Wicemarszałek Senatu: projekt ustawy o KRS będzie gotowy w piątek

2020-01-15, 06:50

Wicemarszałek Senatu: projekt ustawy o KRS będzie gotowy w piątek
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- W piątek projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa będzie gotowy - zapowiedziała w "Dzienniku Gazecie Prawnej" wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Dodała, że Polska powinna powołać nową KRS zgodnie z konstytucją i "znaleźć instrument prawny dla zweryfikowania tych sędziów, którzy zostali powołani przez wadliwie obsadzoną KRS".

Gabriela Morawska-Stanecka powiedziała, że projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa jest nieomal skończony.

Powiązany Artykuł

warchoł_1200_tweet.jpg
"Protesty sędziów zagrażają niezawisłości". Warchoł przypomina wyrok KRS z 2009 r.

- To projekt wszystkich grup opozycyjnych w Senacie. Odpowiada on na stan faktyczny, jaki został wytworzony po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada ubiegłego roku oraz orzeczeniu Sądu Najwyższego z 5 grudnia. To nasza odpowiedź na to, jakie testy niezależności KRS wskazał TSUE i jak wykorzystał je Sąd Najwyższy - powiedziała w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

"Obywatele muszą mieć pewność"

Dodała, że jest zwolenniczką tezy, że nowa ustawa o KRS złamała konstytucję "choćby przez to, że członkom wcześniejszej KRS przerwano konstytucyjną kadencję oraz że to parlament wybrał tych sędziów, których wybrać miało środowisko sędziowskie". Wskazała, że kolejna kwestia to podpisy poparcia pod kandydaturami do nowej KRS.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Marsz tysiąca Tóg". Prezydent: najgorsza jest hipokryzja

Powołując się na opinię prof. Roberta Grzeszczaka dla Senatu, wicemarszałek oceniła, że Polska powinna "zmienić ustawę o KRS, powołać nową zgodnie z konstytucją, znaleźć instrument prawny dla zweryfikowania tych sędziów, którzy zostali powołani przez wadliwie obsadzoną KRS".

Powiązany Artykuł

east news maciej mitera 1200.jpg
Rzecznik KRS: nie jestem zwolennikiem maszerowania w togach po mieście

- Ustawodawca jest zobowiązany także do tego, by znaleźć jakiś tryb ustawowy dla weryfikacji i ewentualnego potwierdzenia wyroków wydanych przez tych sędziów. A jest ich już ok. 100 tysięcy. Chodzi o to, by obywatele polscy i z innych krajów UE mieli pewność, że wyroki są wydane przez prawidłowo obsadzone sądy - powiedziała.

"Chcemy zorganizować wysłuchanie publiczne"

Zaznaczyła, że obecnie nie chce jeszcze przedstawiać szczegółów projektu. - Bazując na poprzednich projektach, m.in. Iustitii czy PSL, stworzyliśmy projekt łączący te propozycje, dodaliśmy do tego przepisy, które są odpowiedzią TSUE i SN - podkreśliła Gabriela Morawska-Stanecka.

Wskazała, że prawdopodobnie Senat przyjmie ten projekt z końcem lutego. - Umówiliśmy się, że chcemy przepracować tę ustawę zgodnie z Regulaminem Senatu i wymogami poprawnej legislacji. Chcemy zorganizować wysłuchanie publiczne i zaprosić wszystkie zainteresowane środowiska - zapewniła.

bb

Polecane

Wróć do strony głównej