X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Choroba? Wypadek? Jak uzyskać pomoc podczas wyjazdu na ferie?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 13:52
Pierwsze województwa rozpoczęły w poniedziałek zimowe ferie. NFZ przypomina w związku z tym, jak i gdzie uzyskać pomoc medyczną poza miejscem zamieszkania i wyjaśnia, w jakich sytuacjach warto mieć Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Darek Delmanowicz

13 stycznia rozpoczęła się pierwsza tura ferii. Wolne od zajęć w szkole mają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

PAP ferie stok Ustrzyki Dolne 1200.jpg
Bezpieczeństwo podczas ferii. Na co należy uważać i o czym pamiętać?

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania, można skorzystać z kilku form opieki medycznej.

Miejscowa przychodnia

Pierwszą jest lekarz podstawowej opieki, należy zgłosić się do przychodni działającej w miejscu pobytu. Druga opcja to nocna i świąteczna opieka zdrowotna, która udzielana jest w godzinach 18.00 – 8.00 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych należy skorzystać ze szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR) i izby przyjęć. Można również wezwać pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

NFZ radzi rodzicom i opiekunom, aby w sytuacji, gdy dziecko ma chorobę przewlekłą, pamiętali o zaopatrzeniu go w zażywane leki i pisemnie poinformowali opiekunów, na co dziecko jest uczulone.

Wypoczynek za granicą

Fundusz przypomina, że gdy planujemy wypoczynek za granicą, przydatna może być Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Można z niej korzystać w państwach Unii Europejskiej i EFTA (Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii). Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno.

ferie nowe 1200 EN_01410391_0017.jpg
Ferie zimowe ze zniżkami dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Fundusz akcentuje, że warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych, np. na Słowacji, nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Dlatego przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym kraju w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Można też rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Powszechny system

Podczas pobytu w krajach UE/EFTA należy korzystać z placówek działających w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne trzeba zapłacić z własnej kieszeni – ostrzega NFZ.

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zimowy wypoczynek uczniów. Sprawdź terminy ferii we wszystkich województwach

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 18:55
Ferie zimowe coraz bliżej. W tym roku będą cztery tury dwutygodniowej przerwy od nauki. Jako pierwsi na odpoczynek udadzą się uczniowie ze szkół z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego, a najdłużej czekać na to będą musieli uczący się w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez 4 dni obowiązywania e-recept wystawiono ich 6 mln

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 18:30
Od środy, od kiedy obowiązują recepty w formie elektronicznej, przez cztery dni, wystawiono ich ok. 6 mln – wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń