X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Wojciech Polak o słowach Putina: ordynarna stalinowska propaganda i bzdury

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2019 08:10
- To, co mówi Putin, to kompletne bzdury. Mamy do czynienia z ordynarną stalinowską propagandą - powiedział w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak, odnosząc się do ostatnich wypowiedzi prezydenta Rosji. Jak dodał, można przypuszczać, że to Rosjanie wysadzili samolot w zemście za działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji.
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: Pixabay

Tomasz Szatkowski 1200f.jpg
Tomasz Szatkowski o kłamstwach historycznych Putina: Zachód nie kupuje narracji Rosji

W ubiegły piątek Władimir Putin ponownie skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Podkreślił przy tym wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia.

Podczas spotkania z przywódcami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej w Petersburgu Putin odczytywał m.in. dokumenty mające świadczyć o kontaktach przedstawicieli ówczesnych władz polskich z przedstawicielami III Rzeszy. Oznajmił, że ludzie, którzy prowadzili takie rozmowy, "wystawili swój naród, naród polski, pod (uderzenie) niemieckiej machiny wojennej" i "przyczynili się do tego, że rozpoczęła się II wojna światowa".

putin_1200.jpg
Władimir Putin: Związek Radziecki nic Polsce nie zabrał

"Rosja zawsze działa w ten sam sposób"

Zapytany o tę kwestię prof. Polak podkreślił, że Rosja, "czy to była Rosja czerwona czy niby-demokratyczna, zawsze działała w ten sam sposób - traktowała kłamstwo jako skuteczne narzędzie w polityce".

Jak podkreślił profesor, trzeba kategorycznie protestować przeciwko fałszowaniu polityki historycznej i wydawać oficjalne oświadczenia. - Trzeba prowadzić długofalową politykę, która będzie się przeciwstawiała tym kłamstwom. To musi być polityka inteligentna, a nie oparta na publikowaniu jedynie grubych tomów historycznych, bo niewiele osób je czyta poza historykami. Powinna polegać na wykorzystywaniu narzędzi popkultury, np. filmów fabularnych - zaznaczył.

Dodał, że nie można żałować pieniędzy na to, "by pokazać prawdziwy wymiar polskiej walki i męczeństwa w czasie II wojny światowej".

gowin663.jpg
"Histeria i bezsilność". Gowin komentuje słowa Putina o Polsce

"Zemsta za problemy z realizacją projektu Nord Stream 2"

Prof. Polak ocenił, że słowa Putina są zemstą za problemy z realizacją projektu Nord Stream 2. - Oni uważają, że Polska odegrała dużą rolę w działaniach prezydenta Donalda Trumpa utrudniających im budowę Nord Stream 2. Wszelkie działania rosyjskie cechuje prymitywizm bezpośrednich szybkich reakcji - powiedział.

[POSŁUCHAJ W PR24] >>> Putin krytycznie o Polsce. Politycy: skandaliczne, haniebne wypowiedzi

- Ja nie rozumiem tych politologów, którzy uważają, że katastrofa smoleńska to była zwykła katastrofa lotnicza, że Rosja nie miałaby interesu, żeby zabijać polskiego prezydenta i innych polityków - zauważył.

PAP SIERGIEJ ANDRIEJEW 1200.jpg
"Nie będzie zgody na stalinowską narrację". MSZ o wezwaniu rosyjskiego ambasadora

"Rosjanie wysadzili samolot w zemście za działania Lecha Kaczyńskiego w Gruzji"

Jego zdaniem, można przypuszczać, że to Rosjanie wysadzili samolot w zemście za działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Gruzji.
Prof. Polak stwierdził też, że obecnie rozmowy Polski z Rosją nie mają sensu. "Rosja może ustąpić tylko przed solidarną, stanowczą postawą wielu krajów, przed ludźmi zdecydowanymi. Polityków, którzy są miękcy, nie szanuje i nimi pogardza. W tej chwili nie ma z nimi o czym rozmawiać, a solidarności międzynarodowej brakuje" - powiedział.

Jak dodał, Putina rozzuchwala polityka państw Europy Zachodniej, szczególnie Niemiec. 

kstar

Czytaj także

"Podważanie elementarnych faktów godzi w pamięć ofiar". IPN odpowiada Putinowi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 16:00
"Każdy szanujący fakty rozumie, jak wielkie znaczenie dla rozpalenia światowego konfliktu miała współpraca Związku Sowieckiego i Rzeszy Niemieckiej" - podkreślono w oświadczeniu IPN, w związku z wypowiedziami Władimira Putina. IPN ocenił, że "dzisiejsze metody rosyjskiej propagandy są powielaniem tych najgorszych wzorców z okresu stalinizmu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świadomie manipuluje historią". Jastrzębowski o słowach Putina

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 09:26
- Polityka Władimira Putina to praktyczne wdrażanie "Roku 1984" George'a Orwella, gdzie historię można nakreślić każdego dna. Spalić pewne dokumenty i nie pamiętać o tym - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Jastrzębowski. Gościem debaty Poranka był również Piotr Cywiński (Sieci).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Jurasz: awansowaliśmy w rankingu wrogów Rosji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 14:37
- Był czas, że największymi wrogami Rosji byli Estończycy, Litwini i Gruzini, przez jakiś czas Brytyjczycy. Naczelnymi wrogami zawsze są Amerykanie, a Polacy na miejscach 5-6-7. Ostatnio awansowaliśmy. Zawsze twierdzę, że nie jesteśmy aż tak ważni jak nam się wydaje. Nie jesteśmy też aż tak nieważni jakby chcieli inni. Furia Władimira Putina dowodzi, że na pewno racji nie mają ci, którzy mówią, że w ogóle nic nie znaczymy - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych. 
rozwiń zwiń