X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Kara za nieujawnienie list poparcia do KRS. Kancelaria Sejmu złoży zażalenie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 13:00
Sąd w Olsztynie nałożył 6 tys. zł grzywny na szefową Kancelarii Sejmu Agnieszkę Kaczmarską. Sędzia Paweł Juszczyszyn argumentował to tym, że Kaczmarska odmówiła mu zapoznania się z listami poparcia do KRS. Kancelaria Sejmu złoży zażalenie na tę decyzję. 
Sędzia Paweł Juszczyszyn
Sędzia Paweł JuszczyszynFoto: PAP/Tomasz Waszczuk
PAP Juszczyszyn 1200.jpg
Juszczyszyn w Sejmie bez zgody prezesa sądu? Sędzia Nowacki cofnął mu delegację

Sędzia Juszczyszyn, rozpatrując w listopadzie 2019 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Rady. Gdy Kancelaria Sejmu odmówiła udostępnienia tych list, sędzia Juszczyszyn wezwał szefową Kancelarii Sejmu na 24 stycznia na przesłuchanie do sądu w celu wyjaśnienia odmowy przedstawienia żądanych przez sąd dokumentów.

Nieobecność usprawiedliwiona

Do sprawy odniosło się Centrum Informacyjne Sejmu. - Kancelaria Sejmu doręczyła wszystkie dokumenty, co do których nie było przeszkód prawnych; nieobecność w piątek w Olsztynie szefowej Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej była usprawiedliwiona; uważamy grzywny za nieuzasadnione, Kancelaria Sejmu będzie składać zażalenie - oświadczył dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.

dobrydomański1200.jpg
"Orędownik sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie". Prof. Domański o sędzim Juszczyszynie

Jak wyjaśnił, nieobecność w piątek w Olsztynie szefowej Kancelarii Sejmu została usprawiedliwiona i wynikała z odbywającego się tego samego dnia posiedzenia Komisji Regulaminowej.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] "Jego działania zasługują na potępienie". Przewodniczący KRS ws. Juszczyszyna

- Jest ona organem Sejmu, sprawującym stały nadzór nad Kancelarią Sejmu. Sąd w Olsztynie nie wyraził zainteresowania wysłuchaniem innego przedstawiciela Kancelarii Sejmu, zorientowanego w stanie faktycznym sprawy - podkreślił.

- Kancelaria Sejmu doręczyła w czwartek do Sądu Okręgowego w Olsztynie wszystkie dokumenty objęte postanowieniem Sądu z 20 listopada 2019 r., co do których nie było przeszkód prawnych. Takimi nie są listy poparcia dla kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa, co już wielokrotnie wyjaśnialiśmy, również w korespondencji z sędzią Juszczyszynem - podkreślił Grzegrzółka.

Informacja publiczna

ziobro1200.jpg
"Fakt, iż ktoś jest sędzią nie znaczy, że jest nadobywatelem". Ziobro o Juszczyszynie

Juszczyszn stoi na stanowisku, że powoływanie się przez Kaczmarską na decyzję UODO przy odmówienie udostępnienia list poparcia do KRS jest błędne. Wskazał, że decyzja UODO nie ma zastosowania w przypadku postępowania sądowego. Powołał się przy tym na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego i pismo samego prezesa UODO. - Listy poparcia do KRS są informacją publiczną - powiedział sędzia Juszczyszyn.

Sędzia Juszczyszyn przybył we wtorek do Sejmu, aby zapoznać się z listami poparcia kandydatów do KRS. Po wyjściu z budynku Sejmu Juszczyszyn nie odniósł się do sprawy. Powiedział jedynie dziennikarzom, że "powziął wiadomości poza rozprawą jawną".

"Zostało wydane zarządzenie wycofujące delegację do Sejmu"

Z kolei szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska zapytana przez dziennikarzy, czy sędziemu z Olsztyna zostały udostępnione listy poparcia dla kandydatur obecnych członków KRS, odpowiedziała, że we wtorek "zostało wydane zarządzenie przez prezesa rejonowego sądu okręgowego wycofujące delegację do Sejmu, do Warszawy panu sędziemu". Jak dodała, informacja ta dotarła do Kancelarii Sejmu we wtorek rano.

pb/fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Juszczyszyn dostał delegację do Warszawy. Ma zapoznać się z listami do KRS

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:02
Marszałek Elżbieta Witek zapowiedziała, że Kancelaria Sejmu jest przygotowana, by udostępnić "wszystko co jest zgodne z prawem" sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi, który ma się zapoznać z listami poparcia do KRS w nowym składzie.
rozwiń zwiń