X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Prezydent: Sąd Najwyższy nie powinien zajmować się powoływaniem sędziów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 14:20
- Jeżeli wniosek dotyczący sporu kompetencyjnego zostanie przekazany przez Trybunał Konstytucyjny do Sądu Najwyższego, to uważam, że SN powinien wstrzymać procedowanie - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o Sądzie Najwyższym (IAR)
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Paweł Topolski
  • W środę marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między prezydentem i SN oraz między Sejmem i SN
  • W czwartek trzy izby Sądu Najwyższego mają zająć się pytaniami prawnymi dotyczącymi sędziów powołanych przez nową KRS 
  • Według Andrzeja Dudy, jeśli wniosek dotyczący sporu kompetencyjnego zostanie przez TK przekazany SN, powinien on wstrzymać procedowanie w tej sprawie

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Sąd Najwyższy w ogóle nie powinien zajmować się kwestią powoływania sędziów.

Na czwartek Sąd Najwyższy zaplanował posiedzenie, na którym trzy Izby Sądu Najwyższego: Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych mają rozpatrzeć pytania prawne, dotyczące sędziów powołanych przez nową KRS.

elżbieta witek pap 1200.jpg
Elżbieta Witek: Trybunał Konstytucyjny rozstrzygnie spór między Sejmem a SN

W środę Marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i Sądem Najwyższym.

>>> [CZYTAJ TAKŻE ]: Nowela PiS ws. sądów. Komisja sejmowa negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu

Andrzej Duda podkreślał podczas briefingu prasowego w Davos, że w jego opinii, jeśli wniosek zostanie przez Trybunał Konstytucyjny przekazany Sądowi Najwyższemu, powinien on wstrzymać procedowanie w tej sprawie.

- Natomiast generalnie powiem tak, w moim przekonaniu Sąd Najwyższy w ogóle nie powinien się tą sprawą zajmować (statusem sędziów - red.), dlatego że były już wielokrotnie orzeczenia, zarówno Trybunału Konstytucyjnego jak i chociażby Naczelnego Sądu Administracyjnego, które w jednoznaczny sposób oceniały, że powoływanie sędziów jest prerogatywą prezydencką, a wiec aktem prezydenckim wyłącznie. I w związku z tym nie podlega żadnej kontroli - oświadczył prezydent.

"Wtedy w pełni tego słowa znaczeniu jest sędzią"

Jak podkreślił, "prezydent podejmuje w tym przedmiocie decyzję, czy danego kandydata na urząd sędziowski powoła i jeżeli tak, to ten kandydat otrzymuje nominację sędziowską od prezydenta, składa przed prezydentem odpowiednie ślubowanie i wtedy jest w pełni tego słowa znaczeniu sędzią".

W ubiegłym tygodniu I prezes SN Małgorzata Gersdorf przedstawiła pytanie prawne trzem Izbom SN: Cywilnej, Karnej i Pracy. Dotyczy ono udziału w składach sędziowskich osób wyłonionych przez KRS w obecnym składzie. Jak mówił rzecznik SN sędzia Michał Laskowski, "pytanie wprost dotyczy statusu sędziów z pozostałych dwóch Izb SN". Posiedzenie trzech Izb SN wyznaczono na 23 stycznia o godz. 10.

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicysta: opozycja i sędziowie mogą doprowadzić do paraliżu państwa

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 09:37
Trwa spór wokół reformy sądownictwa. Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") uważa, że działania części sędziów i opozycji "mogą doprowadzić do kompletnego chaosu wymiaru sprawiedliwości". Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita") powiedział, że zmiany w sądach "nie spełniły podstawowych założeń". - Rządzący ponoszą większość odpowiedzialności w tej sprawie - ocenił Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
rozwiń zwiń