X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wybitny człowiek o ogromnej charyzmie i wiedzy". Adam Słodowy spoczął na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 17:01
Popularyzator nauki i prowadzący program "Zrób to sam" w TVP Adam Słodowy spoczął na warszawskich Powązkach. Wcześniej odbyła się msza żałobna w kościele pw. św. Karola Boromeusza.
Adam Słodowy
Adam SłodowyFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

We mszy św. udział wzięła rodzina i bliscy Adama Słodowego, przyjaciele oraz wielbiciele jego programów. - Wyrażamy dzisiaj wdzięczność za ten czytelny ślad dobra, który pozostawił w naszych sercach Adam Słodowy. Nie tylko w sercach najbliższych, przyjaciół i znajomych. Ale również w sercach widzów poprzez programy, w których uczestniczył takie jak "Zrób to sam" - powiedział podczas homilii ks. Sylwester Lament.

Adam Słodowy PAP 1200.jpg
Nie żyje Adam Słodowy, twórca kultowego programu "Zrób to sam"

Po mszy urna z prochami zmarłego została złożona w grobie na Powązkach, obok jego pierwszej żony Jadwigi. Syn zmarłego Wojciech Słodowy podziękował wszystkim za przybycie. - Jestem pewny, że historia, którą tata stworzył będzie długo żyła w pamięci wnuków i prawnuków - podkreślił.

Podczas pogrzebu głos zabrał również Andrzej Piechota, który przyjechał z delegacją z rodzinnego miasta Adama Słodowego, z Czarnkowa. - Ojciec zmarłego Antoni, urzędnik skarbowy był autorem książki o historii naszego miasta. W latach 50. wspólnie z kolegami w warsztacie ślusarskim w Czarnkowie Adam skonstruował pierwszy samochód osobowy. Również w latach 50. był autorem projektu witraży - mówił.

"Żegnamy wybitnego człowieka"

Piechota wspominał, że sam skorzystał z projektu z programu "Zrób to sam" i samodzielnie wykonał latawiec. - Żegnamy wybitnego człowieka o ogromnej charyzmie i wiedzy, cudownego nauczyciela, obdarowanego ogromną intuicją podejścia do ucznia, wspaniałego konstruktora technicznego i autorytet w dziedzinie artystycznej - dodał.

Adam Słodowy był popularyzatorem majsterkowania, autorem i prowadzącym popularny program telewizyjny dla młodzieży "Zrób to sam". Program nadawany był przez 24 lata między 1959 a 1983 r. Audycja była częścią czwartkowego "Ekranu z bratkiem", a potem niedzielnego "Teleranka". Słodowy prezentował w nim osobiście, jak z ogólnie dostępnych rzeczy robić zabawki i przedmioty użytkowe.

Urodził się 3 grudnia 1923 r. w Czarnkowie (województwo wielkopolskie). Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 r. zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył w Szczecinie jako oficer artylerii. W latach 1950–58 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora.

Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 r. rozpoczął pracę w telewizji, gdzie początkowo był konstruktorem urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961–78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983 r., po zrealizowaniu 505. programu, odszedł z telewizji na emeryturę.

kad

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak