X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: nie damy się sprowokować kłamstwom, które płyną zza wschodniej granicy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 18:13
- Trzeba walczyć o patriotyzm, prawdę, wolność i o sprawiedliwość - powiedział premier Mateusz Morawiecki, który wraz z prezydentem Andrzejem Duda wziął udział w "Karczmie Piwnej" Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność". 
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki o znaczeniu "Solidarności" (IAR)
  • Premier Mateusz Morawiecki o znaczeniu "Solidarności" (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda
Prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr DudaFoto: PAP/Andrzej Grygiel
  • Premier Mateusz Morawiecki, wraz z prezydentem Andrzejem Dudą, wziął udział w "Karczmie Piwnej" Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność"
  • W swoim wystąpieniu premier wskazał na nowe priorytety, jak je nazwał, "wyścigi": "wyścig gospodarczy", "wyścig o wartości", "wyścig o pamięć", "wyścig o ducha polskiego"
  • Mateusz Morawiecki mówił w Katowicach o reformie sądownictwa oraz o znaczeniu "Solidarności"
  • Odniósł się też do antypolskich działań Rosji. - Nie damy się zastraszyć, nie damy się sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy - stwierdził
  • Premier Mateusz Morawiecki mówił również o znaczeniu polityki klimatycznej
PAP prezydent Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent: nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce

W swoim wystąpieniu premier wskazał na nowe priorytety, cztery wyścigi jak je nazwał. Jako pierwszy wymienił wyścig gospodarczy, a jako drugi - wyścig o wartości.

- Drugi wyścig to wyścig o wartości. Tutaj dbamy o wartości arcypolskie, jak rodzina, jak wiara, jak prawo, prawo równe dla wszystkich; równe dla wszystkich to jest praworządność - mówił.

- Drodzy sędziowie, drodzy prawnicy, to jest dopiero praworządność, i to są nasze wartości - wskazał Mateusz Morawiecki.

"Wyścig o pamięć"

Trzeci wyścig to - jak wymienił - wyścig o pamięć. - Dziś jesteśmy manipulowani, jesteśmy atakowani przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej. Mówimy temu stanowcze nie. Będziemy na całym świecie walczyć o dobre imię Polski, bo to nie tylko walka o przeszłość, o pamięć - podkreślił.

Szef rządu wskazał, że kto nie szanuje swoich przodków, swoich bohaterów, ten nie szanuje siebie dzisiaj i nie ma prawa do przyszłości. - Nie ma prawa do dobrej przyszłości. Dlatego nie damy się zastraszyć, nie damy się sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy. My pierwsi, nasi przodkowie stawili czoła niemieckiej i sowieckiej barbarzyńskiej zarazie - powiedział.

władimir putin pap 1200.jpg
”Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie”. Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

"Wyścig o ducha polskiego"

Czwarty wyścig - według premiera - to wyścig o ducha polskiego - "może najważniejszy, najmniej uchwytny, najmniej materialny". - I tu dziękuję raz jeszcze wszystkim ludziom Solidarności, bo to wasza wielka sprawa, wasze wartości, które przenieśliście przez te 40 lat, jednocześnie ciągnąc te wartości z przeszłości: Armii Krajowej, naszych bohaterów. To one są fundamentem walki o ducha polskiego narodu - mówił Mateusz Morawiecki.

 - Jestem przekonany, że tę walkę zwyciężymy, bo Polska będzie taka, jacy będą Polacy. Ale również my będziemy ukształtowani przez Rzeczpospolitą w przyszłości. Dlatego trzeba walczyć o patriotyzm, o prawdę, o wolność, i o sprawiedliwość - podkreślił.

Premier przyznał, że "te wielkie wartości Solidarności" to najczęstszy temat jego rozmów z prezydentem. - Pan prezydent Andrzej Duda jest, można tak powiedzieć, dzieckiem i spadkobiercą Solidarności. Dzięki niemu mamy dzisiaj tę lepszą Polskę, którą wywalczyliśmy w ostatnich czterech latach. Dziękujemy panie prezydencie - zwrócił się do Andrzeja Dudy.

PAP Andrzej Duda prezydent 1200.jpg
Prezydent: zwycięstwo "Solidarności" przyniosło wolność Środkowej Europie

Polityka klimatyczna

Premier Mateusz Morawiecki mówił też w Katowicach o znaczeniu polityki klimatycznej. - Polityka klimatyczna to instrument realizacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej - stwierdził.

- Trzeba rozumieć, że polityka klimatyczna to podstawowy instrument realizacji polityki gospodarczej UE; nie dać się w ten sposób zmanipulować, wiedzieć, że musimy się przekształcać, ale dbać o interesy Polski, o interesy Śląska - zaznaczył premier.

- Dbamy o interesy Śląska mając na uwadze nowe priorytety; to, że ten wyścig gospodarczy znaczony jest i rewolucją cyfrową, i klimatyczną, i w nich też bierzemy udział, nie zostajemy w tyle - zapewniał.

Morawiecki powiedział, że obecny rozwój gospodarczy "jest dziełem "Solidarności"". Dziękował "S" za to, że "niezależnie od tego, że w latach 90. zostaliśmy ograni przez różne układy sprytnych ludzi, którzy dokooptowali niewielką część "Solidarności" do układu władzy, ale dzięki wam zaczęła się zmiana systemu". - Dziś żyjemy w lepszej Polsce, możemy kształtować lepszy świat - podkreślił.

Nawiązując do wypowiedzi prezydenta o sędziach szef rządu powiedział, że "jest taka grupa osób w Polsce, która kładzie się Rejtanem w obronie przywilejów wąskiej grupy sędziów". - Ja wolę, żebyśmy my kładli się Rejtanem w interesie wszystkich Polaków, ludzi pracy, w interesie solidarności - dodał.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent o wypowiedziach Putina: rewizjonizm poststalinowski

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 17:12
Wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina zakłamują w sposób ewidentny prawdę historyczną; są swoistym rewizjonizmem poststalinowskim, próbują przerzucić na Polskę odpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej - mówił podczas posiedzenia Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

”Szkalujcie śmiało, zawsze coś przylgnie”. Ekspert OSW: Putin chce przykleić do Polski antysemityzm

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 14:10
- Antysemityzm w europejskiej kulturze politycznej jest nie do przyjęcia. Jest to postawa absolutnie nie do zaakceptowania. Rosja próbuje obciążyć tym zarzutem nie tylko przedwojenną, ale i współczesną Polskę. To dopiero początek salw – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marek Menkiszak, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich, tłumacząc mechanizm obecnej kampanii Kremla przeciw Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: nie damy fałszować naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 13:10
- Nie damy niszczyć dobrego imienia Rzeczypospolitej, będziemy go bronić - zadeklarował w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, państwo rosyjskie, ustami swoich najwyższych przedstawicieli próbuje fałszować polską historię.
rozwiń zwiń