Wniosek do TK ws. sądownictwa. Jest decyzja prezes Julii Przyłębskiej

2020-01-22, 15:30

Wniosek do TK ws. sądownictwa. Jest decyzja prezes Julii Przyłębskiej
Trybunał Konstytucyjny. Foto: PAP/ Radek Pietruszka

Postępowanie dotyczące sporu kompetencyjnego, planowane na czwartek przez Sąd Najwyższy, ulega zawieszeniu - zdecydowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Trybunał, na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ma rozstrzygnąć spór kompetencyjny w sprawie sądownictwa.

Posłuchaj

Rzeczniczka Trybunału, Aleksandra Wójcik odczytała na antenie TVP Info komunikat prezes Julii Przyłębskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • - Postępowanie dotyczące sporu kompetencyjnego, planowane na czwartek przez Sąd Najwyższy, ulega zawieszeniu - zdecydowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska
  • W jej ocenie, "wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny"
  • - W tym stanie rzeczy postępowanie przed Sądem Najwyższym z wniosku Pierwszego Prezesa SN, rozpoznawanego przez trzy Izby Sądu Najwyższego, ulega zawieszeniu - dodała Przyłębska
  • Trybunał ma rozstrzygnąć, czy Sejm ma prawo przyjmować ustawy, które określają, że organizację pracy sądów wskazują akty prawne przyjęte przez parlament, a także czy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ma prawo orzekać, że posłowie przyjmują ustawy niezgodne z konstytucją
  • Na razie nie wiadomo kiedy w tej sprawie zbierze się Trybunał Konstytucyjny

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda PAP-1200.jpg
Prezydent: Sąd Najwyższy nie powinien zajmować się powoływaniem sędziów

Elżbieta Witek chce, by Trybunał Konstytucyjny orzekł, czy Sejm ma prawo przyjmować ustawy, które określają, że organizację pracy sądów wskazują akty prawne przyjęte przez parlament, a także czy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ma prawo orzekać, że posłowie przyjmują ustawy niezgodne z konstytucją.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Nowela PiS ws. sądów. Komisja sejmowa negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu

Oświadczenie Julii Przyłębskiej, prezes Trybunału Konstytucyjnego, odczytała przed kamerami TVP Info rzecznik trybunału Aleksandra Wójcik. - Wszczęcie postępowania przed Trybunałem (Konstytucyjnym) powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny - mówiła Wójcik. 

"Postępowanie ulega zawieszeniu"

- W tym stanie rzeczy, postępowanie przez Sądem Najwyższym z wniosku I Prezesa Sądu Najwyższego, rozpoznawanego przez trzy izby Sądu Najwyższego, ulega zawieszeniu - dodała. 

W oświadczeniu zaznaczono też, że pisma procesowe w tej sprawie zostały doręczone wszystkim uczestnikom postępowania, w tym I prezes SN Małgorzacie Gersdorf.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Gontarski: wniosek marszałek Sejmu ratuje przed chaosem polskie sądy

Na razie nie wiadomo kiedy w tej sprawie zbierze się Trybunał Konstytucyjny.

Wniosek marszałek Sejmu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała, że skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem a Sądem Najwyższym, uwzględniając kompetencje prezydenta do powoływania sędziów. - Jeżeli TK podejmie się tej sprawy, to to wstrzymuje czwartkowe posiedzenie (trzech izb) SN i wydanie decyzji - oceniła Elżbieta Witek.

Powiązany Artykuł

elżbieta witek pap 1200.jpg
Elżbieta Witek: Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie spór między Sejmem a SN

Chodzi o zaplanowane na czwartek posiedzenie trzech Izb SN zainicjowane pytaniem prawnym przedstawionym przez I prezes tego sądu w zeszłym tygodniu. Posiedzenie miałoby się odbyć w składzie trzech Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, by rozstrzygnąć czy sędziowie powołani przez nową KRS są uprawieni do orzekania w postępowaniu karnym oraz czy udział w składzie sądu sędziego powołanego przez nową Radę jest zgodny z przepisami prawa.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Publicysta: opozycja i sędziowie mogą doprowadzić do paraliżu państwa

Wniosek Witek trafił także do rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara. Poinformował on o tym na Twitterze. 

Rzecznik SN, sędzia Michał Laskowski, odnosząc się wcześniej do informacji o wniosku marszałek Sejmu, podkreślił, że "nic nie wskazuje na to, by czwartkowe posiedzenie trzech Izb SN miało się nie odbyć". Jego zdaniem, jeśli TK wyda postanowienie zabezpieczające w tej sprawie, to SN prawdopodobnie zastanowi się nad decyzją na czwartkowym posiedzeniu.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej