X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Marek Pęk: zrobimy wszystko by wykazać, że nowela ustaw sądowych jest konieczna

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 17:38
- Decyzja polityczna w sprawie noweli ustaw sądowych została już podjęta - większość senacka postanowiła ją odrzucić. Natomiast my jako 48-osobowy klub parlamentarny PiS w Senacie zrobimy wszystko by wykazać, że jest ona konieczna - podkreślił senator Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości.
Senator PiS Marek Pęk
Senator PiS Marek Pęk Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

We wtorek odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności. Posłowie, senatorowie oraz goście z Polski i zagranicy debatowali nad nowelizacją ustaw sądowych, którą we wtorek po południu zajmują się połączone komisje senackie, a w środę na posiedzeniu plenarnym zajmie się Senat.

"Decyzja jest podjęta od dawna"

Marek Pęk podkreślił, że senatorowie PiS chcieliby, by Senat wreszcie pochylił się "merytorycznie" nad tą nowelą. - Wiemy, że dzisiaj obradował ten "Trybunał Konstytucyjny bis", który powołuje pan marszałek Tomasz Grodzki. Uważamy, że to jest pewnego rodzaju teatr, gra polityczna i kolejny aspekt prowadzenia alternatywnej polityki i wewnętrznej i zagranicznej przez marszałka Senatu - ocenił senator PiS.

Krzysztof Szczerski 1200.jpg
Grodzki chce spotkania z prezydentem. Szczerski: to rodzaj manifestacji, a nie prośby

- Od mieszania herbata nie robi się słodsza i niezależnie od tego, ilu gości pan marszałek do Senatu zaprosi, ile godzin będą oni tę ustawę krytykować finał będzie taki, że decyzja polityczna już dawno jest podjęta - większość senacka tę ustawę postanowiła odrzucić, nie będzie jej poprawiać. Natomiast my, jako 48-osobowy klub parlamentarny PiS w Senacie zrobimy wszystko, żeby wykazać, że jest to ustawa dobra, konieczna, potrzebna, na którą czeka polski wymiar sprawiedliwości, czeka polskie społeczeństwo - mówił senator Pęk.

Zapowiedział on też, że jeżeli będzie taka potrzeba, to senatorowie PiS na posiedzeniu izby wyższej zgłoszą wniosek mniejszości. - Będziemy go bronić na posiedzeniu plenarnym - zadeklarował.

Odpowiedzialność dyscyplinarna

Uchwalona 20 grudnia przez Sejm nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

<<CZYTAJ TAKŻE>> Jackowski: na gruncie legislacyjnym trzeba odnosić się do faktów

Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komisja Wenecka w Polsce. Włodzimierz Bernacki: marszałek Senatu przekroczył uprawnienie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 13:30
- Decyzja o zwrócenie się do Komisji Weneckiej w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów wyraźnie pokazuje, że uprawnienie marszałka Senatu zostało przekroczone - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia senator PiS Włodzimierz Bernacki. Z tym nie zgadzała się Gabriela Lenartowicz, poseł klubu parlamentarnego KO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski: wielu sędziów chciałoby utrzymać stan "sędziokracji", a nie państwa prawa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 18:35
- Sędziowie uważali do tej pory, jako specjalna arystokracja czy specjalna kasta sędziowska, bo każde z tych sformułowań jest niestety prawdziwe, że mogą podważać demokratyczny wybór Polaków czyli Sejmu i Senatu, władzy ustawodawczej, poprzez decyzje prawnicze, czyli np. wyroki Sądu Najwyższego - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Kowalski (Solidarna Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liziniewicz: spotkanie Duda-Grodzki to zagrywka PR-owa marszałka Senatu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 14:00
- Chodzi o odwrócenie uwagi od sprawy kopertowej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska Codziennie"). W środę o godz. 16.00 dojdzie do spotkania prezydenta Andrzej Dudy z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów. Informację potwierdził Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Wcześniej informację przekazała kancelaria Senatu RP.
rozwiń zwiń