X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polska dowodzi szpicą NATO. Szef MON: wyraz zaufania naszych sojuszników

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 15:35
- Dyżur w tzw. szpicy NATO dowodzi wiarygodności Polski w Sojuszu i przyczyni się do naszego bezpieczeństwa - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który wziął udział w odprawie z okazji przejęcia dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o dowodzeniu szpicą NATO (IAR)
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas odprawy w Rzeszowie z okazji przejęcia dyżuru Sił Odpowiedzi NATO przez 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas odprawy w Rzeszowie z okazji przejęcia dyżuru Sił Odpowiedzi NATO przez 21. Brygadę Strzelców PodhalańskichFoto: PAP/Darek Delmanowicz

- Jest to niewątpliwie wyraz zaufania naszych sojuszników do Wojska Polskiego, jest to też dowód sprawności żołnierzy WP - powiedział minister w Rzeszowie. Dodał, że objęcie dyżuru w siłach bardzo wysokiej gotowości VJTF, nazywanych szpicą NATO, to także "rezultat konsekwentnej polityki zarówno polskiego rządu, jak i prezydenta Andrzeja Dudy".

Wiarygodność w sojuszu

Mariusz Błaszczak 663.JPG
Mariusz Błaszczak: jestem przekonany, że w styczniu sfinalizujemy zakup F-35

Mariusz Błaszczak przypomniał, że 21. BSP została włączona w skład formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej; podkreślił też, że Polska będzie państwem ramowym - wydzielającym większość sił i dowództwo - dla "szpicy" złożonej z wojsk 12 państw.

- Poprzez naszą aktywność, poprzez wysokie wyszkolenie żołnierzy WP nasza pozycja w Sojuszu Północnoatlantyckim rośnie, procentuje to wiarygodnością, tym, że nasi sojusznicy w NATO mogą na żołnierzach WP polegać – powiedział, wskazując na wspólne ćwiczenia i misje.

- Dyżur Wojska Polskiego w ramach szpicy NATO przyniesie konkretne doświadczenia dla żołnierzy WP, pozwoli na zgranie WP z wojskami innych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i będzie procentował jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszej ojczyzny" - powiedział szef MON.

Odpowiedź na rosyjskie zagrożenie

Szpica NATO to oddział sił szybkiego reagowania, stworzony przez Sojusz po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Decyzja o jej powołaniu zapadła na szczycie Sojuszu w Walii we wrześniu 2014 roku.

NATO 1200 twitter.jpg
Szczyt NATO. Mariusz Błaszczak: udało się zapewnić bezpieczeństwo Polsce

W jej skład wchodzą żołnierze w najwyższej gotowości alarmowej, delegowani, na zasadzie rotacji, przez państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Żołnierze "szpicy" pozostają w swych macierzystych jednostkach, ale muszą być zdolni do działania w ciągu 48-72 godzin.

Polska drużyna

Podhalańczycy weszli w aktywną fazę dyżuru tzw. szpicy NATO 1 stycznia. Trzonem sił będą żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, wspierani przez jednostki z 12. Dywizji Zmechanizowanej, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Żandarmerię Wojskową, a także ekspertów ds. logistyki oraz specjalistów w dziedzinie obrony przed zagrożeniami czynnikami masowego rażenia.

W skład szpicy wchodzą ponadto żołnierze 12 państw sojuszu.

fc

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: dziś to żołnierze Wojska Polskiego tworzą NATO

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 12:24
- 20 lat obecności Polski w NATO oznaczało dla polskiego wojska czas wytężonej pracy i dynamicznego rozwoju. Dziś ważne jest, by było ono silne, dobrze zorganizowane i by dysponowało najnowocześniejszym sprzętem - powiedział w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: polska armia jest coraz silniejsza, bezpieczeństwo naszym celem

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 18:57
- Polityka polskiego rządu, program PiS, który stworzył prezes Jarosław Kaczyński był drogowskazem. Konsekwentnie podążamy do celu jakim jest bezpieczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.   
rozwiń zwiń