedziała Witek.
rozwiń zwiń