7 lat temu zmarł kardynał Józef Glemp, prymas Polski

2020-01-23, 02:57

7 lat temu zmarł kardynał Józef Glemp, prymas Polski
Prymas Józef Glemp przewodzi mszy świętej. Foto: PAP/Jacek Turczyk

23 stycznia 2013 roku, zmarł kardynał Józef Glemp, prymas Polski w latach 1981-2009. Kawaler Orderu Orła Białego. Miał 83 lata.

Posłuchaj

Siódma rocznica śmierci kardynała Józefa Glempa, prymasa Polski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Kierował Kościołem w trudnych czasach - podczas stanu wojennego, przemian społeczno-ustrojowych po 1989 roku oraz w okresie integracji Polski z Unią Europejską. Od 1981 do 2004 pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej przez wiele lat był osobistym sekretarzem kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Powiązany Artykuł

1200_Nycz_PAP.jpg

Dewizą kardynała Józefa Glempa była sentencja: "Przez sprawiedliwość ku miłości". Duchowny wielokrotnie podkreślał, że Kościół jest przede wszystkim strażnikiem tych wartości, a on jako kapłan stara się wcielać w życie zasady Soboru Watykańskiego II.

Biskup Glemp został arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim 7 lipca 1981 roku, co wiązało się z przyznaniem godności prymasa Polski. Funkcję tę objął po śmierci Prymasa Tysiąclecia, w trudnym okresie, gdy zbliżał się stan wojenny. Podczas ingresu do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie kardynał Glemp powiedział: "Przychodzę w duchu wielkiego kardynała Wyszyńskiego. Trudno mi nazwać się jego następcą, bo był mi bliski, był dla mnie ojcem, uczyłem się od niego wielu rzeczy".

Stan wojenny

Gdy 13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny, prymas Józef Glemp w kazaniach apelował "o spokój, o zaniechanie gwałtów, o zażegnanie bratobójczych walk". Po latach wspominając swoją postawę, kardynał mówił, że wiele osób oczekujących radykalnych działań było zawiedzionych jego wyważonym stanowiskiem.

Szczególna rola przypadła prymasowi Glempowi także w 1989 roku, gdy w Polsce nastąpiła transformacja ustrojowa, i potem, gdy nasz kraj został członkiem Unii Europejskiej.

Powiązany Artykuł

kardynał Józef Glemp 663 F.jpg

W jednym z wywiadów kardynał Glemp mówił, że przemiany społeczno-polityczne pociągają za sobą zmianę postaw moralnych, na co Kościół jest bardzo wrażliwy.

Świątynia Opatrzności Bożej 

Kardynał Józef Glemp poświęcił się budowie Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. To właśnie on w 1989 roku wystąpił z inicjatywą wzniesienia świątyni jako realizacji idei przodków.

Podczas wmurowywania kamienia węgielnego w 1999 roku, prymas powiedział, że XVIII wiek - kiedy podjęto decyzję o budowie Świątyni Opatrzności - był okresem wielkich przemian w Europie. Podkreślił, że moment, w którym rusza budowa świątyni, to także czas zmian porządku obecnego świata, czyli jednoczenia się Europy.

W grudniu 2009 roku prymas Józef Glemp został uhonorowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Dziękując za wyróżnienie podkreślił, że dzieli ten zaszczyt z wieloma innymi osobami.

Zmagania z chorobą

Kardynał Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku, po długich zmaganiach z chorobą nowotworową.

Powiązany Artykuł

Glemp 663.jpg

Podczas mszy pogrzebowej 28 stycznia w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela w Warszawie, prymas Józef Kowalczyk wspominał zmarłego jako kontynuatora dziedzictwa poprzednich prymasów: kardynałów Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego.

Kardynał Stanisław Dziwisz, który przewodniczył mszy, podkreślił, że kardynał Glemp był prymasem wielkich przełomów. - Wykazał się wielkim opanowaniem i życiową mądrością w obliczu skrajnych podziałów politycznych - powiedział ówczesny metropolita krakowski.

Kardynał Józef Glemp został pochowany w Krypcie Arcybiskupów Warszawskich w podziemiach archikatedry świętego Jana Chrzciciela.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej