X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kard. Kazimierz Nycz: w centrum świąt Bożego Narodzenia jest Eucharystia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2019 07:15
Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył uroczystej pasterce w kościele św. Andrzeja Apostoła w Warszawie. - W centrum świąt Bożego Narodzenia jest Eucharystia - powiedział na niej metropolita warszawski.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz
Metropolita warszawski kard. Kazimierz NyczFoto: PAP/Paweł Supernak

Kardynał mówił o znaczeniu i wartości bożonarodzeniowego żłóbka, mówiąc, że jego związek z Eucharystią jest czymś bardzo ważnym, podstawowym. - W żłobie został położony ten, który dla nas stał się chlebem - powiedział.

Czytaj więcej
Botticelli_Nativity_663_364.jpg
Świętujemy Boże Narodzenie. Pierwsze uroczystości już w IV wieku

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Papież: Bóg poprzez Jezusa Chrystusa okazał ludziom łaskę i miłość

Wskazał, że "żłób betlejemski odsyła nas do tej części Eucharystii zwanej ucztą, na którą nas zaprasza pan Jezus i daje się nam, jako chleb: ten narodzony w Betlejem i ten, który swoje życie na krzyżu dał, aby nas zbawić".

"Nie było dla niego miejsca w gospodzie"

Przypomniał, że Jezus urodził się w "prostocie i ubóstwie", "dlatego, bo nie było dla niego miejsca w żadnej gospodzie". Powiedział, że także dziś powinniśmy się zastanowić czy w ludzkich duszach jest dla miejsce dla Jezusa, odpowiedzieć sobie na pytanie "czy tak jak Mędrcy jesteśmy wrażliwi na znaki, na światło gwiazdy".

Jak powiedział kardynał, trzeba pamiętać, że do żłóbka betlejemskiego przychodzili ludzie prości i ubodzy, ale też Mędrcy. - Wiedzeni wiarą przyszli do żłóbka oddać mu pokłon i wrócili po to, żeby głosić Ewangelię, głosić prawdę o Bożym Narodzeniu - zauważył metropolita warszawski.

Dodał, że "także my przychodzimy, co roku, w środku nocy, w wigilię Bożego Narodzenia do kościoła i stawiamy sobie ciągle te same pytania i szukamy na nie coraz pełniejszej i głębszej odpowiedzi. - Pytamy, co się wydarzyło w Betlejem i co to dla nas znaczy, co pan Bóg, przez to chce nam powiedzieć - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

"Taki patron jest nam dzisiaj potrzebny"

Powołując się na słowa papieża Franciszka, mówił o tym, "że ubogie narodzenie Jezusa każe nam myśleć o ludziach ubogich, biednych i bezdomnych i potrzebujących".

Czytaj więcej
Nycz kazimierz SSD 1200x660.jpg
Kard. Nycz: beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jest darem pana Boga

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Abp Ryś: Bóg nie przychodzi, by obnosić się ze swoją godnością, lecz by przywrócić nam naszą

Kardynał zwrócił uwagę na rodzinny wymiar Świąt Bożego Narodzenia, które są okazją nie tylko do spotkania i modlitwy, ale także do przebaczenia sobie nawzajem przy łamaniu się opłatkiem.

Przypomniał również postać kardynała Stefana Wyszyńskiego, który będzie beatyfikowany w czerwcu 2020 roku. - Nie sposób w tegorocznej pasterce nie nawiązać do tego wydarzenia, na które czekaliśmy, o które się modliliśmy. Taki patron jest nam dzisiaj potrzebny w praktykowaniu miłości Boga i bliźniego, aż do miłości nieprzyjaciół - powiedział.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wigilia to szczególny czas radości". Premier złożył Polakom życzenia

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 11:42
- Wigilia to szczególny czas, w którym jesteśmy z naszymi bliskimi, zasiadając wspólnie do stołu i łamiąc się opłatkiem. To czas radości, szczęścia i miłości - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. Do wpisu dołączono film z bożonarodzeniowymi życzeniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Bogdan Bartołd: składanie życzeń zaczynam od proszenia o przebaczenie

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 12:55
- Każdy z nas jest tylko człowiekiem, dlatego wigilijne składanie życzeń zaczynam od poproszenia innych o przebaczenie - powiedział w radiowej Jedynce ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry Św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Abp Ryś: Bóg nie przychodzi, by obnosić się ze swoją godnością, lecz by przywrócić nam naszą

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 21:00
- Bóg nie przychodzi, by obnosić się ze swoją godnością, ale by przywrócić nam naszą, nie przychodzi, by brać, lecz by dawać, nie przychodzi, by ranić, ale by leczyć - powiedział w orędziu na Boże Narodzenie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.
rozwiń zwiń