X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ocalała tylko trzydziestka. Hołd ofiarom więzienia na Radogosczu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 16:29
Łodzianie upamiętnili ofiary II wojny światowej pomordowane w więzieniu na Radogoszczu. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku hitlerowcy popalili więzienie i spalili żywcem 1,5 tys. osadzonych.
Audio
  • Obchody upamiętniające likwidację więzienia na Radogoszczu (IAR)
Muzeum na Radogoszczu - oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Muzeum na Radogoszczu - oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ŁodziFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Obecna na uroczystości prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwróciła uwagę, że co roku 19 stycznia łodzianie powracają do bolesnych wydarzeń sprzed lat, kiedy po otwarciu bram spalonego więzienia ukazał się ówczesnym świadkom stos zwęglonych ciał. Przypomniała, że spośród 1,5 tys. więźniów ocalało zaledwie 30 osób. Setki ludzi zastrzelono lub spalono żywcem i to w dniu poprzedzającym oswobodzenie, po kilku latach okupacyjnych cierpień, terroru i poniżenia.

Według niej tamte wydarzenia są przestrogą, która płynie z okrutnych doświadczeń ostatniej wojny i odnoszą się także do współczesnych zagrożeń. Jak zaznaczyła, choć świadków tamtych zdarzeń jest coraz mniej, to nie zwalnia nas z ciągłej walki o utrwalanie wartości najwyższych - pokoju, tolerancji i wolności ojczyzny. Przytoczyła też słowa wyryte na jednej z tablic radogoskiego mauzoleum - "niech śmierć ta nieludzka nie powtórzy się więcej".

ZOBACZ TAKŻE
Radogoszcz_663_364.jpg
Radogoszcz - miejsce kaźni

Szczególne miejsce dla Łodzi

W podobnym tonie wypowiadał się przewodniczący łódzkiego samorządu Marcin Gołaszewski. Jak mówił cierpienie więźniów, ich śmierć od kul i płomieni w przededniu wolności zamieniła się później w kolejne zniewolenie, choć inne, to nadal "odzierające człowieka z godności".

Podkreślił, że więzienie na Radogoszczu jest dla Łodzi szczególnym miejscem, miejscem, w którym doszło do niewyobrażalnej zbrodni, którą trudno opisać słowami. Tu dokonał się bestialski mord na bezbronnych ludziach. Jego zdaniem ci, którzy przeżyli, już na zawsze musieli mierzyć się z traumatycznymi przeżyciami, których nie sposób zapomnieć.

Dawne więzienie na Radogoszczu niesie ze sobą przestrogę dla kolejnych pokoleń, przestrogę przed nienawiścią, totalitarnymi rządami opartymi o kłamstwo, pogardę, manipulację, poniżenie drugiego człowieka, jego instrumentalne traktowanie, wyzyskiwanie, postrzeganie wyłącznie w kategoriach rasowych  - powiedział.

"Piekło radogoskiego więzienia"

Również wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk podkreślił, że dawne więzienie na Radogoszczu jest szczególnym miejscem. Skala zbrodni, którą tu popełniono, przeraża do dziś, bo trudno sobie wyobrazić, co czuli więźniowie ginąc w płomieniach, nie mając możliwości ucieczki. Jak powiedział, oddając hołd tym ofiarom, nie można też zapominać o blisko 40 tys. więźniów, którzy "przeszli przez piekło radogoskiego więzienia".

Podczas niedzielnych obchodów, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta i województwa, radni, parlamentarzyści, duchowni różnych wyznań oraz harcerze, odbył się apel pamięci, była też modlitwa międzywyznaniowa przedstawicieli wspólnot wyznaniowych. Złożono wieńce i wiązanki przy Pomniku Martyrologii, oraz kwiaty na kwaterach spalonych więźniów, które znajdują się na pobliskim cmentarzu.

Uratowało się trzydziestu

Więzienie na Radogoszczu Niemcy utworzyli w 1940 r. w byłej fabryce włókienniczej Samuela Abbego. Najpierw funkcjonował w niej hitlerowski obóz, a następnie więzienie policyjne.

W latach 1940-41 trafiali do niego głównie Polacy masowo wysiedlani ze swoich gospodarstw. Od połowy 1942 r. Radogoszcz był przede wszystkim więzieniem przejściowym dla mężczyzn, których wysyłano do więzień, obozów pracy karnej lub obozów koncentracyjnych.

Na kilkadziesiąt godzin przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Łodzi, w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., Niemcy podpalili więzienne budynki. W płomieniach zginęło około 1,5 tys. osób. Uratowało się około 30 więźniów. Armia czerwona wkroczyła do Łodzi 19 stycznia.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łodzianie oddali hołd ofiarom hitlerowskiego więzienia. Mija 72. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 16:48
Złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Martyrologii, wspólną modlitwą, apelem pamięci oraz salwą honorową uczczono w czwartek w Łodzi 72. rocznicę spalenia przez hitlerowców więźniów Radogoszcza i zakończenie okupacji niemieckiej w Łodzi.
rozwiń zwiń