X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Michał Wójcik: uchwała trzech izb Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 21:18
- W obecnym sporze chodzi o to, że do Krajowej Rady Sądownictwa zostało wybranych 15 osób przez parlament, a grupa oponentów stwierdziła, iż nie ma on do tego prawa - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w TVP Info. Podkreślił, że część sędziów stawia się ponad państwem.
Sędziowie podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego
Sędziowie podczas konferencji po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu NajwyższegoFoto: PAP/Piotr Nowak

Połączone Izby Sądu Najwyższego: Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych podjęły uchwałę głoszącą, że obsada sądu będzie "nienależyta", jeśli w składzie znajduje się osoba wyłoniona przez obecną Krajową Radę Sądownictwa. Zaznaczono, że uchwała nie działa wstecz.

Polskie Radio Krajowa Rada Sądownictwa KRS 1200.jpg
KRS nie zgadza się, by status sędziów był kwestionowany. Jest wniosek do TK

- Część sędziów SN uznała, że to sędziowie mają wybierać członków KRS, a nie społeczeństwo, które jest reprezentowane przez parlament. Część sędziów SN uznała też, że orzeczenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego są wadliwe, a sędziowie wchodzący w jej skład nie powinni dalej orzekać - powiedział Michał Wójcik.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: Sąd Najwyższy nie powinien zajmować się powoływaniem sędziów

Jego zdaniem, uchwała podjęta przez trzy izby Sądu Najwyższego nie ma skutków prawnych, ponieważ została uchwalona z naruszeniem przepisów. Wiceminister powołał się na przepis dotyczący sporów kompetencyjnych. O rozstrzygnięcie takiego sporu do Trybunału Konstytucyjnego wystąpiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Trybunał nakazał zawiesić posiedzenie Sądu Najwyższego. Mimo to sędziowie zebrali się i wydali uchwałę.

Wójcik powiedział, że przyjęta w czwartek przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych pozwoli w przyszłości uniknąć takich sytuacji. Przypomniał, że jednym z najważniejszych zapisów nowelizacji jest niepodważalność wyboru sędziów.

mm 1200 mid-20124070.jpg
Premier: część sędziów SN przypisuje sobie moc stanowienia prawa

Przegłosowana wczoraj przez posłów ustawa przewiduje również możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności sędziów, którzy swoją działalnością poza sądem narażają swój zawód na utratę zaufania i niezawisłości. Wcześniej nad przepisami pracowali senatorowie. W izbie wyższej, gdzie większość ma sejmowa opozycja, przepisy zostały odrzucone.

paw/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej SN: akt prezydencki powołania sędziów jest nienaruszalny

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 15:15
- Sędzia z chwilą wyjścia z Pałacu Prezydenckiego ma pełne uprawnienia i jest to niepodważalne - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Falkowski, rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sędzia nie może powstrzymać się od orzekania". Jest stanowisko KRS

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 15:50
Krajowa Rada Sądownictwa podkreśliła w wydanym stanowisku, że sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu go w urzędowaniu, nie ma uprawnienia do powstrzymania się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych. 
rozwiń zwiń