X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wicepremier o nowej instytucji: powołana, aby wesprzeć archiwa społeczne i rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 12:08
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powołał nową instytucję kultury - Centrum Archiwistyki Społecznej, które będzie współprowadzone przez MKiDN i Fundację Ośrodka KARTA. Umowę w tej sprawie podpisano w piątek w siedzibie MKiDN.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezes fundacji ośrodka KARTA Zbigniew Gluza podczas uroczystości podpisania umowy o utworzeniu Centrum Archiwistyki Społecznej
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz prezes fundacji ośrodka KARTA Zbigniew Gluza podczas uroczystości podpisania umowy o utworzeniu Centrum Archiwistyki SpołecznejFoto: PAP/Leszek Szymański

- Ta instytucja jest powoływana dlatego, że ona jest zaadresowana do ważnego problemu społecznego czy ważnej kwestii społecznej, jaką są archiwa społeczne, archiwa tworzone oddolnie, archiwa rodzinne, personalne, lokalne, grup zawodowych, najróżniejsze archiwa, które są tworzone przez różne grupy obywateli - mówił wicepremier Gliński.

mid-20107238.jpg
Piotr Gliński odpowiada Putinowi: wyzwalanie przez ZSRR to historia rabunku

Poinformował, że "głównym celem tej nowej instytucji jest wsparcie dla wysiłków, które m.in. Ośrodek KARTA czyni od dawna, ale także instytucje państwowe, archiwa państwowe, aby wesprzeć te oddolne działania i aby zachować tę dokumentację, to wielkie dziedzictwo, które w tych archiwach się znajduje, wyraża".

"Wspierać wartościowe inicjatywy"

Dodał, że jest to instytucja wspólna - Ośrodka KARTA i MKiDN. Jak mówił, "polskie państwo powinno wspierać wartościowe inicjatywy, działania i działalności". Mówiąc o Ośrodku KARTA minister kultury podkreślił, że "jest to instytucja oddolna, obywatelska, o wyrobionym wizerunku, marce".

Minister kultury wskazał, że Centrum Archiwistyki Społecznej ma "wspierać działania w obszarze archiwistyki społecznej, a jednocześnie jest to instytucja, która mam nadzieję, przyczyni się do pewnego efektu synergii między tym, co państwowe, tym, co reprezentują instytucje centralne i lokalne archiwa, a tym, co jest oddolne, obywatelskie, czyli krótko mówiąc: dwa sektory się tu spotykają i dla dobra publicznego ta instytucja jest powoływana".

Placówka rozpocznie swoje działanie 1 lutego 2020. Do zakresu działalności Centrum, zgodnie z jego statutem, należeć będzie "wspieranie inicjatyw społecznych na rzecz zabezpieczania i upowszechniania zbiorów tekstowych, ikonograficznych, filmowych, fonograficznych i innych, dokumentujących pamięć historyczną i dziedzictwo narodowe, rozwijanie sieci współpracy podmiotów podejmujących powyższą działalność i wzmacnianie zaangażowania obywateli w działania na rzecz dokumentowania historii".

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Szarek: IPN pozyskał w USA dwie tony archiwaliów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 20:15
Instytut Pamięci Narodowej powstał i z tym jest kojarzony, aby zabezpieczyć archiwa po komunistycznym aparacie bezpieczeństwa. IPN podejmuje także działania w celu ochrony naszego dziedzictwa narodowego za granicą. W ramach projektu "Archiwum pełne pamięci" Instytut ostatnio pozyskał archiwalia z USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prace archeologiczne na Westerplatte. "Państwo polskie zaniechało swojej powinności wobec żołnierzy"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:37
- Westerplatte jest idealnym przykładem na to, że państwo polskie przez te kilkadziesiąt lat - od 1989 roku - zaniechało realizacji swoich obowiązków, swojej powinności wobec żołnierzy, którzy ginęli w obronie ojczyzny - mówi w audycji "Przystanek Historia" Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prowadzone od 2016 r. prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie mogą być rekompensatą za straty wojenne". MKiDN wnioskuje do Rosji ws. dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 18:25
20 wniosków restytucyjnych skierowało od 2004 r. do Federacji Rosyjskiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak poinformował resort kultury, kolejnych siedem wniosków jest obecnie w przygotowaniu.
rozwiń zwiń