X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: nie damy fałszować naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2020 13:10
- Nie damy niszczyć dobrego imienia Rzeczypospolitej, będziemy go bronić - zadeklarował w Bydgoszczy premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, państwo rosyjskie, ustami swoich najwyższych przedstawicieli próbuje fałszować polską historię.
Audio
  • Premier złożył kwiaty przed pomnikiem L. Barciszewskiego (IAR)
Ruiny Warszawy ok. 1945 roku
Ruiny Warszawy ok. 1945 rokuFoto: CAF/PAP
  • W Bydgoszczy premier przyznał, że Rosja próbuje fałszować polską historię
  • Szef rządu powiedział, że podobne kłamstwa doprowadziły do mordów niemieckich dokonanych w fordońskiej "Dolinie Śmierci" i innych miejscach niedaleko Bydgoszczy
  • Mateusz Morawiecki złożył również kwiaty przed pomnikiem Leona Barciszewskiego i przypomniał jego bohaterską postawę
wojna 12.jpg
Niemieckie media: Polska była pierwszą ofiarą wojny i paktu Hitler-Stalin

Premier mówił, że mordy niemieckie w fordońskiej "Dolinie Śmierci" i w innych miejscach wokół Bydgoszczy, które objęły kilka tysięcy osób, były zemstą za tzw. krwawą niedzielę. - To propaganda Goebbelsa i Hitlera mówiła o krwawej niedzieli, czyli 3 września, kiedy Polacy bronili się, a więc mieli swoje święte prawo i obowiązek obrony swojej ojczyny, obrony Bydgoszczy - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu wskazywał, że Polacy pamiętają prawdziwą krwawą niedzielę - 11 lipca 1943 roku na Wołyniu. - To była krwawa niedziela - mówił.

- Dzisiaj nie damy fałszować naszej historii, nie damy niszczyć dobrego imienia Rzeczypospolitej, będziemy go bronić - oświadczył Morawiecki, przypominając, że dziś "państwo rosyjskie, ustami swoich najwyższych przedstawicieli próbuje fałszować polską historię".

"Pozostaniemy unitarnym państwem polskim"

zniszenia 1200 pap.jpg
Sprzeciw wobec zakłamywania historii przez Rosję. Senat jednogłośnie przyjął uchwałę

Morawiecki podziękował za zaproszenie na święto stulecia powrotu Bydgoszczy i przyłączenia do Rzeczpospolitej i - jak powiedział premier - symbolicznego dokończenia odzyskania naszej niepodległości. - (Powrotu - red.) Bydgoszczy, która jest jak gdyby zwierciadłem polskiej historii - wojny polsko-krzyżackie (...), potop szwedzki, wojna północna, wreszcie zabory i lata germanizacji, lata, kiedy próbowano wykorzenić polskość z Bydgoszczy. To wszystko miało swój koniec w 1920 roku, kiedy Bydgoszcz znowu stała się częścią Rzeczypospolitej - mówił Morawiecki.

Podkreślił, że Leon Barciszewski był wspaniałym patriotą i człowiekiem, który "był świadkiem i jednocześnie ofiarą strasznych niemieckich zbrodni początku II wojny światowej". - On sam mógł się ewakuować i był ewakuowany, ale wrócił, kiedy usłyszał o aresztowaniach mieszkańców Bydgoszczy, polskiej inteligencji, ale też urzędników każdego szczebla - mówił szef rządu.

Podkreślił, że Leon Barciszewski powiedział kiedyś, że jest sługą społeczności miasta, jest jednocześnie państwowcem. - A do swoich urzędników powiedział: "pamiętajcie, macie służyć społeczeństwu, macie służyć miastu, ale macie też służyć państwu" - przywoływał słowa Barciszewskiego premier.

- I dzisiaj w dobie próby wyszukiwania różnic, rozbieżności miedzy samorządami a państwem chcę te słowa prezydenta Barciszewskiego przywołać, bo one są piękne i dobitne. Wszyscy urzędnicy magistratów, powiatów, gmin, miast - jesteście funkcjonariuszami, jak powiedział prezydent Leon Barciszewski, społeczeństwa, miasta i państwa polskiego. Jesteśmy unitarnym państwem polskim i takim państwem pozostaniemy - podkreślił. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier: rozgrywamy mecz o silną Polskę w silnej Europie. I coraz lepiej nam się to udaje

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 20:41
- Nie byłoby tych wszystkich naszych programów społecznych, rozwojowych, gospodarczych, gdyby nie sprawne państwo, które pogoniło mafie VAT-owskie - mówił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Pleszewa w wielkopolsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: pustki po Przemysławie Gosiewskim nie da się zapełnić

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 19:37
"Przemysław Gosiewski był wzorem etosu polityka, prawdziwym mężem stanu; zawsze gotowym do pracy dla ziemi świętokrzyskiej i Polski" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze. W niedzielę w Kielcach odsłonięto pomnik Przemysława Gosiewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki: niepodległe państwo to nasz największy skarb

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 16:16
"Dzisiejsze święto powinno nam przypominać o wielkim zobowiązaniu wobec przyszłości naszej ojczyzny" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście z okazji Święta Niepodległości odczytanym w Bydgoszczy. Jak podkreślił, "niepodległe państwo to nasz największy skarb". 
rozwiń zwiń