X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Małgorzata Gersdorf: toga to jak fartuszek w przedszkolu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 11:05
- Toga to nie łańcuch sędziowski. To nie jest nic zdrożnego. Toga to jak fartuszek w przedszkolu - stwierdziła I prezes Sądu najwyższego Małgorzata Gersdorf, odpowiadając na pytanie, czy sędziowie nie nadużywają prawa, zakładając togi na protesty.
Małgorzata Gersdorf
Małgorzata GersdorfFoto: PAP/Tomasz Gzell

W sobotę ulicami Warszawy pod hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy" przeszedł "Marsz Tysiąca Tóg". Zorganizowały go środowiska sędziowskie, a dodatkowo wsparła część polityków z opozycji. Na czele marszu, często w togach, szli przedstawiciele zawodów prawniczych. Wśród uczestników byli m.in. I prezes Sądu najwyższego Małgorzata Gersdorf i rzecznik SN sędzia Michał Laskowski.

Rzepliński 1200 shutt.jpg
"To jest zgodne z potrzebą". Rzepliński kuriozalnie broni zakładania togi poza sądem

Paragraf 1 art. 84 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych mówi, że strój urzędowy sędziego, czyli toga, jest przez niego używany "na rozprawie i posiedzeniu z udziałem stron, odbywającym się w budynku sądu". Jak uważają komentatorzy, zakładanie tóg na proteście jest czynem sprzecznym z prawem. Jednak przedstawiciele sądownictwa są zdania, że nie ma w tym nadużycia. Tak twierdzi I prezes SN Małgorzata Gersdorf, która oznajmiła, że jeśli sędziowie chcą, to wezmą togi.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Marsz Tysiąca Tóg" Prezydent: najgorsza jest hipokryzja

- Krytyka będzie pod każdym adresem. Chcą, to wezmą. Toga to nie łańcuch sędziowski. To nie jest nic zdrożnego, że wezmą togi i będzie widać, że to są sędziowie. To chyba nie jest nic wielkiego. Toga to jak fartuszek w przedszkolu - powiedziała Małgorzata Gersdorf.

"To jest zgodne z potrzebą"

Wcześniej, podczas marszu, dziennikarz portalu tvp.info pytał o tę kwestię byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego. - To jest zgodne z potrzebą - powiedział. Dopytywany, czy ważniejsze jest prawo, czy potrzeba, unikał udzielenia odpowiedzi.

- Sędziowie uczestniczą w marszu i dzisiaj chcą poprzeć niezależność i niezawisłość, więc taki strój to wyraża. Uważam, że nie ma w tym nic niestosowanego - powiedział inny z rozmówców dziennikarza portalu tvp.info. Dodał, że "w tych okolicznościach nie ma niczego niezgodnego z prawem".

bb/tvp.info

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magdalena Sroka ws. sędziów: pewnych kwestii nie można podważać

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 09:15
- Rolą sędziów nie jest stwierdzanie, czy inny sędzia ma prawo do orzekania. Jeżeli prezydent powołał na stanowisko daną osobę, to temat jest zamknięty - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Sroka, rzecznik prasowy Porozumienia Jarosława Gowina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kawęcki: marsz sędziów w Warszawie jest protestem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 14:06
- Przedstawiciele organizatora "Marszu Tysiąca Tóg" reprezentują środowiska polityczne związane z opozycją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Kazimierz Kik: "Marsz Tysiąca Tóg" to kolejny element walki politycznej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 18:50
- Kolejne protesty środowisk sędziowskich to przede wszystkim ochrona pozycji, którą zapewniały im poprzedni rządy - ocenił w Polskim Radiu 24 dzisiejszy "Marsz Tysiąca Tóg" prof. Kazimierz Kik.
rozwiń zwiń