X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Święta z ubogimi. Kard. Nycz: nie retuszujmy żłóbka, był brudny i zimny

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 19:20
Nie próbujmy dzisiaj retuszować żłobka zapisanego w Ewangelii. On był brudny i zimny. Ten żłób, w którym rodzi się Jezus dzisiaj, czyli nasze serce, też czasem bywa zimne i brudne przez słabość i grzech - powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas świątecznego spotkania z ubogimi Wspólnoty Sant’Egidio.
Kard. Kazimierz Nycz podczas świątecznego spotkania z ubogimi Wspólnoty SantEgidio w 2019 r.
Kard. Kazimierz Nycz podczas świątecznego spotkania z ubogimi Wspólnoty Sant’Egidio w 2019 r.Foto: PAP/Radek Pietruszka

nycz 1200 pap.jpg
Kard. Kazimierz Nycz: w centrum świąt Bożego Narodzenia jest Eucharystia

Tegoroczne Święta z ubogimi odbyły się po raz piąty w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jak przekonywał podczas spotkania kard. Nycz, należy pamiętać, że "ten żłób, w którym narodził się syn boży, Jezus, był brudny, zimny i był miejscem w którym karmiły się zwierzęta". - Tam narodził się Jezus, który jest dla nas chlebem - powiedział.

- Nie próbujmy dzisiaj retuszować żłobka zapisanego w Ewangelii, on był brudny i zimny. Ten żłób, w którym rodzi się Jezus dzisiaj, czyli nasze serce, też czasem bywa zimne i brudne przez słabość i grzech - mówił duchowny.

Jak dodał, "Pan Jezus, chciałoby się po ludzku powiedzieć, jest do tego przyzwyczajony". - Dlatego twórzmy dzisiaj wszyscy tę szopkę, bądźmy radośni - mówił. Życzył również, by "tego ciepła od żłobka betlejemskiego wystarczyło na cały rok".

boże narodzenie szoopa free pixabay 1200.jpg
Ks. Andrzej Sochal: w Boże Narodzenie powinniśmy odzyskać kontakt z człowiekiem

"Boże Narodzenie niesie światło we wszystkie miejsca"

Kard. Nycz podziękował jednocześnie wszystkim uczestnikom świątecznego spotkania, organizatorom, wspólnocie Sant’Egidio oraz wolontariuszom. - Dziękuję za to spotkanie, za to, że jest ono autentyczne, prawdziwe, że stoi za nim całoroczna współpraca i praca wspólnoty dla ludzi potrzebujących, a tych w Warszawie nie brakuje - powiedział kard. Nycz.

Magdalena Wolnik ze Wspólnoty Sant’Egidio wyraziła przekonanie, że "Boże Narodzenie niesie światło we wszystkie miejsca, w których wydaje się panować mrok i wszędzie tam, gdzie brakuje pokoju".

- W przygotowaniach towarzyszyło nam zaproszenie "spotkajmy się". Zaproszenie, żebyśmy razem tworzyli to "my", które daleko przekracza każde nasze "ja" - mówiła Wolnik. - Życzę, żeby to spotkanie pomogło nam odkryć siłę, która tkwi w tym "my", my, które jest synonimem braterstwa i wspólnoty - dodała.

Boże Narodzenie 2019 1200 Shutterstock.jpg
Ks. Grzegorz Kurp: musimy przyswoić sobie dlaczego obchodzimy Boże Narodzenie

Wspólnota Sant’Egidio

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku w ponad 77 krajach do świątecznego stołu zasiadło ponad 240 tys. gości.

Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju.

kstar

Czytaj także

Świętujemy Boże Narodzenie. Pierwsze uroczystości już w IV wieku

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 11:47
25 grudnia przezywamy uroczystość Narodzenia Pańskiego. Po okresie Adwentu - czasu przygotowań do Bożego Narodzenia i Wigilii tego święta, jest to czas wyjaśniania tajemnicy wcielenia Boga. - Jezus wszedł solidarnie w los każdego człowieka – podkreśla w rozmowie z Portalem PolskieRadio24.pl prof. Eugeniusz Sakowicz, teolog i religioznawca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teolog: Betlejem znaczy "dom chleba". To wyzwanie solidarności z tymi, którzy głodują

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 10:11
- Etymologia mówi nam wiele o tym miejscu - Betlejem to "dom chleba". Tak wielu ludzi głoduje na świecie. A zatem spojrzenie na Betlejem to także wielkie wyzwanie do solidarności z tymi, którzy nie mają co jeść, a takich ludzi jest wiele na świecie - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Eugeniusz Sakowicz, teolog i religioznawca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bp Rafał Markowski: kultywujmy tradycję Bożego Narodzenia choćby dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 15:00
- Papież Franciszek zwraca uwagę na to, że do żłóbka idą ludzie niekoniecznie religijni, niekoniecznie ludzie wiary. Dlatego papież apeluje i prosi: kultywujmy tradycję Bożego Narodzenia, nie tylko ze względu na siebie - mówił w Polskim Radiu 24 bp Rafał Markowski, biskup pomocniczy warszawski.
rozwiń zwiń