X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Alimenty natychmiastowe i mediacje między rozwodzącymi się rodzicami. Plany działań Rzecznika Praw Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 06:44
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zaznaczył, że wśród działań na następne lata swojej kadencji przewiduje m.in. poprawę sytuacji w sądach rodzinnych, wprowadzenie alimentów natychmiastowych i mediacji między rozwodzącymi się małżonkami mającymi dzieci. Nawiązał w ten sposób do zmian w przepisach proponowanych w kwietniu w rządowym projekcie nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i Kodeksu postępowania cywilnego.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj PawlakFoto: East News/Piotr Molecki

Zmiany te przewidują m.in. zapewnienie odpowiednich kwalifikacji kuratora do reprezentacji dziecka w postępowaniu karnym w razie konfliktu interesów między jego rodzicami. Nakładają one również na kuratora obowiązki informacyjne w stosunku do rodzica sprawującego pieczę nad dzieckiem.

EN_aborcja-1200.jpg
Rzecznik Praw Dziecka: "Aborcja bez granic" oferuje pomoc w zbrodni zabójstwa

Zdaniem Mikołaja Pawlaka podczas procedowania tego projektu "nawet opozycja nie głosowała przeciw, tylko mówiła, że jest to jeden z dobrych projektów". Dlatego teraz - podkreślił - "jestem w trakcie negocjacji z ministrami, aby ten projekt, którego nie zdążono uchwalić w poprzedniej kadencji Sejmu, został jak najszybciej wprowadzony w życie".

Odciążenie sądów rodzinnych

Mikołaj Pawlak wyjaśnił, że wprowadzenie zapisów tego projektu jest konieczne, aby odciążyć sądy rodzinne i zadbać o dobro dzieci podczas rozwodów rodziców.

- Projekt ten przede wszystkim zakłada uproszczenie orzekania o alimentach. Teraz te procesy toczą się długo i obciążają sądy dodatkowymi czynnościami - zauważył.

>>>[POLSKIE RADIO 24] RPD: nie ma zgody na rodziców tej samej płci w polskich dokumentach

Jego zdaniem można je wykonywać o wiele prościej, wprowadzając nakaz alimentacyjny. Miałby on działać według ściśle określonego wzoru, którego autorem jest sam Mikołaj Pawlak. Dodał, że chodzi tutaj o podstawowe alimenty, wyliczane i zasądzane w trybie wykonalnym natychmiast, bez czekania, czasami wiele miesięcy, na sądowy wyrok. - Wtedy sędziowie rodzinni będą mieli czas na pilniejsze sprawy niż orzekanie o pieniądzach - podkreślił.

"Dobro dzieci na pierwszym miejscu"

Inny zapis projektu przewiduje utworzenie instytucji "rodzinnego postępowania informacyjnego", które polegałoby na wprowadzeniu mediatora do rozmów poprzedzających wszczęcie sprawy o rozwód lub separację. Zdaniem Mikołaja Pawlaka dotyczy ona wprost dobra dzieci.

- Nikt nikomu nie będzie zabraniał rozwodu, ale w sytuacji, gdy są małoletnie dzieci, ich dobro musi być na pierwszym miejscu - przekonywał.

pawlak 1200 pap.jpg
"Związki jednopłciowe sprzeczne z polskim prawem". Mikołaj Pawlak o decyzji NSA

- Przed sądem rozwodowym rodzice kłócą się głównie o dzieci, a w tym zakresie nie może być sporu. Dorośli muszą się porozumieć, bo jeśli się nie porozumieją, to przez kolejne lata będą się spotykać w sądach i spierać np. o alimenty - mówił Mikołaj Pawlak.

"Oszczędzimy dodatkowej traumy"

Wyjaśnił, że właśnie dzięki postępowaniu informacyjnemu w wielu przypadkach mediatorowi uda się osiągnąć kompromis co do oczekiwań rozstających się małżonków - oczekiwań często wygórowanych czy zupełnie nierealnych. Dzięki temu rozstający się rodzice będą mogli szybciej ustalić warunki rozwodu, z uwzględnieniem jak najlepszego interesu ich dzieci.

>>>[JEDYNKA] "Zatrzymana furtka". Rzecznik Praw Dziecka o wyroku NSA

- Dzięki rodzinnemu postępowaniu informacyjnemu wielu dzieciom oszczędzimy dodatkowej traumy podczas kolejnych wizyt w sądach. Rozpad ich rodziny to jest i tak dramat w ich życiu, niepotrzebne są im jeszcze kłótnie rodziców o pieniądze czy zasady opieki. Dlatego apeluję do wszystkich rodziców, którym los nie pozwala na dalsze trwanie w szczęśliwym związku, aby zawsze na pierwszym miejscu stawiali dobro ich dzieci - podkreślił Mikołaj Pawlak.

bb

Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka: dzieci powinny mieć prawo do kontaktów z obojgiem rodziców

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 15:30
- Udało się opracować pierwszy od kilkudziesięciu lat bardzo szeroki projekt zmiany prawa rodzinnego. Ma on wpłynąć na usprawnienie sądów i poszczególnych etapów rozstrzygania sporów rodzinnych. Dobro dzieci jest najważniejsze - powiedział w Polskim Radiu 24 Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpisano deklarację na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 19:15
Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele władz państwowych, mediów, firm technologicznych i telekomunikacyjnych podpisali dziś "Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie". Dokument wzywa do wypracowania przepisów, które pozwolą na lepsze chronienie dzieci przed szkodliwymi treściami, zamieszczanymi w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Związki jednopłciowe sprzeczne z polskim prawem". Mikołaj Pawlak o decyzji NSA

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 23:35
"Nie da się w żaden, nawet pośredni sposób zalegalizować jednopłciowych małżeństw. Dla mnie obowiązujące prawo jest oczywiste, dla niektórych środowisk jak widać nie" - napisał Rzecznik Praw Dziecka. Skomentował decyzję NSA, który nie zgodził się na wpisanie do polskich ksiąg zagranicznego aktu urodzenia dziecka, gdzie jako rodzice widnieją dwie kobiety.
rozwiń zwiń