X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Najsztub na "Marszu Tysiąca Tóg": sędziowie potrzebują poczucia wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 01:14
- Sędziowie potrzebują od nas poczucia, że staniemy za nimi murem, że zależy nam na ich niezależności - mówił Piotr Najsztub podczas "Marszu Tysiąca Tóg". Rozmowę z dziennikarzem zamieścił profil Video-KOD na Facebooku. W listopadzie Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie, który po ponad dwóch latach procesu uznał Najsztuba za niewinnego spowodowania wypadku, do którego doszło 5 października 2017 roku w Konstancinie-Jeziornej.
Piotr Najsztub
Piotr NajsztubFoto: PAP/ Marcin Kaliński

"Marsz Tysiąca Tóg" odbywał się w sobotę w Warszawie. Pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" demonstranci przeszli od Sądu Najwyższego pod Sejm. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych.

duda2 1200 pap.jpg
"Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja

"Ograniczenie niezawisłości sądów"

Jednym z uczestników zgromadzenia był dziennikarz Piotr Najsztub. – Jesteśmy tu dlatego, że partia PiS nie tylko chce przegłosować i podpisać ustawę, która w rzeczywisty sposób ogranicza niezawisłość sądów, ale też widzimy, że to już się dzieje - mówił Najsztub.

- Sędziowie, którzy mają słuszne wątpliwości i kierują pytania prawne nagle są odwoływani z delegacji, są zawieszeni w sądzeniu - ocenił dziennikarz w rozmowie z przedstawicielami profilu Video-KOD.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Prof. Kazimierz Kik: "Marsz Tysiąca Tóg" to kolejny element walki politycznej

Obecność dziennikarza na proteście zauważył także polski europoseł, Patryk Jaki. "W końcu staruszka sama wtargnęła na pasy z zawrotną prędkością i potrąciła samochód celebryty" - napisał Jaki na Twitterze.

Wyrok uniewinniający w drugiej instancji

Małgorzata Gersdorf na proteście sędziów pap 1200
Krzysztof Kawęcki: marsz sędziów w Warszawie jest protestem politycznym

Jaki odniósł się w ten sposób do listopadowej decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie. Podtrzymał on wówczas wyrok Sądu Rejonowego w Piasecznie, który po ponad dwóch latach procesu uznał Piotra Najsztuba za niewinnego spowodowania wypadku, do którego doszło 5 października 2017 roku w Konstancinie-Jeziornej.

Dziennikarz potrącił wtedy przechodzącą przez pasy 77-letnią kobietę.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Piotr Najsztub nie odpowie za potrącenie 77-latki. Dziennikarz uniewinniony

Prokuratura oskarżyła go, że kierując bez prawa jazdy samochodem, który nie miał ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC, potrącił na pasach 77-letnią kobietę. Dziennikarz usłyszał zarzut nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego, za co zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego grozi do 3 lat więzienia. Piotr Najsztub był trzeźwy.

Wniosek o kasację

Od wyroku Sądu Okręgowego odwołała się w styczniu b.r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Wniosła ona do Sądu Najwyższego kasację od prawomocnego wyroku ws. wypadku, który spowodował Piotr Najsztub.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Potrącił staruszkę na pasach. Prokuratura wniosła o kasację ws. uniewinnienia Najsztuba

Uznając, że sąd odwoławczy popełnił błędy co do oceny sądu I instancji, prokurator wniósł kasację i wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym Sądowi Okręgowemu w Warszawie.


TVP.Info, Facebook, PAP/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

M. Król: wyrok ws. P. Najsztuba pokazuje problem z wymiarem sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 19:30
- Nadal nie potrafię sobie wyobrazić jak 77-letnia staruszka mogła gwałtownie wtargnąć na jezdnię i to w miejscu, gdzie ograniczenie prędkości wynosi 40 km/h - powiedział publicysta Marek Król, komentując wyrok sądu ws. Piotra Najsztuba. Gościem "Debaty Dnia" był też dziennikarz Adam Buła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kowalski (Solidarna Polska): sądy powinny traktować wszystkich obywateli jedną miarą

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:30
- Dopóki nie będzie równości między tzw. celebrytami a obywatelami, dopóki sądy nie będą traktowały wszystkich jedną miarą, to nie będzie sprawiedliwości - powiedział poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. - Sądownictwo musi zostać zreformowane do końca - dodał.
rozwiń zwiń