X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pożar hospicjum w Chojnicach. Urząd zapowiada kontrolę finansową

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:12
Do 30 czerwca Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ma przeprowadzić kontrolę wydatkowania pieniędzy przyznanych hospicjum w Chojnicach, gdzie na początku grudnia w wyniku pożaru zginęły 4 osoby, a 20 zostało rannych. O kontrolę wnioskuje też Rzecznik Praw Pacjenta.
Hospicjum w Chojnicach
Hospicjum w Chojnicach Foto: PAP/Jan Dzban

chojnice hospicjum east news 1200.jpg
Tragedia w hospicjum. Dlaczego placówka nie miała systemu przeciwpożarowego?

Barbara Bonn, prezes fundacji Palium, która prowadziła hospicjum, mówiła, że zrezygnowano z montażu instalacji przeciwpożarowej, ponieważ było to zgodne z prawem. Zgodnie z przepisami takie instalacje muszą być zakładane w budynkach służby zdrowia w sytuacji, gdy w danej placówce znajduje się ponad sto łóżek dla pacjentów.

- W naszym małym hospicjum mamy ich 27. Od 15 lat wciąż coś remontujemy i wybierając inne rzeczy, zrezygnowaliśmy z instalacji przeciwpożarowej, bo mogliśmy. Teraz tego bardzo żałuję - tłumaczyła wówczas Bonna. 

Takie zabezpieczenia mogłyby zaalarmować pracowników hospicjum i straż pożarną, dzięki czemu być może udałoby się uniknąć tragedii.

Finanse fundacji

Kilka dni po tragedii Radio Gdańsk ujawniło, że hospicjum w Chojnicach, którym zarządza Fundacja Palium, jest w bardzo dobrej kondycji finansowej.  I nie musiało oszczędzacz na zabezpieczeniach przeciwpożarowych. Według dziennikarzy fundacja zgromadziła kapitał na poziomie 4,4 milionów złotych.

W związku z tragedią w chojnickim hospicjum Rzecznik Praw Pacjenta w Warszawie zwrócił się do Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia o wszczęcie kontroli w fundacji.

CZYTAJ TAKŻE: Burmistrz Chojnic: pacjenci pozostaną w szpitalach do końca remontu hospicjum>>>

Kontrola kontrolowana?

Fundacja Palium, jak informuje Radio Gdańsk, jest beneficjentem dofinansowania, uzyskanego w wyniku ogólnodostępnego konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 na realizację projektu pt. "Dom Pomocy Fundacji Palium". Wartość projektu wynosi: 1 643 870,40 zł (w tym dofinansowanie 1 561 676,88 zł).

Zgodnie z prawem uzyskane dofinansowanie może być wydatkowane wyłącznie na cele przewidziane w założeniach projektu, co również podlega kontroli.

PAP Chojnice pożar hospicjum 1200.jpg
Pożar hospicjum w Chojnicach. Rzecznik straży pożarnej: ofiar mogło być znacznie więcej

- Kontrole projektów są integralną częścią systemu wydatkowania środków unijnych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami RPO WP 2014-2020 projekty kontrolowane są zarówno w trakcie oceny wniosków o dofinansowanie i wniosków o płatność, jak i w miejscu ich realizacji lub siedzibie beneficjenta - wyjaśnia Michał Piotrowski, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Dodatkowo Piotrowski napisał, że "kontrole planowane są w ramach Rocznego Planu Kontroli i już w lipcu ubiegłego roku projekt Fundacji Palium został wytypowany do kontroli, która zostanie przeprowadzona zgodnie z tym planem najpóźniej do 30 czerwca 2020 r."

Jednak, jeśli chodzi o działania Urzędu Marszałkowskiego w odniesieniu do Fundacji Palium, pojawia się pytanie o konflikt interesów. Barbara Bonna jest bowiem żoną wicemarszałka województwa pomorskiego i radnego w Sejmiku Wojewódzkim Leszka Bonny.

Radio Gdańsk/pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Burmistrz Chojnic: pacjenci pozostaną w szpitalach do końca remontu hospicjum

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 17:01
- Pacjenci powinni pozostać w szpitalach w Chojnicach i w Człuchowie do końca remontu hospicjum. To może być od sześciu do ośmiu tygodni – poinformował we wtorek w szpitalu w Chojnicach (Pomorskie) burmistrz miasta Arseniusz Finster.
rozwiń zwiń