X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Unijne pieniądze na transformację energetyczną. Polska dostanie najwięcej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 12:12
Dwa miliardy euro dostanie Polska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczonego na pomoc dla unijnych regionów odchodzących od węgla - poifnormowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

To największa kwota ze wszystkich krajów przyznana z funduszu w wysokości 7,5 miliarda euro. W sumie, z całego ponad 100 miliardowego mechanizmu do Polski miałoby trafić ponad 27 miliardów euro.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Komisja Europejska zaakceptowała "sprawiedliwą transformacją energetyczną"

Tak wynika z szacunków Komisji Europejskiej, z którymi zapoznała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje Beaty Płomeckiej, która pod koniec ubiegłego roku informowała o 20-30 miliardach euro, które mogą trafić do Polski.

Z ponad stu miliardów euro nowe pieniądze to fundusz wynoszący 7,5 miliardów euro, który - jak podkreśla Komisja Europejska - nie będzie tworzony kosztem polityki spójności. Z tego funduszu ponad jedną czwartą otrzyma Polska. Drugie są Niemcy, które mają otrzymać ponad 870 milionów euro, a następnie Rumunia - ponad 750. Około 400 milionów euro mają dostać Bułgaria, Francja, Włochy i Hiszpania.

PAP Andrzej Duda 7 1200.jpg
Andrzej Duda: Polska jest w awangardzie ochrony klimatu

Kraje muszą dołożyć

Komisja chce, żeby unijne kraje dołożyły co najmniej 1,5 raza otrzymanej sumy ze swojej puli z polityki spójności. Reszta z ponad 100-miliardowego mechanizmu to fundusze przewidziane w unijnym budżecie na politykę strukturalną, oraz niskooprocentowane pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Cały mechanizm był tworzony głównie z myślą o regionach odchodzących od węgla, ale skorzystać z niego będą mogły także te regiony dla których transformacja energetyczna związana z realizacją polityki klimatycznej jest najbardziej bolesna.

Poza tym, jak już wcześniej informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia, pod wpływem presji grupy krajów, między innymi Polski, Komisja godzi się na zmianę przyznawania pomocy publicznej, tak by ze wsparcia na transformację energetyczną mogły także skorzystać duże firmy. Ostateczny kształt przepisów w tej sprawie będzie zależeć od unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego. 

Beata Płomecka, bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PE: debata ws. "zielonego ładu". Komentarze polskich europosłów

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 18:25
Polscy europosłowie podzieleni w sprawie "zielonego ładu". Prawo i Sprawiedliwość uważa, że na razie brakuje konkretów, by podjąć w tej sprawie decyzję. Koalicji Europejska zarzuca partii rządzącej "wycofanie się z negocjacji o unijne pieniądze".
rozwiń zwiń