X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Barbara Piwnik: czas zakończyć spory dot. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 14:46
- Gdy słyszę o "wojnie", to myślę wtedy, jak czuje się obywatel. Pozostaje w nim niepokój i obraz walki władzy z sądami - mówiła w Polskim Radiu 24 sędzia Barbara Piwnik. - To niezrozumienie obywatela, powinno być tym najważniejszym dobrem, na które należy teraz przede wszystkim zwrócić uwagę - dodała.
Audio
  • Barbara Piwnik: W obywatelu pozostaje niepokój i obraz walki władzy z sądami. ("Temat dnia/Gość PR24")
Barbara Piwnik
Barbara PiwnikFoto: PR24/AK

Sędzia Barbara Piwnik na początku audycji pytana była o nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym umożliwiającą sędziom SN i NSA, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrót do pełnienia urzędu. Gość audycji zastrzegła jednak, że "ma nadzieję, że nowy rok przyniesie dobre propozycje także dla obywateli, a nie tylko takie, które normują sytuację samych sędziów".

"Przyspieszyć możliwość rozpoznania sprawy"

Barbara Piwnik mówiła o sytuacji w sądownictwie, uwypuklając przede wszystkim potrzeby i oczekiwania obywatela. Stwierdziła, że "czas zakończyć spory". - Nie tylko zapis ustawy, ważne jest też przygotowanie sędziego do zawodu, w tym cechy jego charakteru i opanowanie warsztatu - przekonywała. 

Czytaj także:

Adam Tomczyński 1200.jpg
Sędzia Adam Tomczyński: twierdzenia I prezes SN to wezwanie do anarchii

Wskazywała w PR24, że jednym ze sposobów dokonania zmian w sądownictwie może być "przegląd obowiązujących już przepisów, który spowodowałby, żeby zmiany w obowiązujących procedurach nie komplikowałyby bardziej życia i obywatela, i sędziego, tylko przyspieszały możliwość rozpoznania sprawy. 

- Gdy słyszę o "wojnie", to myślę, jak czuje się obywatel. Pozostaje w nim niepokój i obraz walki władzy z sądami. To niezrozumienie obywatela, powinno być tym najważniejszym dobrem, na które należy przede wszystkim teraz zwrócić uwagę - powiedziała Barbara Piwnik. - Sędzia musi umieć słuchać, musi być otwarty na drugiego człowieka. Rozmawiaj z drugim człowiekiem, a dopiero potem oceniaj. Jeżeli ktoś z góry wie wszystko, albo szuka takiej odpowiedzi, żeby załatwić tak, żeby np. władzy się nie narazić, to taka osoba do tego zawodu nie powinna trafiać - dodała.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Fakt, iż ktoś jest sędzią nie znaczy, że jest nadobywatelem". Ziobro o Juszczyszynie

Sędzia Barbara Piwnik pytana przez prowadzącego rozmowę Antoniego Trzmiela, jak można kryzys w sądownictwie rozwiązać, stwierdziła: - Mamy wielu znakomitych profesorów prawa. Chciałabym, żeby nie powtarzać ciągle, że "panuje wojna", ale żeby ktoś, mówiąc, że "nie zgadza się z daną propozycją", przedstawiał swoją kontrpropozycję - zakończyła.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Barbara Piwnik

Data emisji: 02.01.2020

Godzina emisji: 13.33

PR24/PAP/tb

Czytaj także

Marek Sawicki: sądownictwo w Polsce trzeba ułożyć od nowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 18:30
- Protesty uliczne problemu nie rozwiążą. Trzeba ułożyć sądownictwo w Polsce od nowa w taki sposób, żeby oczekiwanie na sprawiedliwość było krótsze i tańsze - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Marek Sawicki (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romanowski o ustawie reformującej sądownictwo: chcemy gwarancji bezstronności w sądach

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 08:45
- Chodzi o jawność życia społecznego i gwarancję bezstronności sędziego. Nie może być sytuacji, w której sędzia występuje na manifestacjach politycznych z osobą, która jest oskarżona, a on zasiada w składzie orzekającym - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE zajmie się ustawą PiS o sądownictwie. Prof. Ryba: pewnym grupom zależy na chaosie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 10:29
- Kiedy mówimy o interesach pewnych grup w Europie, wydaje mi się, że im zależy na stworzeniu w Polsce pewnego chaosu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Odniósł się w ten sposób do działań Komisji Europejskiej w sprawie reformy sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia Adam Tomczyński: twierdzenia I prezes SN to wezwanie do anarchii

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 15:00
- Nie zostaliśmy powołani z rąk upolitycznionej KRS, zostaliśmy powołani przez pana prezydenta RP. Nie ma takiego organu, który mógłby podważyć prerogatywy prezydenta RP - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Tomczyński, sędzia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Każdy powołany przez prezydenta RP, jest sędzią - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: (po)wolne i niekompetentne sądy szkodzą ludziom i gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 16:00
-Gdy sądy są „wolne”, a były takie w kilku moich przypadkach gospodarczych, to tracimy kilkaset tysięcy złotych, przez opieszale działające sądy i fatalnych sędziów, którzy zupełnie nie rozumieją co robią – powiedział w audycji "Rządy Pieniądza" Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego odnosząc się do protestów ws. reformy sądownictwa.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziobro: przyjęta ustawa jest reakcją na próbę podłożenia ładunku pod polskie sądy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 19:26
- Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych jest reakcją na próbę wprowadzenia chaosu i próbę podłożenia ładunku pod filary polskiego sądownictwa - podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Liczę, że Senat nie będzie zwlekał z zajęciem się tą ustawą - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"KRS nie przestanie nominować sędziów". Leszek Mazur komentuje wyrok SN

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 12:23
- Pomimo wyroku Izby Pracy Sądu Najwyższego Krajowa Rada Sądownictwa nie przestanie nominować sędziów - zapewnił przewodniczący Rady sędzia Leszek Mazur. Zapowiedział też, że prawdopodobnie już w lutym ten organ będzie opiniować kandydatów do Izby Dyscyplinarnej SN.
rozwiń zwiń