X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dziękuję za to polskie świadectwo o Zagładzie". Prezydent odznaczył Zofię Posmysz-Piasecką

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 16:02
Pisarka, więźniarka obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe Zofia Stefania Posmysz-Piasecka została odznaczona Orderem Orła Białego. Prezydent przypomniał, że "pani Zofia Posmysz jest osobą, która w niezwykły sposób przeżyła ten straszliwy dramat, jakim było uwięzienie, zniewolenie w obozie koncentracyjnym i obozie zagłady".
Audio
  • Prezydent, wręczając Order Orła Białego Zofii Posmysz-Piaseckiej, podkreślał znaczenie danego przez nią świadectwa okrutnych czasów II wojny światowej (IAR)
Prezydent Andrzej Duda oraz sekretarze stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski i Andrzej Dera podczas uroczystości nadania Orderu Orła Białego Zofii Posmysz-Piaseckiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda oraz sekretarze stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski i Andrzej Dera podczas uroczystości nadania Orderu Orła Białego Zofii Posmysz-Piaseckiej w Pałacu Prezydenckim w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak
  • Prezydent Andrzej Duda, wręczając Order Orła Białego Zofii Posmysz-Piaseckiej, podkreślał znaczenie danego przez nią świadectwa okrutnych czasów II wojny światowej
  • Zofia Posmysz-Piasecka jest pisarką, autorką scenariuszy filmowych, słuchowisk radiowych i widowisk Teatru TV. W czasie II wojny światowej była więźniarką niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych
  • Jak mówił prezydent, jej świadectwo stanowi "ogromnie ważną, polską spuściznę tamtego trudnego czasu, widzianą oczyma Polki"
  • Andrzej Duda dziękował Zofii Posmysz-Piaseckiej za to, że podzieliła się i dzieli się od tylu lat świadectwem. Świadectwo to, prezydent określił jako "bardzo specyficzne: takie niezwykle ludzkie, wolne od nienawiści, patrzące w człowieka do jego głębi, do jego sposobu pojmowania świata i sposobu patrzenia na ten świat"

Prezydent Andrzej Duda nadał Zofii Stefanii Posmysz-Piaseckiej najwyższe odznaczenie państwowe RP, "w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy o Holokauście i martyrologii Polaków, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych w czasach II wojny światowej, za przekazywanie świadectwa prawdy o zagładzie poprzez działalność artystyczną i twórczą".

Andrzej-Duda-pap-1200.jpg
Jest nowy przedstawiciel prezydenta w KNF. Robert Tomanek odebrał nominację

"Od tylu lat dzieli się świadectwem świadectwem"

- Mając to wielkie szczęście i jakąś opiekę Opatrzności, że udało się pani przetrwać te straszliwe doświadczenia, widząc codziennie śmierć i cierpienie, tracąc znajomych, przyjaciół, bliskich, nie zamknęła pani tego w sobie i dla siebie. Pracując później w Polskim Radio, tworząc słuchowiska, ale przede wszystkim pisząc książki, a więc tworząc polską literaturę na czele z tą najbardziej znaną "Pasażerką" - mówił prezydent.

Podziękował także odznaczonej "w imieniu Rzeczpospolitej za to, że przetrwawszy podzieliła się i dzieli od tylu lat świadectwem, ale bardzo specyficznym, takim niezwykle ludzkim". - Wolnym od nienawiści, patrzącym w człowieka, do jego głębi, do jego sposobu pojmowania świata i sposobu patrzenia na ten świat. Pani świadectwo stanowi ogromnie ważną, polską spuściznę tamtego trudnego czasu, widzianą oczami Polki - podkreślił Andrzej Duda.

- Jeszcze raz dziękuję za to świadectwo, za ten także wielki wkład w polską literaturę, za to wielkie polskie świadectwo o Zagładzie, ale także za tę opowieść o człowieku, obserwowanym z tak różnych punktów widzenia - dodał prezydent.

"Dziękuję przede wszystkim Panu Bogu"

- Jak to mogło mi się przydarzyć, że Oświęcim, który wydawał mi się być końcem mojego życia, w jakiś inny sposób je zapoczątkował - powiedziała Zofia Posmysz-Piasecka. Przypomniała, że kilka dni temu kiedy usłyszała w telefonie głos, który przekazał jej informację o przyznaniu Orderu Orła Białego - pomyślała, że "ktoś chyba żartuje". Przyznała, że odłożyła słuchawkę "z tą myślą, że to był żart".

- Następnego dnia postanowiłam zadzwonić do Kancelarii Prezydenta i zanim odnalazłam numer tej Kancelarii ktoś zadzwonił do mnie i potwierdził tę sprawę i prosił o ustalenie terminu - mówiła. - Sama myślałam, że to jest nieprawda. Dlaczego? Za co? Co ja takiego uczyniłam, że takie spotyka mnie odznaczenie i takie wyróżnienie? - dodała wzruszona Posmysz-Piasecka.

- Ogromnie dziękuję, ale dziękuję przede wszystkim Panu Bogu. Bo wierzyłam w to, że za tym się kryje jakaś inna siła - ta siła, która pozwoliła mi przetrwać Oświęcim - zakończyła pisarka.

Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci

Zofia Posmysz-Piasecka to pisarka i scenarzystka, więźniarka obozów koncentracyjnych Auschwitz, Ravensbrueck i Neustadt-Glewe (od 1942 r. do wyzwolenia). Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie poświęciła się działalności literackiej i edukacyjnej. Została dziennikarką, jej misją stało się dawanie świadectwa prawdy o obozach i zagładzie.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują je najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Order przyznaje prezydent RP, noszony jest na wstędze błękitnej przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę Orderu, niegdyś haftowaną, nosi się na lewej piersi.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent wręczył Ordery Orła Białego. "Państwo dla ojczyzny poświęcili w zasadzie całe życie"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 21:40
Prezydent Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Najwyższym odznaczeniem państwowym uhonorowano pięć osób: fotografa Adama Bujaka, profesora Mieczysława Chorążego, poetę i kompozytora Jana Krzysztofa Kelusa, działaczkę społeczną Zofię Teligę-Mertens i profesora Mieczysława Tomaszewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent odznaczył pośmiertnie Orderem Orła Białego 25 wybitnych Polaków

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2018 14:46
Maria Skłodowska-Curie, Janusz Korczak, Władysław Reymont, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski są wśród pośmiertnie odznaczonych Orderem Orła Białego przez Andrzeja Dudę. Prezydent uhonorował w ten sposób 25 wybitnych Polaków "zasłużonych dla chwały, dobra i pożytku RP".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 20:28
Prezydent Andrzej Duda nadał, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej, Order Orła Białego Kornelowi Morawieckiemu - poinformowała na swych stronach internetowych Kancelaria Prezydenta.
rozwiń zwiń