X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister sprawiedliwości: polskie przepisy nie uchybiają prawu UE

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 19:36
- W żaden sposób polskie przepisy nie uchybiają prawu Unii Europejskiej - powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł pytany przez senatorów o wtorkową decyzję KE ws. wystąpienia do TSUE o środki tymczasowe odnoszące się do przepisów dot. reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów.
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; zdjęcie ilustracyjne
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Tomasz Gzell

We wtorek dwie senackie komisje na wspólnym posiedzeniu kontynuowały rozpoczęte w zeszłym tygodniu rozpatrywanie nowelizacji ustaw sądowych uchwalonych przez Sejm 20 grudnia zeszłego roku.

PAP piotr Mueller 1200.jpg
Piotr Müller o wniosku KE do TSUE: Izba Dyscyplinarna SN działa zgodnie z polskim prawem

Podczas obrad senatorowie zwracali się także do przedstawicieli resortu sprawiedliwości o komentarz do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej pytając, czy reforma sądownictwa przeprowadzana przez rząd jest zgodna z prawem UE. Pytano także, czy Polska zastosuje się do ewentualnej decyzji TSUE o zastosowaniu takich środków tymczasowych.

Bez kolizji z unijnym prawem

- Nasze zmiany w żaden sposób nie naruszają niezawisłości sądownictwa, wręcz przeciwnie - utwierdzają ją i są potwierdzeniem zasady nieusuwalności sędziów, bo w przeciwnym razie doszłoby do chaosu i anarchii. Status sędziego nie może być w żaden sposób kwestionowany - odpowiedział na te pytania senatorów wiceminister Warchoł.

Jak dodał, zmiany "w żaden sposób nie uchybiają prawu europejskiemu".

- Gdyby tak bowiem było, Niemcy już dawno nie byłyby w UE, bo w Niemczech sędziów Sądu Najwyższego powołują politycy - wskazał Warchoł. Jak dodał są inne kraje UE - np. Czechy - gdzie to minister sprawiedliwości wspólnie z rządem powołuje sędziów.

- Zatem absolutnie te wszystkie kraje są w UE, podobnie jak nasz kraj, i w żaden sposób nasze przepisy nie uchybiają prawu Unii Europejskiej - podkreślił wiceminister Warchoł.

Przypadki innych państw

Wiceminister Sebastian Kaleta, który również był obecny na komisji przypomniał, że ostatnio hiszpański sąd najwyższy podważył orzeczenie TSUE, zatem "domniemuję, że sprawa jest bardzo rozwojowa".

Jak zastrzegł Kaleta, nie wiadomo, jakie rozstrzygnięcie wyda TSUE w sprawie wniosku KE.

- Poczekajmy spokojnie na to rozstrzygnięcie. Jako polski rząd na pewno będziemy bronili polskiej suwerenności i przepisów polskiej konstytucji oraz zakresu kompetencji przekazanych do UE, wśród których nie znajduje się kompetencja do organizacji sądownictwa w państwie członkowskim - mówił.

Wniosek o zawieszenie Izby

Z kolei pytany o wtorkową zapowiedź Komisji Europejskiej, rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej SN Piotr Falkowski podkreślił, że na razie za wcześnie na oficjalne stanowisko tej Izby.

- Tak naprawdę nie znamy ani samego wniosku KE, ani tego, na czym konkretnie ma polegać środek zabezpieczenia - wskazał.

- Wniosek wnioskiem, ale jak wiadomo Trybunał nie musi się do tego wniosku przychylić, może w różny sposób rozstrzygnąć i dopiero wtedy będzie czas na to, żeby jakoś to oceniać - dodał Falkowski.

Sprawa w TSUE

Komisja Europejska zdecydowała we wtorek w Strasburgu, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

- Kolegium postanowiło upoważnić służby prawne do wystąpienia o środki tymczasowe do Trybunału Sprawiedliwości związane z procedurą o naruszenie prawa UE, zainicjowaną przez KE w sprawie reżimu dyscyplinarnego dla polskich sędziów - informował unijny komisarz Nicolas Schmit.

KE 10 października 2019 r. zdecydowała o skierowaniu skargi do TSUE w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Jak uzasadniała, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tomasz Grodzki nie miał uprawnień". Marcin Warchoł o wizycie Komisji Weneckiej

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 07:30
- Statut Komisji Weneckiej, prawo międzynarodowe i nasza konstytucja wyraźnie określają, kto może zaprosić Komisję Wenecką. W żadnym miejscu ani w prawie międzynarodowym, ani w konstytucji czy w statucie Komisji Weneckiej nie ma mowy o marszałku Senatu - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE złoży wniosek do TSUE ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:50
Komisja Europejska chce zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisarze zdecydowali, że wyślą do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu wniosek o tak zwane środki tymczasowe, nakazujące zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z jesieni ubiegłego roku.
rozwiń zwiń