X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polowanie na dziki tylko z odkażonym sprzętem? Nowy projekt resortu rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:05
Podczas polowania na dziki myśliwi będą musieli używać odkażonego sprzętu i obuwia, a patroszenie zabitych zwierząt będzie się musiało odbywać na powierzchni nadającej się do mycia - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Martin Prochazkacz

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zasad bioasekuracji podczas polowania lub odstrzału sanitarnego oraz wykonywania czynności związanych z zagospodarowaniem zwierzęcia łownego z gatunku dzik.

Obowiązek bioasekuracji podczas polowań oraz odstrzału sanitarnego zwierząt łownych wprowadziła nowelizacja ustawy z 20 grudnia 2019 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Projekt rozporządzenia określa zasady tej bioasekuracji.

świnie1200.jpg
Odstrzał dzików także przez policję i wojsko. Specustawa coraz bliżej

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, przestrzeganie zasad bioasekuracji przez myśliwych jest kluczowe ze względu na ASF. Wirus ten cechuje się odpornością na działanie czynników środowiskowych (temperatury) i czynników chemicznych, co sprzyja jego przenoszeniu nawet na znaczne odległości.
Resort rolnictwa zwraca uwagę, że wirus obecny jest we wszystkich płynach ustrojowych, wydalinach i wydzielinach chorych zwierząt. W przypadku wystąpienia zakażenia w populacji dzików na danym terenie łatwo dochodzi więc do skażenia środowiska naturalnego, jeszcze zanim dojdzie do padnięć chorych sztuk, co z kolei powoduje zakażenie następnych osobników.

Szczegóły projektu rozporządzenia

Według projektowanego rozporządzenia na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami oraz innymi środkami kontroli lub ochronnymi, ustanowionymi w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, podczas polowania lub ostrzału sanitarnego dzików myśliwi muszą używać oczyszczonego i odkażonego sprzętu oraz obuwia, a także odzieży poddanej procesowi mającemu na celu inaktywację wirusa.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] MRiRW: KE popiera odstrzał dzików, jako sposób na ASF

Nowe przepisy zakładają, że patroszenie odstrzelonych dzików będzie się mogło odbywać na powierzchni nadającej się do mycia i odkażania lub materiale nieprzepuszczalnym, który po wykorzystaniu zostanie unieszkodliwiony. Zakładają też przeprowadzenie odkażeń miejsc patroszenia oraz innych miejsc zanieczyszczonych krwią, wydzielinami lub wydalinami dzika. Transport odstrzelonego dzika wraz ze wszystkimi jego częściami, w tym narządami wewnętrznymi, będzie musiał być w szczelnych pojemnikach lub workach.

Ponadto, projektowane przepisy nakazują dokonanie czyszczenia i odkażenia przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie się choroby, w tym narzędzi i noży używanych podczas patroszenia. Należy również przeprowadzić mycie i odkażanie środka transportu oraz pojemników, w których znajdowały się odstrzelone dziki lub ich części po każdym transporcie.

Tusze i wszystkie części ciała odstrzelonych dzików należy przechowywać tak, by nie było bezpośredniego kontaktu z tuszami i częściami ciała pozostałych gatunków zwierząt łownych.

koz

Czytaj także

Walka z pomorem świń. Minister rolnictwa: specustawa nakaże odstrzał sanitarny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 09:42
- Zaproponowałem ustawę dotyczącą odstrzału sanitarnego dzików, która m.in. zakłada przymuszanie myśliwych do odstrzału, a także daje nowe uprawnienia wojsku i policji - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jak zapowiedział, trafi ona na jedno z najbliższych posiedzeń Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odstrzał dzików także przez policję i wojsko. Specustawa coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:02
Podczas trwającego posiedzenia Senatu zaplanowano głosowanie nad specustawą dotyczącą redukcji pogłowia dzików. Zdaniem wielu ekspertów to podstawowy warunek jaki trzeba spełnić, aby powstrzymać rozprzestrzeniający się Afrykański Pomór Świń.
rozwiń zwiń