X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nowy budżet MON z poparciem komisji obrony. Wydatki na poziomie 2,1 proc. PKB

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 19:42
Ponad 49 mld zł na wydatki obronne zakłada projekt budżetu na rok 2020 przedstawiony przez MON sejmowej komisji obrony i pozytywnie przez nią zaopiniowany. To 2,1 proc. PKB.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MON

Udział w PKB przekraczający 2 proc. wynika z ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych zakładającej stopniowy wzrost wydatków obronnych do 2,5 proc. w roku 2030.

błaszczak 1200 pap.jpg
Szef MON: priorytetem jest wyposażenie wojska w nowoczesny sprzęt

Limit tegorocznych wydatków obronnych ustalono na poziomie blisko 49,997 mld zł, z czego ponad 49,015 mld ujęto w części budżetu obejmującej obronę narodową, a 785,6 mln zł w innych częściach, w tym zawierających wydatki na policję i inne służby MSWiA, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, prokuraturę oraz szkolnictwo wyższe.

Ponad 12 mld zł na wynagrodzenia 

Na zadania wynikające z programu mobilizacji gospodarki przewidziano 32,6 mln zł, na program pozamilitarnych przygotowań obronnych 53,6 mln zł, a na wydatki zaliczone do kultury i dziedzictwa narodowego 352 mln zł.Największa pozycja budżetu to wydatki zaliczone do zadań związanych z bezpieczeństwem zewnętrznym i nienaruszalnością granic – 39,4 mld zł.

Blisko jedna czwarta budżetu MON – 12,395 mld zł – to wydatki osobowe - uposażenia żołnierzy i wynagrodzenia pracowników wojska.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Nowoczesne i silne wojsko. PiS skutecznie reformuje armię

Jak podkreśliło MON, wydatki majątkowe – zakupy broni, sprzętu, inwestycje budowlane, remonty i modernizacje – to ponad 29 proc. budżetu obronnego, wobec ustawowo wymaganej jednej piątej.

Plany modernizacji

Największe planowane wydatki modernizacyjne – łącznie 6,14 mld zł - przewidziano na modernizację wojsk rakietowych i artylerii – 1,3 mld zł, zwalczanie zagrożeń na morzu – blisko 859 mln zł, modernizację wojsk pancernych i zmechanizowanych – 803,6 mln zł - oraz obronę powietrzną – 763 mln zł.

wojsko 1200 .jpg
Szef MON do żołnierzy WOT: dzięki wam Polska jest bezpieczna

Na najliczniejsze Wojska Lądowe przeznaczono 4,15 mld zł, na Siły Powietrzne 1,8 mld zł, na Marynarkę Wojenną 737 mln zł, na WOT blisko 689 mln zł, na Wojska Specjalne 420 mln zł, a na duszpasterstwa 25,7 mln zł. 1,2 mld zł, w tym ponad miliard w budżecie MON, przewidziano na prace badawczo-rozwojowe.

Na program samolotu szkolenia zaawansowanego dla pilotów maszyn bojowych zarezerwowano 441 mln zł, na kolejne transportery Rosomak ponad 186 mln zł, a na pociski przeciwpancerne Spike do nich 134,7 mln zł. 134 mln zł przeznaczono na rozpoznanie obrazowe i satelitarne.

Uzasadnienie wydatków

Czesław Mroczek (KO) zwrócił uwagę, że po raz pierwszy budżet obronny przekracza 2 proc. PKB, kwestionując zarazem sposób wyliczenia. Zaznaczył, że po raz kolejny środki obronne są „wyprowadzane i przeznaczane na inne cele” jak Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, drogi samorządowe czy samoloty dyspozycyjne dla władz – pięć należących do wojska i dwa czarterowane – "z których przede wszystkim korzystał marszałek (Marek) Kuchciński".

Wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz replikował, że Polskę jako duży kraj stać na vipowską flotę, a korzysta z nich wiele uprawnionych osób i był wśród nich marszałek Senatu Tomasz Grodzki z kilkunastoosobową delegacją. Argumentował, że dofinansowanie dróg jest możliwe w przypadku szlaków o priorytetowym znaczeniu dla obronności.Wydatki na śmigłowcową służbę ratowniczą uzasadnił planowanym przejęciem przez wojsko bazy LPR na krakowskich Balicach i zobowiązaniem do pomocy w znalezieniu nowej lokalizacji dla ratowników. Zaprzeczał, by wydatki zawarte w planie modernizacji technicznej w większości trafiały do zagranicznych dostawców i poddostawców.

Zapowiedział, że szczegóły dotyczące kosztów bezprzetargowego zakupu samolotu F-35 (program Harpia) zostaną podane wraz z planowanym na styczeń zawarciem umowy. Zapewnił, że resort uwzględnia koszty wynikające z potrzeby zapewnienia infrastruktury dla samolotów bojowych piątej generacji.

fc

Czytaj także

Szef MON: Polska przestała być w NATO członkiem drugiej kategorii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 07:31
- Mówiono, że nie możemy na swoim terenie gościć wojsk amerykańskich, ewentualnie mogą tu być rotacyjnie. Teraz mamy zapisane w deklaracji, z podpisem prezydenta Stanów Zjednoczonych, że ta obecność jest trwała - powiedział na antenie Jedynki szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MON chce w 2020 r. zwiększyć limit żołnierzy NSR powoływanych na ćwiczenia

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 07:34
Ministerstwo obrony chce utrzymać Narodowe Siły Rezerwowe w 2020 r. pomimo wcześniejszych zapowiedzi wygaszania tych sił na rzecz WOT. Planuje też zwiększyć limit żołnierzy rezerwy powoływanych w NSR w przyszłym roku na ćwiczenia wojskowe. Zwiększenie liczebności żołnierzy dotyczyć ma także WOT.
rozwiń zwiń